Tento úryvek slavné básně Kletba Yukonu kanadského básníka Roberta Service, napsané na fasádě jednoho z domů v centru Dawson City, dobře vystihuje slavnou, ale pomíjivou historii tohoto zlatokopeckého městečka. Zlato bylo důvodem jeho vzniku na sklonku 19. století a po několik let, kdy zdejší zlatá horečka (či spíše davové šílenství) dosahovala svého vrcholu, mu propůjčovalo vznosný titul „Paříž Západu“.

Zlaté valouny

Ti, kdo sem přijeli včas a získali bohatý zábor, někdy totiž doslova sbírali zlaté valouny ze země; magického kovu se tu našlo tolik, že zlatokopové, z nichž se stali přes noc milionáři, mnohdy nevěděli, co si s takovým bohatstvím počít, a tak ho utápěli v přepychu – luxusní zboží, drahý alkohol i ženy se doslova vyvažovaly zlatým prachem. Dnes je Dawson malé městečko se dvěma tisíci stálými obyvateli – i když přes léto je jich mnohem víc. Naštěstí ho
nepotkal osud dalších zlatokopeckých osad, z nichž jsou dnes města duchů. Dawson drží nad vodou především turisté. Ačkoli leží nad 64. rovnoběžkou (což na kontinentě, neoteplovaném Golfským proudem jako Evropa, je už pořádně daleký a studený sever), je poměrně snadno dostupné.

Nejlépe se do Dawsonu dá dojet z města Whitehorse, správního střediska Yukonu, zajímaváje i scénická spojnice s Aljaškou, zvaná „Top of the World Highway“, doplněná převozem přes řeku Yukon. Dobrodružnější povahy si mohou vyzkoušet i romantičtější a náročnější způsoby přepravy – patří k nim zejména třídenní padesátikilometrová túra Chilkootským průsmykem po stopách zlatokopů i plavba kánoí po slavném Yukonu, kdysi nejvýznamnější
dopravní tepně Severu (pořádají i místní cestovní kanceláře).

Setkání s medvědy

Osetkání s medvědy není prý po cestě nouze, a až se budete blížit k soutoku s řekou Klondike, kde Dawson leží, představte si tu slavnou éru, kdy tu
brázdilo vody 250 kolesových parníků, přivážejících zásoby a hledače zlata a odvážejících těch několik šťastlivců, kteří ho našli. Roku 1897, kdy zlatá horečka na Klondiku vypukla, samozřejmě nebylo po parnících ještě ani památky. Navíc nebylo vůbec jednoduché se k odlehlé řece dostat.

Tisíce dobrodruhů z celé Ameriky, kteří většinou prodali, co měli, aby si mohli koupit nezbytné zásoby a lodní lístek do aljašské Skagway, čekala náročná, několikaměsíční cesta pěšky i lodí, zasněženými průsmyky i zrádnými peřejemi. Mnoho z nich to nepřežilo, mnoho vzdalo.

Jen malé procento těch nejhouževnatějších dokázalo po částech vynést zasněženým Chilkootským průsmykem nezbytnou tunu zásob (kanadská jízdní policie je jinak do vnitrozemí nepustila), z pokácených stromů si postavit loď, aby se po jarním tání mohli po jezeře Bennett a vodách Yukonu dopravit až k řece Klondike a k vlastním nalezištím na potocích Eldorado a Bonanza. I ty, kteří to dokázali, však čekalo trpké zklamání – veškeré slibné zábory byly už rozebrány, takže jim nezbývalo než se vrátit nebo pracovat pro jiné.

Historické domy

Kromě opuštěných štol, bagrů a dalších pozůstatků zlatokopecké historie Dawson návštěvníkům nabízí restaurované fasády historických dřevěných domů a obchodů, včetně kasin a kabaretů. Stojí zde i sruby Roberta Service a Jacka Londona (který zde v roce 1897 strávil zimu). Na kopci nad městem pak leží historické hřbitovy, kde mimo jiné odpočívá i slavný český polárník Jan „Eskymo“ Welzl.