„V České republice je řada volně dostupných léků, které působí na symptomy chřipkových onemocnění. Jednak jde o antipyretika, čili léky, které snižují teplotu. Jsou založeny na bázi paracetamonu nebo kyseliny acytelsalicilové – například paralen, aspirin a podobně,“ říká Lubomír Chudoba, bývalý prezident České lékárnické komory.

Volně ke koupi je i řada léčiv kombinovaných, jež účinkují i na rýmu a kašel.

Lubomír Chudoba ale upozorňuje, že v lékárnách se může zákazník setkat i s personálem se středním zdravotnickým vzděláním. V takovém případě se nesmíte ostýchat a požádat o konzultaci přímo lékárníka.

Nevěnují-li zákazníkům v některé lékárně dostatek času a nejsou ochotní podrobně poradit, je rozhodně lepší najít si co nejdříve jinou lékárnu. Především ve větších městech to bude snadné, protože tam je už mezi lékárnami dostatečná konkurence.

Správný výběr

Jak poznáte, že jste v té správné lékárně? Česká lékárnická komora vybavila všechny své členy již na podzim loňského roku publikací, v níž je popsán takový řízený dialog se zákazníky, aby se magistři farmacie o potížích klientů dozvěděli co nejvíce a mohli při výběru volně dostupných léčiv dobře poradit.

Nepodceňujte rizika

Máte-li čas a zájem, můžete v lékárně požádat, aby vám brožurku ukázali. A pak zkontrolovat, zda se jejími pravidly lékárník řídí. „I lékárníci jsou si vědomi, že příznaky někdy mohou signalizovat onemocnění vážnější. Pak zákazníkovi doporučí návštěvu lékaře,“ dodává Lubomír Chudoba.

Chřipku nesmí v žádném případě podcenit rizikové skupiny obyvatel, k nimž patří senioři, lidé s oslabenou imunitou, s chronickým onemocněním ledvin či jater, astmatici, nemocní cukrovkou a chorobami srdce, plic a dýchacího ústrojí vůbec.

Tito lidé by měli s chřipkovým onemocněním rozhodně vyhledat lékaře. Ten totiž může u nejvíce ohrožených pacientů aplikovat i léčbu antivirotiky.
Při této léčbě je však nezbytné, aby byla chřipka podchycena hned ve svém počátečním stadiu.

Jak chřipku léčit

  • klidem na lůžku
  • dbát na dostatečný příjem tekutin v podobě čajů, minerálek a džusů z čerstvých pomerančů a ovoce
  • zvýšit příjem vitamínů C a B
  • léky z kategorie antipyretik a analgetik léčit průvodní symptomy chřipky – horečku a bolesti svalů i kloubů
  • neklesne-li po třech dnech teplota, navštívit lékaře, který musí zjistit, zda se k chřipce nepřipojila i bakteriální infekce a nehrozí komplikace

(stu)