Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahradou Evropy na kole i po svých

Krajina Lednicko-valtického areálu, známá také jako „Zahrada Evropy“, je ideálním místem pro nenáročnou cyklistiku, spojenou se zajímavým poznáváním.

24.4.2007
SDÍLEJ:

Lednický zámek se zahradou láká turisty již teď v dubnu.Foto: Gabriela Hrázská

Areál, považovaný za nejrozsáhlejší umělecky komponovanou krajinu na světě o rozloze téměř 200 km2, byl v roce 1996 zařazen na prestižní Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I vy máte možnost prostřednictvím tohoto cyklovýletu o délce přibližně 35 kilometrů zhlédnout to nejzajímavější, co Lednickovaltický areál nabízí.

Popis průběhu trasy

Výlet začínáme na železniční stanici v Břeclavi, která je tzv. vstupní bránou Lednicko-valtického areálu. Odtud se vydáme po zeleném turistickém značení (druhou možností je Moravská cyklostezka č. 41) skrze město. Za zmínku zde stojí například moderní kostel sv. Václava na Masarykově náměstí z roku 1995, či renesanční zámek, přestavěný v 16. století z původně gotického hradu.

Zelená značka nás vyvede za město, kde pokračujeme pohodlnou asfaltkou vedoucí lužním lesem. Přibližně po 7,5 km přijedeme na rozcestí, ze kterého odbočíme vpravo a pokračujeme k Janohradu. Tato umělá pseudogotická zřícenina hradu byla postavena pro Jana z Lichtenštejna v letech 1807 – 1810 a sloužila jako myslivna a lovecký zámeček v době honů. V současné době je zde prezentována ornitologická a lovecká expozice. Opouštíme Janohrad a vracíme se zpět na nedaleké rozcestí, kde se napojíme na žluté turistické značení. Po několika metrech přijedeme k Loveckému zámečku, klasicistní stavbě z roku 1806.

Od Loveckého zámečku nám udává směr stále žlutá značka, vedoucí až do Lednice, města proslulého zejména unikátním zámkem a přilehlým parkem. Lednický zámek je považován za vrcholné dílo romantické architektury. Byl vybudován na konci 17. století jako barokní zámek, avšak později několikrát přestavován.

Současnou podobu ve stylu anglické tudorovské novogotiky získal v letech 1846 – 1858. Součástí komplexu je i nejstarší skleník v Evropě se sbírkou tropických a subtropických rostlin. Zajímavé jsou rovněž zámecké interiéry s bohatou řezbářskou výzdobou. Od zámku se můžeme vydat „po svých“ (jízda na kole není v zámeckém parku povolena) okružní cestou parkem s řadou nádherných staveb. K nejzajímavějším patří zcela bez pochyb orientalizující 60 metrů vysoký Minaret, postavený v maurském slohu v letech 1798 – 1802 architektem Josefem Hardmuthem.

Za námahu stojí určitě i zdolání 302 schodů vedoucích na vrchol věže, odkud se naskýtá úžasný výhled nejen na celý zámecký park, ale i na Pavlovské vrchy a celé Podpálaví. Od Minaretu se vrátíme zpět k zámku. Z Lednice se vydáme tentokrát po červeném turistickém značení, které nás přivede k dalšímu zajímavému cíli.

Nový Dvůr je rozsáhlým empírovým statkem z let 1809 – 1810, který dnes slouží k chovu jezdeckých koní. Nedaleko odtud nemůžeme neminout další stavbu, kterou je chrám Tří Grácií. Jedná se o kryté klasicistní sloupořadí z roku 1825, před kterým je z jednoho kusu kamene vytesáno sousoší tří řeckých bohyň: Pallas Athény, Artemidy a Afrodity.

Pokračujeme stále po červené značce a uprostřed palouku nás vítá otevřená novogotická kaple Svatého Huberta, patrona lovců. Přibližně po dvou kilometrech jízdy odtud se nacházíme u zajímavé stavby v podobě římského vítězného oblouku - Rendezvous (Dianin chrám), který sloužil jako lovecký zámeček.

V jeho horním patře je dokonce i komorní a taneční sál. Červená nás dále vede přes Valtickou alej až do Valtic na náměstí. Valtice byly v 18. století sídlem Lichtenštejnů, což znamenalo také přebudování zdejšího zámku na honosnou rezidenci. Zámek tak patří k nejmohutnějším stavbám raného baroka.

Pokud nám během cesty poněkud vytrávilo a máme chuť na dobré jídlo, neměli bychom minout místní oblíbenou restauraci Valtická rychta. Zejména v letních měsících je příjemné posezení na terase. Z Valtic můžeme ještě vystoupat na Rajstnu a porozhlédnout se po krásách téměř celého Lednicko-valtického areálu z tzv. Kolonády.

Tato monumentální klasicistní stavba vyzdobená postavami z antické mytologie pochází z let 1811 – 1817. Odtud se vrátíme zpět do Valtic. Před sebou máme poslední úsek cesty do Břeclavi, který můžeme zdolat buď po silnici č. 40, nebo po cyklotrase podél hranic s Rakouskem (tato varianta je však o něco delší). Výlet ukončíme opět v Břeclavi na železniční stanici.

Navštívit Valtice a nenapít se vína? Hřích!

Nanašem výletě po Lednicko–Valtickém areálu by pozornosti neměl uniknout Zámecký sklep, ve kterém si můžete prohlédnout jeho historické prostory, z výkladu průvodce se dozvědět něco o vývoji vinařství, a také ochutnat zdejší věhlasné víno (degustace tří druhů vín). Zámecký sklep je nejstarším valtickým sklepem, vybudovanýmv roce 1430 Lichtensteiny, a zároveň je i jedním z nejstarších sklepů ve střední Evropě. Odtud také pochází tradiční název pro valtická vína – Valtické zámecké.

Prohlídky

V.–VI., včetně svátků: so–ne 10.00–18.00 VII.–VIII.: út–ne 10.00–18.00 tel. 519 361 316

24.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Dva páni a lepší časy

Marek Sikora v dresu Havířova v přerovské Meo Aréně
46

Sikorovi bylo zranění Jágra líto, s omluvou váhá

OBRAZEM: Ester Ledecká už má zlatou medaili na krku. Byla nervózní

Zlatá olympijská medaile už visí na krku Ester Ledecké, která svým triumfem ve sjezdu Super G šokovala celý lyžařský svět. "Byla jsem trochu nervózní. Je to poprvé, tak si to můžu dovolit. Příště to snad bude lepší," smála se po slavnostním ceremoniálu.

Exekutoři dražili zabavenou škodovku ze 70. let. Cena způsobila poprask

V pátek se v Čekyni uskutečnila dražba movitých věcí, kterou každý měsíc pořádá Exekutorský úřad Lukáše Jíchy. Páteční dražba byla ale unikátní v tom, že se na seznamu dražených věcí objevil modrý historický veterán „čtyřdvéřák“ Škoda 110 L z československé automobilky Automobilové závody.

Slováci nezopakovali výborný hokej s Rusy, po prohře se Slovinci jsou poslední

Ve skupině B olympijského hokejové turnaje je o všem jasno. Po výhře 4:0 nad Američany postupují přímo do čtvrtfinále hráči ruského výběru, Slováci jsou po prohře 2:3 po nájezdech se Slovinci poslední.

Unikátní foto: V Mostě létá orel mořský, kriticky ohrožený druh

Tento úžasný snímek mění pohled na Mostecko. Pro nádherného dravce je liduprázdná krajina mezi Mostem a Litvínovem zimní divočinou s dostatkem potravy, ryb a vodních ptáků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT