Podívejte se, jak to vypadlo v Olomouci vloni:

| Video: Youtube

V sobotu 22. června bude možné vidět Olomouc jinýma očima. A to díky pouličnímu happeningu Olomouc (o)žije. Co čeká příchozí? Poslechnete si zajímavé kapely, uvidíte tanečníky, výtvarníky a další umělce přímo na ulici. Nezapomeňte také využít nabídky dobrot v gastro zónách nebo v desítkách otevřených kaváren, bister, restaurací a vináren. Bohatý program chystají pořadatelé i pro děti.

Festival bez hranic

Festival Olomouc (o)žije je výjimečný tím, že nemá hranice. „Návštěvníky nesvazujeme jedním místem ani jevištěm. Naopak jim dáváme možnost toulat se olomouckými uličkami a objevovat - nejen nejrůznější umělce, ale třeba i nové přátele či místa, která jim jindy zůstávají skryta,“ popisuje ideu akce duchovní otec festivalu Štěpán Havran.

Téměř na každém rohu lidé tančí, zpívají a sdílí radost při vystoupeních lokálních umělců a organizací (například studenti hudební školy a skauti), známých interpretů (v předchozích letech to byli třeba Voxel či Marcell), profesionálů, amatérů, ale také zástupců místních menšin (například romské nebo ukrajinské kapely).

Všichni umělci vystupují dobrovolně, bez nároku na honorář. Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit; ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Bude i kapela, co hrála pro Billa Clintona

A co všechno lze očekávat? „Je těžké vybrat ze stovky vystupujících umělců. Já osobně se těším například na bubenickou show Jumping Drums, výbornou KJ SAX, která hrála i pro bývalého prezidenta USA Billa Clintona, populární New Street Band, dechový show band Brass Avenue, Johanku Valáškovou alias New Castanets, šansoniérku La Boujeau, domácí Blues Power či Sugar & Spice Holding Company a řady dalších hudebníků a kapel,“ zve Štěpán Havran.

close Pořadatelé očekávají až 25 tisíc návštěvníků. info Zdroj: se svolením pořadatelů akce Olomouc (o)žije zoom_in Pořadatelé očekávají až 25 tisíc návštěvníků.

Elektro stage i food zóny

Letos poprvé se mohou návštěvníci těšit na elektro stage v Baru Zahrada. Ta bude dokonce spojena s oslavou lásky; v ten den si totiž dramaturgové a producenti elektro stage - Radka a Jonáš - řeknou své „ano“.

Festivalové fandy také food zóny na Horním a Dolním náměstí či zóna olomouckých značek na Žerotínově náměstí. Otevřená bude i vyhlídková radniční věž, několik výstav, kreativní fotokoutek, diskusní zóna, silent disco, projekce studentských hudebních klipů a další zajímavosti a vychytávky. Tradiční afterparty je letos připravena v letním kině.

Bude se na co těšit:

Děti jsou vítány

Nebojte se vzít na akci děti, na které čeká speciální program v letním kině. Pořadatelé přichystali i pro nejmenší návštěvníky bohatý program, například dílnu Hanácké drbny, zábavné hry se Svišti v pohybu či pojišťovnou VZP, pískoviště s bagry generálního partnera společnosti Gemo, tetris z měkkých kostek a další atrakce.

Chcete si vychutnat tuto jedinečnou akci se vším všudy? Pak si nenechte ujít ani ranní komunitní snídani. Stačí uvařit nebo upéct nějakou tu laskominu a podělit se s ní s ostatními u sto metrů dlouhému stolu. Ten bude stát v sobotu ráno od 9:00 hodin na Horním náměstí.

Během snídaně budou moci lidé zakoupením kávy nebo drobného občerstvení podpořit neziskovou organizaci Dobré místo pro život a její projekt Otevřeme zahradu.

Až 25 tisíc lidí

  • V pořadí již 4. ročník pocovidového happeningu vyrostl v největší pouliční akci, jakou lze v Česku navštívit.
  • Festival, který se pyšní titulem Nejlepší akce Olomouckého kraje dle hlasování diváků, bude v sobotu 22. června hostit přes 100 kapel, sólistů, buskerů a pouličních umělců z řad tanečníků a výtvarníků.
  • Pořadatelé očekávají až 25 tisíc návštěvníků.
  • Generálním partnerem festivalu je olomoucká stavební společnost GEMO a hlavním partnerem řetězec Kaufland ve spolupráci s Nadací Via.
  • Více informací najdete webu festivalu, kde bude již brzy dostupná také interaktivní mapa všech vystupujících umělců a dalších pointů.