Markleová nedávno podala žalobu na bulvární list Mail on Sunday kvůli zveřejnění jejího soukromého dopisu a její právníci hovořili o "kampani chybných a nactiutrhačných článků". Princ Harry se podle agentury Reuters nechal slyšet, že přístup médií k jeho americké manželce připomíná chování novinářů vůči jeho tragicky zesnulé matce, princezně Dianě.

"Chtěly jsme vyjádřit naši solidaritu s vámi a postavit se proti často hnusné a zavádějící povaze článků vydávaných několika našimi celostátními novinami, které se týkají vás, vašeho charakteru a vaší rodiny," uvedly poslankyně. Iniciativu zorganizovala labouristická politička Holly Lynchová.

Podle otevřeného dopisu postup novinářů v některých případech narušoval soukromí vévodkyně, která v květnu porodila syna Archieho. Ještě znepokojivější jsou prý "staromódní, koloniální podtóny" v některých zprávách o někdejší herečce Markleové.

Respekt práva na soukromí

"Od celostátních médií očekáváme dostatek integrity na to, aby dokázala rozlišit, kdy je zpráva v národním zájmu, a kdy je jejím cílem ublížit ženě bez jakéhokoli zřejmého důvodu. (…) Použijeme prostředky, které máme k dispozici, abychom zajistily, že náš tisk bude respektovat vaše právo na soukromí a projevovat úctu, a že jeho zprávy budou pravdivé," uzavírají poslankyně.

Harry a Meghan obvinili média z "neutuchající propagandy" a šikanování a o tlaku plynoucím z intenzivní pozornosti novinářů hovořili v dokumentu odvysílaném tento měsíc televizí ITV. Vévodkyně uvedla, že už v počátcích jejího vztahu s princem dostala od britských přátel varování ohledně bulvárního tisku. "Nikdy jsem si nemyslela, že to bude jednoduché, ale myslela jsem si, že to bude férové," řekla.