Jürgen Bergmann je muž, který se před patnácti lety rozhodl, že rodičům i jejich potomkům tohle přání splní. Profesí sochař, pracující se dřevem, pomohl na svět parku zážitků, jemuž dominuje hotel jako z pohádky. Nad „Kulturinselem“, čili Kulturním ostrovem, jak se oáza nedaleko německého Zhořelce jmenuje, ční hotelové pokojíky do výšky deseti metrů.

Jako baba Jaga

Firma „Umělecké zpracování dřeva“ pana Bergmanna dnes disponuje šedesáti spolupracovníky a zakázkami z celé Evropy. Pyšní se tím, že každý kus, který vyrobí, je jedinečným originálem. Věhlas si získala, když postavila raritu – hotel ve větvích. První svého druhu v Německu (a široko daleko v Evropě). Do provozu byl uveden před dvěma roky.

Skládá se z pěti bungalovů, zavěšených do korun stromů. Každý z domečků, stíněných větvemi, má trochu jiný tvar i rozdílnou velikost. Propojeny jsou dřevěnými můstky, nepostrádají pidibalkonky, elektrické osvětlení ani malé WC. Složit hlavy v nich mohou tři, čtyři a pět lidí. Obydlí na kuřích nohou, jež jako by byla vystřižená z příhod baby Jagy, nesou pohádková jména.

Romantická noc

Romantické nocování, ošperkované snídaní, v nich přijde na 180–220 eur pro rodinu. Ranní krmě se servíruje v kavárně, jež je i galerií. A kde si dát večeři? Rozhodně ve velkém šenku, vybaveném obrovskou pecí. Kulturní ostrov Einsiedel v Sasku nabízí i mnohem levnější ubytování – pro děti v tee-pee, pro skupiny v orientálních stanech. Proč tu nocovat? Protože se tu o večerech děje spousta věcí!

Ráj pro divochy

Na Kulturním ostrově totiž daleko dříve než unikátní hotel vzniklo eldorádo pro dětské hrátky. Ráj pro divochy zahrnuje loď pirátů, prostor pro vodní dovádění, lesní labyrint, který současné indiány zavede k tunelu pět stovek metrů dlouhému… V zábavním parku výhradně ze dřeva a z dalších přírodních materiálů je spousta prolézaček a k tomu hned několik scén, kde se maluje, tančí, sochaří, hraje divadlo, koncertuje.

Dorazí-li návštěvníci do oázy v Einsiedeluu Zhořelce v kteroukoli sobotu, čeká je překvapení. Jména hostů, kteří večer vystoupí na centrálním pódiu, se odtajní úderem čtrnácté hodiny. Pohádky pro děti se tu ale hrají po celý den. Zcela jasný je i program 15. folklorního festivalu, jemuž Kulturní ostrov zasvětil přelom srpna a září. Hudba, tanec, umělci i jídla se ponesou ve znamení Portugalska, Španělska a Ruska.

 

Vizitka

- Kulturinsel Einsiedel je otevřen od března do října denně od 10 do 18 hodin.

- Naleznete ho na půli cesty mezi Görlitz (Zhořelec) a Rothenburgem v blízkosti německo-polských hranic.

- Při použití autobusu z Görlitz je výstupní stanicí zastávka Zetendorf Kulturinsel.

- Celodenní vstupné pro děti od 3 do 14 let je 6 eur. Pro výpravy žáků, studentů a pro seniory existuje zvýhodněné vstupné 4,50 euro. K dispozici je i rodinná bonusová karta. Informace na www.kulturinsel.de

- Z Budyšína (Bautzen) jsou pro děti z Česka a Polska na vybrané programy Kulturního ostrova pořádány tematické zájezdy.