Od posledního zemětřesení uběhly tři týdny. Jak nastalou situaci zvládáte?
O mě nejde. Snažím se pomáhat těm, o které jde. Jen rodina mého partnera Volkana při zemětřesení přišla o těžko představitelných šest členů. A takových rodin bylo hodně, trhá mi to srdce.

Lejla Abbasová o krušném dětství:

| Video: Youtube

Váš partner tam hned po zemětřesení odletěl?
Volkan tam odletěl třetí den po zemětřesení pomoci strýci s hledáním jeho manželky a dcery. Bohužel je po několika dnech našli v sutinách. Identifikovali je podle šperků. Dům, ve kterém bydleli, spadl během třiceti vteřin. Než se k nim někdo dostal, našli další těla, nikdo z nich nepřežil. Nikdo jiný kromě Volkana a jeho rodiny v místě nebyl, aby identifikoval zbylá těla. Buď už nežili, nebo se na místo nedostali.

To je strašné…
Tyhle konsekvence jsou zdrcující. Taky skutečnost, že z domů zbyl doslova prach kvůli naprosto nedostačujícím stavebním postupům soukromých investorů, kteří obcházeli zákon, aby snížili náklady na výstavbu. Ten byl totiž paradoxně dost striktní, protože reagoval na ničivé zemětřesení z roku 1999, které mělo více než osmnáct tisíc obětí. Naštěstí společnost a vláda zareagovaly rychle a téměř osmdesát procent z nich se podařilo zadržet, často na hranicích nebo v jiných zemích na útěku.

Lejla Abbasová pomáhá v Turecku

Vy jste se rozhodla Turecku okamžitě pomoci, jak konkrétně?
Hned první dny jsem kontaktovala tureckou ambasádu v Praze a nabídla jim pomocnou ruku při shánění materiální pomoci. To de facto znamenalo obvolávat firmy. Chci proto velmi poděkovat Zásilkovně, která bez váhání poskytla kamion a veškerou darovanou pomoc odvezla zdarma až do Turecka. Díky také patří Campingazu, který věnoval nafukovací matrace. Spousta firem mi řekla, že pomoc organizují přes své centrály v zahraničí, což mě také potěšilo.

V současné době stále pomáháte?
Ano, mám seznam ještě dalších firem na obvolávání, tak snad bude ještě komu děkovat. Rozhodla jsem se také otevřít finanční sbírku pod svým nadačním fondem a přiznám se, že vlna solidarity, která nstala, mě úplně smetla. Obrovsky pomohl Instagram, ke kterému si pořád ještě hledám cestu, ale kvůli této nešťastné zkušenosti se máme o mnoho radši. (smích)

Pomáhaly s vámi i některé osobnosti?
Hodně pomohla rada Michala a Davida Vaníčkových, které spíš znáte pod přezdívkou Dva tátové, ať si vygeneruji QR kód k přímé platbě. Ten sdílela třeba Agáta Hanychová nebo Eva Decastelo, a to opravdu strhlo vlnu plateb. Všem dárcům i podporovatelům fakt upřímně děkuji.

Rozhodli jsme se totiž s Volkanem podpořit konkrétní rodiny na jejich cestě za novým životem. Tedy pomoci jim s relokací do bezpečných měst, kde jim zaplatíme půlroční nájem a základně vybavíme byt. Pro pěti až sedmičlennou rodinu v závislosti na lokalitě potřebujeme na danou dobu zhruba sto tisíc korun.

Jak na nastalou situaci reagovala vaše maminka?
Reagovala úžasně. Když jsme u těch díků, nesmím zapomenout ani na ni. Jako vždy, když já nebo Volkan odjíždíme, bez zaváhání přijela a pomohla mi s dětmi. Tentokrát to pro ni bylo o dost těžší, protože jsem jako na truc měla opravdu deset hektických dní.

Byla jsem neustále na telefonu a někomu volala a moc jsem toho nenaspala, protože spojení s Volkanem bylo možné kvůli špatné mobilní síti vlastně jen přes noc. Takže, mami, tobě taky díky!

Nedávno jste se stala ambasadorkou kliniky plastické a estetické chirurgie. Jaký byl ten hlavní důvod?
Našla jsem u nich vše, co mi u podobných nabídek chybělo. Majitelé Andrea a Lukáš Čermákovi mají srdce na pravém místě, a to nejen v přístupu ke klientům a zaměstnancům, ale dlouhodobě podporují každého, kdo to kolem nich potřebuje. Hodně se mi líbí i jejich prezentace, která respektuje, že estetická i plastická chirurgie je intimní záležitost.

A co je pro mě nesmírně důležité, je jejich altruistické vnímání světa okolo sebe, takže jsme se domluvili na tom, že se stanou partnery mého nadačního fondu Asante Kenya. Vedle nezanedbatelné finanční podpory už také poslali krabice léků na kliniku v masajské komunitě, se kterou spolupracuji. A teď poslali i tři krabice léků do oblastí zasažených zemětřesením v Turecku. Smekám před nimi.