1981 Herec, nebo novinář?

Denzel Washington postupně během studia vyzkoušel právo, žurnalistiku a herectví. Herectví ale rychle zvítězilo. V Americe ho proslavila role Dr. Philipa Chandlera v seriálu z nemocničního prostředí St. Elsewhere. Mimo televizní produkci na sebe upozornil komedií Tmavohnědá kopie. Skutečná sláva ale přišla až o něco později…

Trailer k filmu Tmavohnědá kopie. 

| Video: Youtube

1984 Na vzestupu

Kromě televize a divadla, kde v sedmdesátých letech Denzel Washington začínal, dostával od poloviny osmdesátých let stále více nabídek točit filmy na velké plátno. Zahrál si v mysteriózním dramatu Příběh vojáka, po boku Gena Hackmana a Richarda Gera pak v dramatu Moc, či v životopisném filmu Volání svobody.

1989 Oscar

Už za Volání svobody byl Denzel Washiongton nominován na Cenu Akademie, sošku Oscara si ale odnesl až další rok za vedlejší roli ve válečném dramatu Sláva. V děkovné řeči zmínil dvě nejdůležitější ženy svého života. Ty ho na slavnostní předávání doprovázely a jim vděčí nejen za svou kariéru. O něco později prohlásil: „Nedokázal bych to bez své matky, nedokázal bych to bez své ženy a nedokázal bych to ani bez svých dětí.“

1993 Divácký úspěch

Rok 1993 potvrdil Denzela Washingtona jako herce, který má nejen talent, ale také dokáže přilákat diváky do kina. V tom roce zářilo jeho jméno na plakátech k adaptaci Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic, kasovnímu trháku Případ Pelikán podle thrilleru Johna Grishama a kultovnímu dramatu Philadelphia. A to byl pro Afroameričana v Hollywoodu devadesátých let mimořádný úspěch.

2001 Změna priorit

Když začínal, chtěl být Denzel Washington nejlepším hercem na světě. Když přebíral druhého Oscara za krimi drama Training Day, bral to jako potvrzení, že dosáhl cíle stát se nejlepším hercem, jakým může být. A před pár lety prohlásil, že herectví už pro něj není žádná meta. Prioritou je pro něj jen a jen jeho rodina, která mu dává sílu i radost.

2007 Nejen herec

Stejně jako řada jeho kolegů i Denzel Washington si kromě herectví chtěl vyzkoušet režii. Na kontě má čtyři filmy, pod kterými je podepsaný jako režisér. Nejúspěšnější z nich je životopisné drama Síla slova o texaském učiteli, který v roce 1936 vedl první debatní kroužek, jehož členy byli bílí i černošští studenti.

2013 Obviněn z nevěry

V Hollywoodu vypluly na povrch zvěsti o jeho údajné náklonnosti k herečce Saně Lathan, se kterou spolupracoval na filmu Presumpce viny. I když obě strany popíraly, že by mezi nimi bylo něco víc, zdroje z natáčení si stály na svém. Manželka Pauletta Washington byla z nepotvrzených informací rozrušená.

Denzel Washington s manželkou Paulettou Washington.

Kvůli údajné šeptandě o nevěře prý manželé dvacáté výročí svatby strávili odděleně. 

2014 Vzor

Denzel Washington nemá rád, když si ho fanoušci ztotožňují s postavami, které hraje. Jeho filmografie je plná bojovníků za rovnoprávnost a spravedlnost, třeba jako McCall v akčním thrilleru Equalizer.

I on sám se snaží pomáhat, kde je potřeba, ale… Rozhodně se nepovažuje za hrdinu či vzor hodný následování. Jako každý i on má slabé stránky, se kterými se denně pere. 

2022 Záletník

O aférkách Denzela Washingtona se šušká už od devadesátých let. Jeho žena Pauletta, kterou poznal při natáčení svého prvního televizního filmu Wilma, mu přesto dál stojí věrně po boku. Neopustila ho, ani když mu hlavu zamotaly slavné kolegyně, ani když měl mít údajně s jednou ze svých milenek dítě. I Denzel si své manželky, soudě podle rozhovorů, velmi váží. Letos manželé slaví třicet let od svatby. Jejich vztah se zdá být zalitý sluncem. Americký herec  všudypřítomnému pokušení něžného pohlaví ale zřejmě odolat nedokáže…

Trailer k novému snímku Equalizer 3.

| Video: Youtube

2023 Třetí Equalizer

Ve snímcích Equalizer, což je moderní adaptace stejnojmenného televizního seriálu, ztvárňuje Denzel Washington bývalého agenta Roberta McCalla. Ten se ve filmech stává samozvaným mstitelem. Fanoušci, kteří se těšili na pokračování, se mohou radovat. Equalizer 3 s Denzelem Washingtonem v jeho ikonické roli už se promítá v kinech.