Vedle známého prezidentského paláce v rumunské Bukurešti, jenž prý má pod zemí stejný počet pater jako nad zemí, je dalším Ceauseskovým divem vysokohorská silnice přetínající pohoří Fagaraš (Fãgãras). Bývá nazývána „Transfagaras Highway“. Anebo taky „Ceauseskovo bláznovství“. Přes zaběhnuté označení se jedná o vedlejší silnici, údajně nejvýše položenou v celé Evropě.

Však tak to taky starý blázen chtěl, když v roce 1970 vydal příkaz k zahájení stavby. Rumunští vojáci v některých místech transfagarašskou cestu přímo vyrvali ze skal. Nejméně 38 jich tu při ostřelování dynamitem a přesouvání 3,8 milionů metrů krychlových zeminy nechalo svůj život. Mezi místními se povídá, že na nebezpečných úsecích pracovali hlavně Romové.

Pro milovníky hor však Ceausescu tuto silnici asi nestavěl. Měl to být důkaz moci. A taky se tak přes vysoké pohoří mohla rychle přepravit armáda. Co měl za lubem?

Šílené zákruty

Silnice na svých 118 kilometrech stoupá prudce vzhůru a stejně zběsile pak klesá v ostrých zatáčkách. Zařezává se do skalisek od podhůří přímo k nejvyšším horám země Moldoveanu (2 543 m) a Negoiu (2535 m). Povrch má asfaltový a na Rumunsko nebývale kvalitní. Vede přes spousty viaduktů a mnoha krytými průjezdy, které projíždějící auta chrání před vodou řítící se ze skalních stěn. Mnohým autům se tu zavaří motor nebo brzdy. Vždyť průměrná rychlost je tady jen 40 km v hodině.

Pokud se vám pohledem dolů nezatočí hlava, můžete celou cestu pozorovat mocné horské vodopády padající kamsi do podhůří, kde lze tušit poslední lidská obydlí. Každou chvíli se však může stát, že výhled překryje hustá mléčná mlha. Jako by tu kolem nikdy nic nebylo. Nesměřujete nikam. Žádný vrcholek, žádná propast. A pak se zničehonic závěs rozevře a odmění vás tou nejúžasnější krásou zvlhlých horských štítů třpytících se v ostrém slunci. Fagaraš je rumunské pohoří s nejrychlejšími proměnami počasí.

I proto bývá silnice otevřena jen od června do října. Někdy tu však můžete narazit na závoru i v srpnu. To když tato vskutku extrémní spojnice rumunských regionů Transylvánie a Wallachie obdrží nečekanou sněhovou nadílku. Nahoře, ve výšce 2 014 metrů, provrtává horu tunel dlouhý 875 metrů. I ten je nejdelší v celém Rumunsku. U jeho ústí tiše leží ledovcové oko Balea se dvěma hotely na břehu. Třetí je ve výstavbě a vypadá to, že tak navždy zůstane. Tohle místo pamatuje lepší časy podnikových dovolených.

Právě zde začíná řada turistických tras značených po celém Fagaraši. Můžete se odtud pohodlnou túrou vydat na vrcholy obou zmíněných nejvyšších hor. Nejnáročnějším úsekem přechodu Fagaraše je prý Drakulova soutěska. Místní říkají, že tam jde o život. Vy si tu však nutně nemusíte procvičovat kondičku. Můžete jen s autem zastavit nahoře na parkovišti u tunelu a od pár místních prodejců koupit nějaký rumunský suvenýr. Samotný průjezd transfagarašskou cestou je totiž zážitek, na který se nezapomíná.