Letos se tato akce koná již po dvacáté, jako vždy pod záštitou první dámy České republiky. Na pódiu jednotlivé země předvádějí národní folklorní umění, ale pozornost hostů je obvykle obrácena spíše na pulty stánků, které zaplní hlavní kongresový sál hotelu.

Každá z více než 40 přítomných zemí zde má vystaveny na prodej suvenýry a pamlsky pro ni typické. Asijské či africké ambasády často nabízejí hotové pokrmy neobvyklých chutí, jinde zaujmou lahve s místními víny, koření, uzeniny či zdobené dekorační předměty. Tradičně největší zájem mají nakupující o levné perly z Filipín. Kvůli vysoké poptávce po ideálním vánočním dárku byl loni stánek přesunut do samostatné místnosti.

Stephen (Steve) King
Nastupující americký velvyslanec Stephen King přijel do Česka

Aby prodejci utržili co nejvíce, jsou ceny často velmi nízké, o čemž svědčí tisíce kupujících, kteří sem každým rokem proudí. Nehledě na kulisy luxusního hotelu, připomíná akce pestrostí a živelností spíše orientální tržiště.

Snesla by i podstatně větší prostor, ale pak by nebylo možné zajistit bezpečnost návštěvníků – při příchodu jsou využívány kontrolní rámy. Za dvě desítky let své existence vybraly diplomatické sbory díky této akci 66 milionů korun. Výtěžek je rozdělován českým charitativním organizacím.

Letošní bazar se koná v neděli 26. listopadu od 10 do 16 hodin.