Instagramová zpráva mladého páru, že má v úmyslu pracovat na vlastní finanční nezávislosti a nehodlá dál vystupovat v rolích důležitých členů britské královské rodiny, okamžitě obletěla svět a překvapila jak samotnou královskou rodinu - protože oba manželé se svým záměrem nikoho z jejích členů předem neseznámili - tak i širokou veřejnost. A média i sociální sítě zaplavily otázky: Co se děje? Proč se to stalo? A co přijde dál? 

princ Harry a Meghan
Bezprecedentní krok, který zaskočil i královnu. Tisk řeší Harryho a Meghan

Některé z nejfrekventovanějších a nejpalčivějších dotazů se pokusil zodpovědět komentátor a londýnský zpravodaj CNN Max Foster.

Proč k tomu došlo a proč právě teď?

Harry s Meghan oznámili své rozhodnutí po návratu ze šestidenní rodinné dovolené, kterou strávili zčásti v Kanadě a zčásti ve Spojeném království. Podle Fostera však tato touha zrála v Harrym pravděpodobně už od dětství, kdy musel vyrůstat neustále v záři reflektorů a současně sledovat svou matku, princeznu Dianu, jež neustálou pozorností paparazzi fotografů dost trpěla.

"Harry už dříve řekl, že si nemyslel, že by mohl potkat někoho, kdo by se mohl s tímhle tlakem vyrovnat, a Meghan jej konec konců opravdu považovala za nesnesitelný," uvedl Foster s odkazem na vévodčino vystoupení z loňského roku, kdy si v dokumentu britské televizní stanice ITV "Harry a Meghan: Africká cesta" postěžovala, že od chvíle, kdy začala chodit s Harrym, média neustále pitvají její život. 

Princ Harry s manželkou Meghan
Nečekaný krok. Princ Harry a jeho žena se stáhnou do ústraní, chtějí pracovat

"Jakákoli žena a zvlášť, když je těhotná, je hodně zranitelná. Když se jí narodí dítě, tak také. Takže to bylo opravdu hodně náročné," řekla v dokumentu.

Právě narození syna Archieho, který přišel na svět loni na jaře, dalo zřejmě prominentnímu manželskému páru k rozhodnutí stáhnout se z veřejného života další impuls. Že se k tomu oba manželé odhodlají, naznačovalo podle Fostera už Archieho pojmenování: rozhodli se nedoprovodit jeho jméno žádným oficiálním titulem, takže mu zřejmě chtěli umožnit žít svůj vlastní život.

Oba manželé také uvedli, že se už nechtějí nadále podílet na "královském rozpisu služeb", což je systém, který byl vytvořen tak, aby britská média měla přehled o všech oficialitách, jichž se účastní členové britské královské rodiny, a mohla je sledovat.  

Přijdou manželé o šlechtické tituly?

Přestane být Harry princem a Meghan vévodkyní ze Sussexu? Podle Fostera ne. Komentátor CNN v této souvislosti poukazuje na prohlášení, které oba zveřejnili na svých nových webových stránkách Sussex Royal.

Tam naznačili, že si tituly ponechají, protože zmínili historický precedens: i další členky královské rodiny, konkrétně Harryho sestřenice princezny Beatrice a Eugenie, dcery prince Andrewa, vévody z Yorku, a vévodkyně Sarah, rozené Fergusonové, se honosí šlechtickými predikáty, byť mají vlastní práci. Princezna Beatrice z Yorku pracuje pro americkou firmu Afinity, její sestra princezna Eugenie pro londýnskou galerii moderního umění "Hauser and Wirth". 

Meghan Markle
Hnusné a zavádějící zprávy. Britské poslankyně podpořily vévodkyni Meghan

"Jsme mladé ženy, které se snaží budovat si kariéru a mít také uspokojivý osobní život. Zároveň jsme ale princezny, a proto se většina věcí, které děláme, odehrává na očích veřejnosti," vyjádřila se Beatrice o sobě i o své sestře Eugenii v roce 2018 v rozhovoru pro britské vydání magazínu Vogue. 

Jak se budou jmenovat příjmením?

Pokud se Harry a Meghan vrátí do občanského života, jaká budou jejich občanská jména? U předních členů královských rodů se totiž běžná příjmení většinou nezmiňují, veřejnost je zná pod jejich jménem a šlechtickou hodností.

Podle Fostera je nejpravděpodobnější, že oba manželé začnou používat společné příjmení Mountbatten-Windsor, které už od roku 1960 používají všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa (vzniklo kombinací občanských příjmení obou rodičů).

Stejné příjmení ostatně získal po svém narození i syn Harryho a Meghan Archie.

Proč to nekonzultovali s královskou rodinou?

Hodně novinářů i fanoušků britské královské rodiny se pozastavilo nad tím, že manželé své rozhodnutí předem neprobrali s britskou královnou. Řada zpráv se ostatně zmiňuje o tom, že královnu jejich rozhodnutí "šokovalo" a "zklamalo" (necitují ovšem přímo královnu, ale nejmenované královské úředníky).

V oficiálním prohlášení Buckinghamský palác uvedl, že "diskuse s vévodou a vévodkyní ze Sussexu jsou v rané fázi. Chápeme jejich touhu vydat se po odlišné cestě, ale jde o komplikované záležitosti, jejichž řešení bude nějakou dobu trvat". 

Princové William a Harry
Vydali jsme se jinými cestami. Princ Harry přiznal napětí ve vztahu s Williamem

Podle Fostera si manželé v případě, že si nechtějí ke královské rodině úplně zavřít dveře, měli s královnou promluvit předem. Jestli to neudělali, je to podle něj zřejmě opravdu mimořádné.

"Berete-li královskou rodinu jako svého druhu firmu, zdá se bezprecedentní, že byste si o něčem takovém s ´šéfkou´ nepromluvili - zvlášť, když chcete jen nové role, ale ne všechno opustit," uvedl Foster.

Proč je možné, že Meghan a Harry přesto k takovému řešení nepřistoupili? Protože v rodině skutečně došlo k rozkolu, což potvrdil už zmíněný dokument ITV o turné obou manželů po Jižní Africe. Harry v něm připustil, že se se svým bratrem Williamem vzájemně trochu odcizili, že každý z nich "kráčí jinou cestou" a v jejich vzájemném vztahu se objevují chvilky "dobré" i "špatné". 

Média se zmínila také o tom, že britská královna začala loni v prosinci hledat člověka, který by centrálně dohlížel na náklady spojené s cestováním všech členů královské rodiny, což dala do souvislosti s veřejnou kritikou prince Harryho a Meghan, že neustále létají soukromými tryskáči po celém světě. 

Při takovém rodinném napětí už podle Fostera nemusí být předkvapením, že Harry s Meghan o svém rozhodnutí vzdát se svých dosavadních rolí nikomu z královské rodiny předem neřekli.

Co budou dělat? A budou to danit?

Začněme tou jednodušší otázkou, a sice, zda oba manželé platí daně? Podle Fostera nejsou svými šlechtickými tituly nijak daňově zvýhodněni. Od svatby však neměli žádné soukromé příjmy (vydělávat si jakoukoli formou měli dokonce smluvně zakázáno) a žili do značné míry mimo veřejné i rodinné výdaje (stát financoval prostřednictvím ročního paušálního grantu od vlády Spojeného království jen pět procent jejich výdajů, zbývajících 95 procent hradil Harryho otec, princ Charles, ze svého soukromého majetku). Žádnou daň tak platit nemuseli.

Pokud jde o to, co budou dělat, asi nejvíc se diskutovalo o tom, zda se Meghan, původní profesí herečka, vrátí k hraní v seriálech streamovací společnosti Netflix, a zejména pak, zda se objeví v populárním seriálu Koruna, který pojednává právě o britské královské rodině a výrazně zvýšil zájem o její historii. 

Královna Alžběta II.
Rok 2019 nebyl pro Británii ani pro naši rodinu jednoduchý, řekla Alžběta II.

Podle Fostera je to nepravděpodobné. Komentátor CNN se přitom odkázal na vévodčino prohlášení, že její prioritou je posílení postavení žen ve společnosti a charitativní činnost.

Co bude dělat Harry? Pokud chtějí být oba manželé opravdu finančně nezávislí (a vzdát se jak státního příspěvku, tak peněz od Harryho otce), nějakou práci si najít musí. Co to bude, je však zatím otázkou, protože dosud se Harry věnoval převážně charitě, nepočítáme-li jeho službu v armádě. Foster připomíná i to, že Harry zdědil miliony po své matce princezně Dianě, ale ty by zřejmě při současném životním stylu obou manželů dlouho nevydržely.

Zrenovovali své sídlo z veřejných peněz?

Harry a Meghan si jako svou oficiální rezidenci zvolili po svatbě panské sídlo Frogmore Cottage, nacházející se západně od Londýna na windsorských pozemcích. Toto sídlo nákladně zrenovovali, přičemž odpověď na otázku, zda vše hradili britští daňoví poplatníci, zní kladně - podle poslední účetní závěrky stála oprava Frogmore britskou kasu 2,4 milionu liber, tedy zhruba 69 milionů korun. 

Práce zahrnovaly demontáž komína, přestavbu střechy, nová schodiště, nové rozvody elektřiny, plynu, vody a vytápění, nové krby a novou plovoucí dřevěnou podlahu. Z vlastních peněz pár financoval jen vnitřní vybavení, konkrétně svítidla, kování a nábytek.

Vévodkyně Meghan a princ Harry
Chci jen dvě děti. Kvůli ekologii, řekl princ Harry

Oba manželé už na svých webových stránkách deklarovali, že chtějí využívat Frogmore Cottage jako své oficiální sídlo i nadále, aby jejich rodina "měla vždy ve Spojeném království své domovské místo". Jak ale podotýká Foster, tato varianta vyžaduje královnin souhlas. Její kancelář zatím uvedla jen to, že "seznámení se se všemi podrobnostmi vyžaduje čas".

Co bude s jejich nadacemi?

Tato otázka zůstává otevřena, podotýká lakonicky komentátor CNN.

Mění se něco na následnictví?

Odpověď zní ne.