Tuto barokní usedlost s vinicemi a polnostmi v druhé polovině 17. století od barona Švihovského koupil hrabě Filip Ferdinand z Ladronu (de la Crone). Přebudoval ji na zájezdní hostinec s rozsáhlým hospodářským zázemím.

Svému původnímu účelu sloužila ještě ve druhé polovině 19. století, ve 30. letech 20. století zde byly byty, po válce tu sídlil podnik Sady, lesy, zahradnictví.

Ladronka byla sice od šedesátých let pod památkovou ochranou, avšak notně chátrala až do soudobé nákladné rekonstrukce, která ji propojila s bruslařskou dráhou a okolními parky. Sportovně založení jedinci mohou tedy hned obout kolečkové brusle a vydat se na trasu asfaltového okruhu, který vede od Ladronky směrem ke Strahovu.

Pozvání do domu

Těm, kdo nemají vlastní vybavení, je zde k dispozici půjčovna. Pojďme se ale nejdříve porozhlédnout po usedlosti Ladronka.

Nákladná rekonstrukce historické, v posledních desetiletích značně poškozené stavby byla dokončena v roce 2005. Vedle zmíněné půjčovny se návštěvníci areálu mohou posilnit v občerstvení s venkovním sezením. Přes ně pak lze projít dovnitř stavby – do příjemného prostředí, které se podařilo vykouzlit z původní barokní ruiny.

Uvnitř usedlosti je atrium, odkud je přístup do všech veřejných prostor. Přímo v atriu je restaurace pod širým nebem, v patře pak luxusní restaurace pro náročné. Vůně kávy její milovníky přitáhne do kavárny, která je propojená s bowlingem.

Až uspokojíte gastronomické potřeby vydejte se na venkovní vyhlídku v prvním patře. Spatříte Prahu z nezvyklého pohledu a při dobrém počasí a viditelnosti přehlédnete město daleko k jihovýchodu.

Superjízda v zeleni

V kultivované zeleni dojdou uspokojení především milovníci kolečkových bruslí.

Upravená 3,5 kilometru dlouhá dráha se obrací v zeleni za Ladronkou a míří k vysílací věži na Strahov. Na šotolinové cestě podle dráhy je dostatek místa pro pěší, kočárky a dětské dopravní prostředky. Dávejte však dobrý pozor, aby se dráhy sportovců nekřížily a nepřivodili jste si zranění. O víkendech bývá na dráze plno.

Odpočinek naleznete na lavičkách lemujících cestu. Na okolních loukách se zase vyřádí váš pes. Jen dejte pozor, aby nezaběhl do dráhy bruslařů. Vy si zatím při pikniku v trávě vychutnejte pohledy na Prahu. Neposedné dítě ocení pěkné dětské hřiště vedle budovy Ladronky.

Do této oázy klidu se dostanete pěšky od Petřína kolem strahovského stadionu nebo tramvajemi 25, 22 a 15 do stanice Vypich. Pokud toužíte po delší procházce, vydejte se z areálu do obory Hvězda nebo k břevnovskému klášteru. Do centra se můžete vrátit přes Petřín a lanovkou, nebo okolo Štefánikovy hvězdárny a Petřínské rozhledny.