Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za strašidly

Navštivte nejstrašidelnější hrady v Česku

31.3.2008
SDÍLEJ:

Lidové vyobrazení vraždy Valdštejnových důstojníků na Chebském hradě. Kvaš na papíře.Foto: Muzeum Chebska

Duch Valdštejna objíždí hrad

Stoupenci Valdštejna za svou věrnost zaplatili životem. Skonali při hostině v těsné blízkosti Chebského hradu a ostrohu nad řekou Ohří, v místech, kde se dnes rozkládá město Cheb, vyrostl roku 1125 hrad.

Když ho o řadu let později objevil Fridrich Barbarossa z dynastie Šlaufů, jeden z nejznámějších římsko-německých císařů, rozhodl se proměnit ho v císařskou falc. Uběhlo sto let a rezidence, jež měla sloužit jak obraně, tak i reprezentaci, byla hotova.

Dnes je to nejvýznamnější románská památka v Česku. Zdobí ji 18,5 metru vysoká Černá věž, vystavěná z materiálu, který poskytla Komorní hůrka, poslední činná sopka na našem území.

Poslední hostina

Honosná kaple sv. Eduarda a sv. Uršuly a zachované obvodové zdi císařského paláce by mohly vyprávět o mordu, jehož byly svědky. Hned vedle paláce jsou zbytky hospodářského stavení, neslavně známého jako Kuchelhaus.

Právě do Kuchelhausu pozval plukovník Gordon, funkcí hradní velitel, na hostinu generály Kinského, Illowova, Trčku a rytmistra Neumanna. Psal se rok 1634, bylo 25. února.

Strašidelný dům

Gordon své hosty nechal povraždit. Proč? Protože to byli věrní stoupenci Valdštejna. I ten padl k zemi s probodnutou hrudí v Chebu. Ovšem ve městě, kde se ubytoval. Od onoho dne to šlo s Chebským hradem z kopce dolů. Kuchelhausu se lidé vyhýbali na sto honů. Nikoho by nikdo nepřinutil, aby se zde ubytoval.

Duch v kočáře

Opuštěné stavení začalo chátrat a nakonec bylo strženo. Pověst, že se na Chebském hradě v noci zjevuje kočár tažený čtyřmi vraníky, v němž sedí bledý duch Albrechta z Valdštejna s krvavou ránou na prsou, aby se setkal s duchy svých generálů, však žije dál.
Z důvodu stavebních úprav je letos uzavřena expozice kamnářství.

Chebský hrad - otevřen od 20. března do 2. listopadu 2008

Mlžná postava pluje na Bítově

Hrad BítovHrad Bítov, národní kulturní památka, je zasvěcen vycpaným zvířátkům. Bratři Vladimír a Otakar z Daunu procestovali svět a domů přivezli rozsáhlou zoologickou sbírku.

Jejich expozici, která zabírá druhé patro paláce, se snažil trumfnout poslední majitel Bítova – Jiří Haas z Hasenfelsu. Bítov mu koupil tatínek – spolumajitel největší porcelánky v Habsburské monarchii. A to na inzerát, který objevil v novinách.

Jiřík Haas junior měl slabost pro psy. Jeho zásluhou hrad zabydlela i padesátka vycpaných psů nejrůznějších ras.
Bítov se díky tomu ocitl v Guinnessově knize rekordů.

Neobyčejně zachovalému hradu, vypínajícímu se nad soutokem Dyje a Želetavky, nechybí ani strašidlo. Narodilo se ve čtrnáctém století, v době, kdy tu panoval rytíř Smil, který padl do oka Karlu IV.

Jenže pocta mu stoupla do hlavy. Smil hýřil a hřešil z plných sil, což v kázáních kritizoval kněz Vojslav dole ve vesnici. Smil se rozhodl, že si to s knězem vyřídí v mučírně. Kněz se ale nepoddal a hříšníkovi vytkl způsob života z očí do očí. Smil se ročílil a Vojslava utopil. Od té doby se nad hradním nádvořím vznáší mlžná postava, jež lidem, co páchají nepravosti, hrozí prstem.

Hrad Bítov – akce v roce 2008:

- 18. dubna – Den památek: děti do 15 let mají vstup zdarma, organizované skupiny slevu
- červenec – srpen: Historická lukostřelba – děti i dospělí si vyzkouší střelbu z luků a kuší
- 21.–27. července: Hrad v obležení – skupina historického šermu BUHURT
-  17. srpna – Hradní pouť

Z nitra Trosek je slyšet hádky

Hrad TroskyBez dominanty Trosek si Český ráj představit neumíme. Jejich čedičové věže jsou vidět zdaleka. Ta východní (a vyšší) se jmenuje Panna, ta a (a nižší) je Baba.

Pověst praví, že pán z Bergova vysloužil hradu, z něhož jsou dnes Trosky, slávu a kraji pod ním prosperitu. Jenže ho povinnosti odvedly do ciziny. Než se na cesty vydal, kladl na srdce své matce Marii i dceři Karolíně, aby v době jeho nepřítomnosti vládly rukou spravedlivou a nerozdílnou.

Dámy slíbily, a jistý čas tak i konaly. Pak se ale začaly o moc přetahovat. Každá se nastěhovala do jedné ze dvou hradních věží a odtud na sebe bez přestání povykovaly: „Já jsem starší a chytřejší!“, „Já jsem mladší a hezčí!“ Sloužící z hradu utíkali, i podhradí se vylidňovalo, protože chudlo.

Náhle však hašteření a hádky utichly. Jeden chasník se na hrad vypravil, ale živáčka v něm nenašel.A tak dal opuštěným hradním věžím jména Baba a Panna.

I dnes je prý v noci možné zaslechnout láteřící zvuky Marie a Karolíny, jež se derou z hloubky Trosek.⋌(jis)

Hrad Trosky má otevřeno:

- duben a říjen: soboty, neděle, svátky 8:30–16:00
- květen–srpen: úterý – neděle 8:30–18:00
- září: úterý až neděle 8:30–16:00

Na Střekově Wagner straší v prostěradle

Sto metrů nad řekou Labe ční čedičová skála, na níž vyrostl hrad Střekov. Kdo to tu pláče? Není to meluzína, ale plavovlasá dcera někdejšího hradního pána, která se vrhla z útesů dolů. Přichází jaro, vykvétají kvítky tařice. Přesně v místech, kde se dívčina hříva o kámen zachytila.

To bylo tak: dcera zámeckého pána se zamilovala do pohledného, bystrého a šikovného hocha. Dívčině otci se ale pranic nelíbil. Vždyť byl jen podkoním. Hradní pán svého služebníka zavřel do věže. A nechal vyhladovět k smrti.

Na hrad pozval úplně jiného nápadníka, krutého rytíře Kubu. Když ho přesmutná plavovláska spatřila, raději skočila ze skály. Její tělo prý pohřbili trpaslíci. A kvítka tařice jarní se rozhodla, že pokvetou jen tři týdny. To aby připomněla, jak krátká byla krásná láska dcerky hradního pána a podkoního…

Na střekovském hradě ale opravdu strašívá. Svědkové tu na spatřili roku 1842 postavu procházející se po hradbách v prostěradle. Strašidlo bylo identifikováno. Na vrch Vysoký Ostrý pozorovat východ slunce stoupal devětadvacetiletý mladík. Jmenoval se Richard Wagner a v hlavě se mu honily tóny opery Tannhäuser.

Hrad Střekov – akce v roce 2008:

- 30. dubna – Čarodějnice
- 22. června – Pohádková neděle
- 13. července – Pohádková neděle
- 24. srpna – Pohádková neděle
- 6. září – StřekovskáMumie – tradiční hudební festival

Autor: Jitka Stuchlíková

31.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
11 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

AKTUALIZOVÁNO

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení