Mnozí z vás už na bicyklech probrázdili vyhlášené kolečkářské ráje na Šumavě, Třeboňsku, jižní Moravě i v Jizerských horách. Co takhle zkusit něco jiného? Přinášíme pár tipů na místa, kde se na kole budete určitě cítit dobře – a kde jste možná ještě nebyli.

Krušné hory

Z českých pohraničních horstev jsou Krušné hory ty nejpodceňovanější, stále s sebou nesou stigma krajiny zničené kyselými dešti, dolováním uranu a devastací mnoha sídel po 2. světové válce. V posledních letech se tu ale mnoho zlepšilo a není důvod k obavám: naopak, pro středně náročnou horskou cyklistiku je to oblast jako stvořená.

Po hřebeni Krušných hor prochází páteřní cyklotrasa nesoucí číslo 36, respektive 23. Povede vás z Chebu přes Kraslice, Boží Dar, Měděnec, Horu svatého Šebestiána, Cínovec a Tisou až do Děčína. Její profil je průměrně náročný: Polabí to není, ale nečekají vás ani kopce hodné alpských průsmyků. Zabrat dá stoupání z Kraslic na vrcholovou planinu Krušných hor, členitější je také úsek kolem Hory svaté Kateřiny – jak se ale jednou dostanete nahoru, terén už je spíše mírný.

Protože trasa vede místy těsně kolem českoněmecké hranice, můžete si výlet zpestřit odbočkami k sousedům. Vyjet se dá například až nahoru na saský Fichtelberg (1 214mn. m.), druhý nejvyšší vrchol Krušných hor. Celá krušnohorská cyklotrasa z Chebu do Děčína měří asi 250 kilometrů, průměrně trénovaní cyklisté ji zvládnou za 3–4 dny.

Většina trasy vede po asfaltu, místy však mizerné kvality, proto doporučujeme trekové nebo horské kolo. S ubytováním si nedělejte starost, večer vždy něco seženete.

Plošina Džbán

S pražským koupalištěm Džbán to nemá nic společného, chceme vás pozvat na opukovou plošinu stejného jména ležící asi 60 kilometrů západně od Prahy. Je to krajina pro mnohé nepoznaná: bez velkých kulturních a historických atrakcí, prostá horských scenérií. Zato však na Džbánu najdete výrazná zahloubená údolí s opukovými skalkami, desítky chmelnic a ostře červené půdy. Mezi tím se krčí malé vesničky, kterým často dominuje sušárna chmele, po svazích se vinou opuštěné silničky s minimálním provozem. Dohromady to dává barevnou mozaiku, kterou jinde v Česku nenajdete.

Pivní Krušovice

Východištěm na Džbán může být například obec Řevničov v sousedství pivařsky proslulých Krušovic. Značené cyklotrasy tu nenajdete, ale nevadí: vydejte se silničkou k severozápadu přes Kroučovou a Třeboc do Ročova; odsud můžete sjet do údolí ke klášteru v Dolním Ročově, nejvýznamnější památce zdejší oblasti.

Z Ročova vás čeká příjemný sjezd do obce Solopysky, ležící v sousedním údolí, odkud je to už jen kousek k rozsáhlé zřícenině hradu Pravda. Máte-li horské kolo, můžete odsud vyjet terénem ke Kounovským řadám – rovnoběžným pruhům kamenů, jejichž původ se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit – a poté sjet do další chmelařské obce, Mutějovic.

Terénní úsek lze objet po silnici před Lhotu pod Džbánem. Z Mutějovic pak zbývá zpět do Řevničova asi 8 kilometrů.

Železné hory

Od západu se zvedají svahem tak strmým, že připomínají opravdové pohoří, přesto však nedosáhnou ani sedmi set metrů nadmořské výšky: Železné hory, malá, ale členitá vrchovina na rozhraní středních a východních Čech. Značených cyklotras je tu dostatek, vedlejších neznačených silniček též. Dobrým východištěm je městečko Třemošnice, odkud vychází jedna z nejkrásnějších tras značená číslem 4232. Prochází úbočím strmého svahu Železných hor, nabízí krásné výhledy a přivede vás skoro až k vodní nádrži Seč. Zpátky se můžete vrátit přes Počátky a Peklo, odkud se nabízí ještě krátká odbočka ke známé zřícenině hradu Lichnice. Vpodhradí najdete tzv. Žižkův dub, asi osm set let starý památný strom. A na závěr dlouhý sjezd zpět do Třemošnice. Vydáte-li se v Železných horách dále k východu, narazíte na rekreační středisko Horní Bradlo. Také ono je východištěm řady cyklotras, které vás zavedou například do Trhové Kamenice a do známého areálu lidových staveb na Veselém kopci. Tady kolo určitě oceníte – jednotlivé zajímavosti skanzenu jsou totiž rozprostřeny po velké ploše a na bicyklu je snadno obsáhnete všechny.

Českomoravské mezihoří

Že vám ten pojem nic neříká? Geografové tak označují odlehlý, zajímavý, ale turisticky dosud neobjevený kraj na historickém pomezí Čech a Moravy v okolí České Třebové, Lanškrouna a Svitav. Pro silničáře je tu síť vedlejších silniček s minimálním provozem a průměrně obtížným profilem – stoupání nejsou až na výjimky příliš strmá, ale na rovinu taky nenarazíte často. Doporučit můžeme trasu z Lanškrouna přes Dolní Čermnou a Verměřovice do Jablonného nad Orlicí, zpět se můžete vrátit přes Bystřec a Výprachtice.

Pojedete oblastí, kterou lze v dobrém označit jako „Zapadákov“: řídké osídlení, čistý vzduch, daleké horizonty.

Užijte si kopce

Vyznavači horských kol si užijí na Třebovských stěnách, což je výrazný hřbet táhnoucí se východně od České Třebové. Cyklotrasa č. 4045 vás na něj vyvede z Ústí nad Orlicí a stáčí se k jihu po ostré východní hraně stěn. Profil cyklotrasy není dramaticky náročný; pokud si chcete užít pořádného kopce, zkuste vyjet na Třebovské stěny silnicí od Lanškrouna. Stoupání v lese za odbočkou na Ostrov je tak prudké, že – řečeno cyklistickou hantýrkou – budete možná přepadávat ze sedla na záda