Stačí, abyste nám včas poslali správnou odpověď na otázku:

Kolik bude stát příjem pozemního digitálního vysílání DVB-T2?

Možnosti jsou následující:

a) 100,- Kč ročně

b) DVB-T2 je zdarma

c) 89,- Kč měsíčně nebo 1198,- Kč ročně

Správnou odpověď naleznete na www.dvbt2overeno.cz.

Odpovědi zasílejte od 2. listopadu 2018 do 9. listopadu 2018 na emailovou adresu soutez@denik.cz. Vyhrává prvních sto správných odpovědí.

Televizní vysílání bude i nadále zdarma, stačí mít ten správný přijímač

V průběhu následujícího roku bychom se měli připravit na přechod pozemního televizního vysílání na nový standard DVB-T2. Čas na nákup nového přijímače je tedy stále ještě dostatečný. Pokud však plánujete kupovat novou televizi ještě letos před Vánoci, nebo si chcete užít atraktivní vánoční program v té nejlepší kvalitě, máte možnost pořídit televizi nebo set top box připravený na DVB-T2 už nyní. Vysílání budete i nadále přijímat bezplatně a příští rok již budete mít vystaráno.

Vysílání v DVB-T2 si můžete naladit už nyní – je dostupné pro diváky v celé ČR. Vypínání signálu současného pozemního vysílání bude zahájeno na podzim 2019 a celoplošně bude ukončeno na konci června 2020. I potom však bude pozemní vysílání bezplatné, diváci se navíc mohou těšit na vyšší kvalitu obrazu HD. V obchodech jsou již běžně k dostání televizní přijímače, které jsou pro DVB-T2 certifikované.

Jakou televizi pořídit a na co si dát pozor?

V kamenných i internetových obchodech je dnes k dostání již téměř 2000 modelů přijímačů (televizí a set top boxů), které prošly certifikací společnosti České Radiokomunikace a splňují všechny podmínky pro úspěšný příjem nového televizního vysílání. Všechny certifikované přijímače jsou označené zlatou samolepkou „DVB-T2 ověřeno“. Poznávacím znamením, že vybraný přijímač zvládne nový vysílací standard, je také označení kodeku HEVC H.265. Všechny televize, které získaly certifikaci, už mají internetové připojení a základní funkce, které se v dnešní době používají a nabízejí divákům další možnosti, kromě samotného televizního vysílání, obdobně jako je to například v IPTV.

Pokud se nechcete loučit se svou starší televizí, která DVB-T2 „neumí“, stačí si pořídit a připojit k ní nový set top box, který vám umožní sledovat vysílání v nejvyšší kvalitě.

V některých prodejnách naleznete pokojové, či venkovní antény, které jsou také označeny zkratkou DVB-T2. Pro příjem nového televizního vysílání však novou anténu nepotřebujete. Speciální anténa pro DVB-T2 neexistuje a stačí vám ta, kterou už máte. Pouze pokud bydlíte v bytovém domě a televizi přijímáte prostřednictvím společné antény (STA), je nutný zásah servisního technika, který společnou anténu na střeše upraví. Je velmi pravděpodobné, že se tomu tak již u vás stalo. Pokud si tím nejste jisti, ověřte si informaci u vašeho Sdružení vlastníků bytových jednotek, které již bylo o nutných úpravách společných antén informováno.

Pokud jste si v posledních dvou letech již novou televizi kupovali, ověřte si, jestli už je na nový standard připravena. Všechny informace najdete na www.dvbt2overeno.cz.

Kolik to všechno bude stát?

Jestliže se rozhodnete pro koupi nového televizoru, pořídíte jej za standardní ceny. Menší televizor opatřený integrovaným DVB-T2 tunerem koupíte už zhruba za 4000 Kč. Jestliže chcete jít jednodušší cestou a stávající televizor Vám zatím vyhovuje, stačí si pořídit nový set top box. Ty nejlevnější set top boxy stojí okolo 500 Kč. I takový základní set top box už zvládne USB nahrávání nebo je opatřený funkcí timeshift (možnost pozastavení sledovaného vysílání a zpožděného přehrávání). Novou anténu si kupovat nemusíte a pozemní digitální vysílání zůstává bezplatné – nebudete platit žádné měsíční poplatky. Oproti tomu Vás například základní satelitní komplet bude stát více než 5000 Kč, se závazkem u provozovatele satelitního vysílání na dva roky a pravidelnými servisními poplatky.

Jaké jsou výhody tzv. pozemního vysílání?

Tento typ vysílání je na českém trhu nejsledovanější, využívá ho zhruba 60 % diváků. Nabízí vám více než 20 kanálů českých komerčních TV stanic a všechny programy České televize. Pozemní vysílání "přes anténu", je jako jediné na trhu pro vás diváky zdarma. Nezáleží na počtu ani umístění zařízení, tedy na tom, jestli je máte v hlavní domácnosti, na chatě nebo někde úplně jinde. Poplatky za příjem televizního vysílání jsou pro vás stále 0. Hlavní výhodou nového vysílacího standardu DVB-T2 je větší prostor pro televizní stanice a jejich vysílání v lepší kvalitě – tedy do vysílací sítě se vejde více stanic, které budou vysílat v HD, než do stávající pozemní sítě. Na své si přijdou i „fajnšmekři“ - v novém standardu DVB-T2 bude možné dokonce šířit programy v Ultra HD rozlišení, označovaném také jako 4K.

Všechny informace o změnách ve vysílání najdete www.dvbt2overeno.cz.