Nejen tyto údaje vám prozradí i ten nejobyčejnější cyklopočítač v ceně několika set korun. Jsou ale i zařízení, jejichž cena přesáhne desetitisícovou hranici. Cyklopočítače lze koupit na spoustě míst, vzhledem k nízké ceně značkových výrobků je ale lepší kupovat je ve specializovaných prodejnách, kde vám poradí s výběrem a kde koupíte převážně značkové stroje.

Z diskuzí na internetu totiž vyplývá, že několik ušetřených desetikorun při koupi neznačkového výrobku se moc nevyplatí, neboť tyto počítače bývají náchylnější k poruchám. I ten nejjednodušší cyklopočítač ukáže tolik údajů, že ani řidič běžného osobního vozu je k dispozici nemá.Kromě aktuální rychlosti uvidíte také průměrnou rychlost, dobu jízdy, ujeté kilometry, ujeté kilometry celkem.

Před další jízdou pak stačí stiskem vybraného tlačítka údaje smazat. Za takto vybavený cyklopočítač dáte kolem 300 korun. Přidáte-li ještě 10-200 korun, získáte cyklopočítač s větším displejem, který najednou zobrazí dva až tři údaje, takže nemusíte třeba kvůli zjištění ujetých kilometrů mačkat tlačítko.

Cyklopočítače

Chcete-li znát třeba ještě nadmořskou výšku (byť jen orientační), tak si připravte zhruba tisíc korun. Podobně tomu je, pokud chcete tzv. bezdrátový model, kde je čidlo snímající otáčení kola s počítačem propojeno nikoliv tenkým kablíkem, ale rádiovým signálem. Dražší modely pak umožňují připojit ještě čidlo kadence šlapání, což ocení pouze cyklisté se závodními ambicemi. Závodníci si pak pořizují zařízení v hodnotě několika tisíc korun – pulzmetry (nebo také sporttestery) kombinované s cyklopočítači. Díky nim mohou následně svůj trénink i závody vyhodnotit z různých hledisek ve speciálních programech na počítači. Zařízení, které vypadá jako hodinky, totiž díky různým snímačům sleduje nejen parametry jízdy, ale i tep cyklisty a vše zaznamenává do paměti pro další vyhodnocení.

Použití při běhu

Nejlevnější zařízení těchto schopností – CiclosportHAC4 přijde i se softwarem na vyhodnocování údajů na zhruba sedm tisíc korun. Konkurenční řešení finské firmy Polar 725x přijde na necelých 11 tisíc korun, podobně vybavený Suunto T6 na zhruba 13 tisíc korun. Ktěmto počítačům lze dokoupit i další příslušenství umožňující měřit také údaje při běhání či chůzi. Někteří sportovci dávají přednost využití dvou různých zařízení – cyklopočítače a jednoduchého sporttesteru, který se dá koupit už za 1500 korun. To vyjde výrazně levněji, ale přicházejí o možnost údaje analyzovat v počítači měřené údaje, což ale skutečně potřebují jen opravdoví sportovci.

Vodělodolné

Všechny cyklopočítače musí být odolné vůči vodě, aby se nezničily, když vás na cestě zastihne přeháňka nebo bouřka. Ať už máte jakýkoliv cyklopočítač, mělo by být jeho ovládání jednoduché. Pro občasného cyklistu stačí dvě až tři tlačítka. Na kole přece jezdíme kvůli něčemu jinému, než je ovládání computeru.

K čemu je cyklopočítač

budete znát parametry jízdy

přesně zjistíte ujetou vzdálenost (to pomůže i s orientací)

můžete se zlepšovat (srovnáním průměrné rychlosti)

základní funkce cyklopočítačů

momentální rychlost

doba jízdy

průměrná rychlost

nejvyšší dosažená rychlost

hodiny

Další funkce

možnost použít jeden počítač pro dva bicykly (s různě velkými koly)

kadence (frekvence šlapání)

výškoměr (aktuální nadmořská výška, nastoupané metry…)

barometr (pro hrubý odhad vývoje počasí)

teploměr

měřič tepu (momentální, doba strávená v rámci nastavených hodnot a mimo ně…)