Zaprvé se mi na Německu líbí, jaký mají pořádek. Posečené trávníky, žádný nepořádek kolem silnice, všude čisto a uklizeno. Dalším důvodem je, že zde v Čechách se neplatí za práci tolik jako v Německu. Mně by nevadilo stát u linky a celý den dělat tu samou práci, kdybych věděl, že z práce pojedu novým autem k mému krásnému domu a měl bych vydělané peníze na další vybavení a zájmovou činnost.

Tady v Čechách, pokud nemáte známosti, tak nemáte nic. Mám kamaráda v jedné firmě a ten má jen ukončenou základní docházku, ale přitom vedle něj dělají tu samou práci lidé, kteří mají vysokoškolský titul. Zde v Čechách se necení toho, co máte za ukončené studium, a proto jediné, co vám zbyde, je podnikat na „vlastní triko" anebo začít u pásu a postupně se propracovávat ke svému vysněnému platu.

Já to ale tak nechci. Radši budu několik set kilometrů od svého domova žít svůj sen, než abych se strachem počítal, jestli mi vůbec zbyde na nájemné. Neříkám, že v Německu nemusíte umět nic, abyste uspěli. Když ale něco umíte, uspějete tam velmi dobře.

Jaroslav Fuchs, SPŠ, Tachov, téma: Moje Evropa