Americký herec Ashton Kutcher známý díky filmům Dvanáct do tuctu, Líbánky či Osudový dotek prožil před dvěma lety nemoc, o které promluvil až nyní. O děsivé zkušenosti s autoimunitní poruchou zvanou vaskulitida se rozpovídal v nadcházející epizodě pořadu National Geographic „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“, ke které měl jako první přístup portál Access Hollywood.

Nevěděl jsem, jestli budu znovu vidět nebo chodit

„Před dvěma lety jsem měl zvláštní, super vzácnou formu vaskulitidy, kvůli které jsem měl zhoršený zrak, sluch a vyřadila celou moji rovnováhu,“ uvedl herec a dodal, že mu trvalo přibližně rok, než se všechno vrátilo do normálu. „Mám štěstí, že jsem naživu. Věcí si doopravdy nevážíš, dokud o ně nepřijdeš. V té době jsem si říkal, že nevím, jestli budu někdy moci znovu slyšet, vidět nebo chodit,“ řekl Kutcher moderátorovi pořadu Bearu Gryllsovi.

Kate Mossová se svěřila se svými špatnými zkušenostmi, které nasbírala za svou modelingovou kariéru.
Kate Mossová šla s pravdou ven. Popsala trauma z modelingu i kokainové večírky

Zkušenost považuje americký herec za příležitost k růstu. Myslí si, že ve chvíli, kdy začnou lidé vnímat překážky jako věci, které jsou pro ně stvořené, aby jim daly to, co potřebují, začne je život bavit. „Začnete surfovat na svých problémech, místo abyste žili pod nimi,“ líčil Kutcher.

Zánět cév

Vaskulitida je autoimunitní onemocnění, které má různé variace. Může způsobit zánět krevních cév, a v některých případech dokonce poškození orgánů a tkání. Národní institut zdraví popisuje, že onemocnění vzniká, když imunitní systém napadne žíly, tepny a malé kapiláry. Zánět pak cévy zužuje a omezuje průtok krve. Přerušení průtoku pak může způsobit výduť ve stěně cévy, která v případě prasknutí může dokonce způsobit vnitřní krvácení a vést až ke smrti.

Mezi běžné příznaky patří ztráta chuti k jídlu, únava, vyrážka, horečka a úbytek hmotnosti. Léčba se zaměřuje na snížení zánětu. V lehčích případech můžou pomoci volně prodejné léky proti bolesti, v těch těžších pak musí lékař předepsat silnější léky nebo steroidy.  Portál CNN informuje, že na komplikace způsobené vaskulitidou zemřel v roce 2014 herec a režisér Harold Ramis známý z komedie Krotitelé duchů.

Dvojče s dětskou mozkovou obrnou

Herecká kariéra Kutchera započala při natáčení seriálu Zlatá sedmdesátá a jeho filmovým debutem byla romantická komedie Brzy to přijde. Do hledáčku publika se dostal díky roli v Hele vole, kde mám káru či v seriálu Dva a půl chlapa. Herec má dvojče, Michaela Kutchera, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Web Insider doplňuje, že mezi sebou mají už od dětství velmi pěkný vztah. Nejvýrazněji se po boku amerického herce zapsala herečka Demi Moore, se kterou se v roce 2013 po osmiletém manželství rozvedl. Od roku 2015 je v manželství s herečkou Milou Kunis, se kterou má dvě děti.  

Julia Robertsová vsází na dublérky.
Bojí se odhalovat. Tyto slavné hvězdy nahé na plátně diváci nikdy neuvidí

Portál People píše, že zatímco sám herec si své soukromí střeží, Mila Kunis na něj minulý rok prozradila, že si při přípravě na roli Steva Jobse přivodil kvůli přílišnému pití mrkvové šťávy zánět slinivky břišní. Kvůli roli držel také dietu založenou pouze na ovoci. V jednu chvíli jedl podle své ženy jen hrozny. Steve Jobs totiž musel dodržovat velmi přísnou dietu kvůli rakovině.