Nejznámější endemické oblasti jsou v jižních Čechách podél řek Vltavy a Malše, oblast přehrad Lipno, Orlík, Slapy, poříčí Berounky a Sázavy, přehrady ve Slezsku a u Brna.

Zatímco dříve byl výskyt klíšťové encefalitidy identifi kován jen v některých oblastech, dnes ji najdeme ve všech koutech republiky.

Klíšťatům se daří

Tady jsou totiž nejvýhodnější podmínky pro množení klíšťat – dostatečná vlhkost půdy, hojnost podrostu a přítomnost hostitelských živočichů. „Zatímco dříve jsme měli vytypované oblasti, kde se klíšťová encefalitida vyskytuje, dnes už ji máme zachycenou téměř všude na území České republiky,“ říká Roman Prymula, děkan Fakulty vojenského lékařství Univerzity obrany.

Lidé se nejvíce nechávají očkovat v jižních Čechách, odtud pochází také nejvíc případů onemocnění. Nejméně se lidé nechají očkovat v severních regionech. Přírodními ohnisky nákazy nemoci jsou lesní mýtiny a okraje lesů s nízkým listnatým podrostem do nadmořské výšky asi 800 metrů.

V Čechách a na Moravě jde většinou o oblasti podél vodních toků nebo vodních nádrží. Starší lidé se většinou neočkují Lidé také podle Romana Prymuly často chybují v metodě odstraňování klíštěte. Encefalitida je totiž přenosná pouhým dotykem. „Nejlepší je klíště uchopit pinzetou co nejblíže u kusadel a směrem nahoru ho vytáhnout.“

V ohrožení života jsou především starší lidé. Zatímco u mladších je nemoc mírnější, starší lidé se z ní léčí hůře a nemoc může vést i k trvalému narušení kvality jejich života. Nechávají se ale očkovat především lidé mladší 20 let, starší lidé o očkování velký zájem nemají. „Procento závažných průběhů a následků se zvyšuje s narůstajícím věkem,“ říká primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Lidé starší 55 let tvoří zhruba třetinu všech nemocných.

Situace v Evropě

V celé Evropě prudce roste počet případů nebezpečné klíšťové encefalitidy. Za uplynulých 30 let se výskyt zvýšil zhruba o 400 procent, přičemž loni se nakazilo více než 10 tisíc lidí.

Experti varují, že hlavním problémem je malé povědomí veřejnosti o nebezpečích, která může nemoc způsobit. „S rostoucí turistikou jsme svědky neuvěřitelné ignorace a malého povědomí ve většině evropských zemí,“ říká Michael Kunze, šéf mezinárodního vědeckého týmu, který studuje léčbu a výskyt klíšťové encefalitidy.

Jelikož v mnoha zemích není povinnost hlásit počty onemocnění, přesná data výskytu případů v Evropě se mohou pouze odhadovat. Jisté je, že několik desítek případů končí smrtí a u stovek pacientů dochází k různým následkům – často ke slabým ztrátám hybnosti. Nejvyšší počty onemocnění jsou hlášeny z Ruska a pobaltských republik, ale ve stovkách se pohybují i čísla z České republiky, Německa, Polska, Slovenska i Slovinska. Výskyt klíšťové encefalitidy zatím nebyl hlášen z Pyrenejského poloostrova, Řecka, Holandska, Velké Británie a Irska.