Jedním z nejběžnějších prohřešků je překročení rychlostních limitů. Pokud to je v obci a není to více než o deset km/hod, vyřeší to pokuta nejméně za 300 kun. Ještě počátkem roku to byla třetina. Pokud bude rozdíl vyšší, vyskočí i pokuta nad 500 kun.

300 kun zaplatíme, i pokud pojedeme až o 30 km/hod rychleji mimo obec.

Hodně hákliví jsou nyní chorvatští policisté na alkohol v krvi řidiče. Není to tak dávno, co byla zrušena i poslední drobná tolerance, takže dnes musí být šofér v Chorvatsku zcela „čistý“. Pokud přesto policie naměří řidiči alkohol do 0,5 promile, zaplatí od 500 do 1500 kun. Pokud ale alkoholu bude v krvi víc, bude se pokuta pohybovat nejméně 200 kun.

Zadržení pasu

Podstatně levnější jsou drobnější přestupky. Tak například jízda bez pásů nebo telefonování bez hands-free přijde na 500 kun. Jízda bez rozsvícených světel nebo špatné parkování spraví 300 kun.

Zatím byla řeč jen o pokutách, které policie inkasuje na místě Při horších přestupcích může být ale viník předveden před „přestupkového“ soudce. Policie je navíc oprávněna zadržet pas cizince za účelem zajištění výkonu trestu nebo zajištění přítomnosti v přestupkovém řízení až do konce řízení, nejdéle však na 48 hodin.

Čeští motoristé se už dlouhá léta pozornosti policistů raději vyhýbají. Zkušenosti s nimi jsou totiž takové, že zahraniční turista je posuzován často o poznání přísnější mokem než domácí řidič. Nevždy je navíc možné u policie najít oporu.

Poznal to před dvěma roky i řidič Milan, když zastavil u pumpy, aby natankoval. Ihned se k němu přihnal úslužný mladý Chorvat a pomáhal mu s víčkem nádrže a hadicí. A stál vždy přitom tak, aby Milan neviděl na stojan. Když dotankoval, ukázalo se, že na displeji pumpy je o nějakých třicet litrů víc, než se vůbec může do nádrže Milanova vozu vejít…

Milan zavolal policii. A výsledek? Policista rozhodl, že co je na stojanu, musí se také uhradit.