Letní hit je píseň, kterou si to léto všichni zpívají. Je to tradice už od dob mým oblíbených Beach Boys a jejich Surfin’ USA, určitě vzpomeneme i Summer Nights z filmu Pomáda a z nových letních hitů třeba slovenský Ego a Žijeme len raz či české rockové Rybičky 48 a píseň Léto.

Letos mi přijde, že to s letním šlágrem nevyšlo, možná je to tím, že tohle léto je stejně jako minulé poněkud netradiční, zasažené pandemií a dokonce ani počasí není úplně letní, summer nights jsou někdy skoro až mrazivé.

Komik a herec Lukáš Pavlásek
Fejeton na paVlásku: Dovolená

Mně ale letní hit chybí. Tak jsem se rozhodl, že si ho napíši sám. Vždycky jsem to chtěl udělat, protože je to i výborný obchodní záměr, protože čím častěji vaši píseň hrají, tím jako autor víc vyděláte. A nejvíce se hrají vánoční a letní songy.

Tak jdeme na to. Předně musím vycházet z toho, že aby si píseň oblíbilo co nejvíce posluchačů, tak se nesmím držet jen jednoho stylu. Taky bude nejlepší, když jí nazpívá hned několik interpretů, aby si tam každý našel to svoje a zásah byl co největší. V textu se budu držet všech letních atributů, které všichni znají, to znamená, drinky, voda, slunce a dobrá nálada.

První sloka bude v popovém stylu a bude ji zpívat nejpopulárnější česká zpěvačka Lucie Bílá: Zas přišel letní čas / tváře se rozzáří / už je to tu zas / od června do září. Zde se přidá Ewa Farna a další sloka patří jí: Jen šaty na kůži / a láska všude v nás / slunce se nezúží / pálí sto rudejch krás.

Komik a herec Lukáš Pavlásek
Fejeton na paVlásku: Punkový song

Nyní asi cítíme, že než přijde refrén, je čas na rapovou vložku. Ani tam nebudeme šetřit známými jmény, obstará ji Rytmus a hoši z PSH: Padá mi slunce na záda / a je tu dobrá nálada / dej si drink a k němu brčko / směj se a skákej jako děcko / všechno co chceš se přihodí / dnes zakalíme na lodi / jeden druhej třetí drink / jo já jsem letní king!

Po rapu zazní refrén, který budou zpívat všichni zúčastnění plus Meky Žbirka, Petr Janda, Richard Krajčo, Marta Jandová a kapela Slza: Je léto je léto / a všechno je tak strašně snadný / je léto je léto / ohřej se v slunci a padni / je to léto parádní / čeká nás pár senza dní.

A přichází další sloka, kterou zazpívají Kamelot, Vlasta Redl, Karel Plíhal, Samson a Jaromír Nohavica, abychom podchytili i milovníky folku: Můžeš sedět nad přehradou / a dívat se na mraky / jak tvý touhy někam vedou / než se stanou zázraky.

Zbytek druhé sloky obstarají čeští rockeři a punkeři, tedy kapely Alkehol, Visací zámek a Tři sestry: Pak stačí pivo na zahrádce / do hlavy se navalí / zázrak se stane lehce / chlast ti léto rozpálí.

Komik a herec Lukáš Pavlásek
Fejeton na paVlásku: Okurková sezona

Pak bude opět rapová vložka a několikrát za sebou refrén za účasti všech, ke kterým se přidají Mňága a Žďorp, Rybičky 48, Škwor, operní pěvkyně Andrea Kalivodová a Dagmar Pecková, Lucka i Helena Vondráčkové, Pokáč a Mirai. Prostě pro každého něco.

Teď, jak to po sobě čtu, je to skutečně výborný hit, jdu sehnat producenta, obvolám všechny účinkující a doufám, že song brzo uslyšíte v rádiu.