V naší zemi však lvi potkáme leda v pověstech, v zoo, nebo na fasádách domů. Pokud půjdete z Rytířské 27 do Melantrichovy 1 s tím, že se v Kotcích 30 stavíte na pivo (je-li tam vhodné zařízení), není nutné vůbec vyjít na ulici.

Jeden dům

Všechny adresy totiž patří domus čp. 962/I. Stavitel Martin Hausknecht ho postavil v roce 1835 na místě tři soukenických kvelbů, z nichž dva byly známé už k roku 1417. Ve sklepních zdech zůstaly dokonce zbytky gotického zdiva. Prohlédněme si však dům zvenku. Nejnápadnější jsou dva lvi, kteří shlíží z fasády ve výši patra. Jsou dřevění a zřejmě se jim na sluníčku leží příjemně.

Byli znovuobjeveni při opravách v roce 1955. To už tady zbýval jen jediný, kterého ještě pozdější stavební úpravy odsunuly do pozadí. Ten druhý zmizel neznámo kdy, neboť překážel okapové rouře. Dnes opět obě šelmy leží na římse, včetně dodělané kopie.

Další lev

Dalšího lva najdeme na novorenesančním nájemním domě v Bubenči čp. 162 v ulici Jana Zajíce 21. Dům se jmenuje U českého lva a postavil ho v sedmém pražském obvodu dr. František Houdek v roce 1899 či 1900. Lev shlíží z nároží této ulice a Havanské. Kdo ví, zda vznikl hned v počátku. Má jednu hlavu, dvě těla, šest nohou a dva rozeklané – či chcete-li čtyři ocasy. Na hlavě lva je královská koruna, v předních tlapách šelma drží jakousi kouli. Jde-li o zeměkouli, nebo – vzhledem ke koruně, o říšské jablko, není zcela jasné.

Na rozdíl od pokojných lvů v Melantrichově ulici se netváří přátelsky. A navíc by potřeboval opravit. Výhružně se tváří i okřídlení lvi či sfingy ve vinohradské Záhřebské ulici 19.