Předchozí
1 z 10
Další

Kim Kardashian

Kim Kardashian na Met Gala 2022.Kim Kardashian na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Jsou šaty, které se zapíšou do dějin tak nesmazatelně, že i ony samy se stanou legendou. To je i případ róby, kterou na sebe oblékla legendární herečka a zpěvačka Marylin Monroe, když před 60 lety zpívala píseň Happy Birthday, Mr. President tehdejšímu americkému prezidentovi Johnu Fitzgeraldovi Kennedymu. Její třpytivé šaty, které přiléhaly tak těsně, že je krejčové musely Marylin zašít přímo na těle, se proslavily stejně jako událost a její aktéři. Při pondělním Met Gala se opět dostaly na výsluní - oblékla je na sebe profesionální celebrita Kim Kardashianová. Nešlo o žádnou napodobeninu, ale o skutečně původní Marylininy šaty.

A módním komentátorům z celého světa spadla čelist. „Kardashianová do legendární róby musela zhubnout 7,2 kila,“ uvádí agentura AP. Celebrita šaty doplnila bílým kožíškem a platinovými vlasy, přičemž příprava účesu podle tvrzení Kardashianové v interview pro Vogue trvala 14 hodin. Šaty pro Marylin Monroe vytvořil návrhář Jean Louis. Po smrti Marylin šaty vlastnilo několik majitelů a v roce 2016 je v aukci za 4,8 milionu dolarů (zhruba 113 milionů korun - šlo o nejdráž prodané šaty v aukci v historii) koupilo Ripley’s Believe It Or Not Museum, které je zapůjčilo pro Met Gala Kardashianové.

Blake Lively

Blake Lively a Ryan Reynolds na Met Gala 2022.Blake Lively a Ryan Reynolds na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Pro celebrity, které dostanou pozvánku na Met Gala, je typické, že se snaží svými šaty doslova ohromit. Nestačí mít je hezké, kdo si chce vysloužit titul královny večera, musí nabídnout ještě i něco navíc. I v minulých letech proto přítomné dámy soupeřily ohromujícími vlečkami neuvěřitelných délek či netradičními klobouky. Fanoušci události i módní komentátoři si také oblíbili, pokud se dané šaty dokáží v průběhu večera určitým způsobem „proměnit“ - v historii akce už byly k vidění třeba světélkující šaty.

Letos na tuto notu vsadila jedna z patronek a pravidelných účastnic akce, herečka Blake Livelyová, která dorazila v doprovodu manžela Ryana Reynoldse. Livelyová ohromila už u vstupu, masivní róbou od Atelier Versace s kovovými odlesky. Róba dokonale splňovala zadání večera - Met Gala má totiž vždy dané téma, do něhož by se měli hosté trefit. Tím letošním byl „Zlatý věk“ - dle zadání se měli hosté inspirovat obdobím 19. století a zároveň věkem blahobytu pro Spojené státy americké. „Při tvorbě šatů jsem se místo historie odívání nechala inspirovat newyorskou architekturou,“ nechala se slyšet herečka. Její šaty odkazovaly vzorem na Empire State Building, korunka na čele na Sochu svobody. Obdiv by si vysloužila i tak, pak ale přišlo dechberoucí překvapení (pokračování na další straně).

Blake Lively

Blake Lively na Met Gala 2022.Blake Lively na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/DPRF/STAR MAX/IPx

Fanoušci téměř zešíleli a fotoaparáty přítomných reportérů cvakaly jako divé, když asistenti roztáhli masivní mašli na bocích herečky Livelyové a objevila se dlouhá vlečka modré barvy, která zcela změnila charakter šatů. Livelyová si nechala vyměnit i rukavice. I nová podoba šatů nadále odkazovala na newyorskou architekturu, modrá barva byla inspirována stropem na Grand Central Station. Díky své proměně se Livelyová stala jednou z hlavních hvězd večera.

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker na Met Gala 2022.Sarah Jessica Parker na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Carrie by byla nadšena! Tak zhodnotili módní komentátoři outfit, který na Met Gala vynesla představitelka ikonické Carrie Bradshawové ze seriálu Sex ve městě Sarah Jessica Parkerová. I ona se do tečky držela zadání - na historické období odkázala obří sukní. Tak jako i v minulých letech, kdy byla hostem Met Gala, ani letos Parkerová nezapomněla na originální pokrývku hlavy. V minulosti se některé její fascinátory staly námětem pro mnohé internetové vtipy - nejvíce rudý, který se podobal plamenům. O róbu se postaral návrhář Christopher John Rogers, o klobouk značka Philip Treacy.

Kylie Jenner

Kylie Jenner na Met Gala 2022.Kylie Jenner na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Na originální pokrývku hlavy nezapomněla ani mladší sestra Kim Kardashianové a rovněž profesionální celebrita Kylie Jennerová. Ta na Met Gala 2022 vynesla outfit značky Off-White, která je populární zejména mezi mladší generací. Originalita a výstřednost se na Met Gala cení, a tak si Jennerová vysloužila kombinací opulentní romantické róby a kšiltovky se síťkou, která měla odkazovat na „americkost“ celého outfitu, ovace. „Volba svatebních šatů na červený koberec byla překvapivá, v podání Jennerové ale mladistvá a osvěžující,“ napsal o outfitu americký Vogue.

Gigi Hadid

Gigi Hadid na Met Gala 2022.Gigi Hadid na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Mezi pravidelné hosty Met Gala patří i supermodelka Gigi Hadidová. Svým outfitem nezklamala ani letos. „Proměnila se v kočičí ženu. Na sobě měla latexový krvavě červený overal, doplněný obřím kabátem značky Versace,“ připomíná agentura AP. I Hadidová se zařadila mezi nejlépe oblečené celebrity večera, byť ani její masivní kabát nemohl konkurovat tomu, co předvedly Kardashianová či Livelyová.

Lizzo

Lizzo na Met Gala 2022.Lizzo na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

Dramatické pro letošní Met Gala nemusely být pouze šaty, svůj díl na tom, kdo ovládl červený koberec, měl bezpochyby i styl příchodu. Kontroverzní americká rapperka Lizzo, která často prezentuje své tělo maximálně odhalené, aby ukázala, že krásné jsou ženy všech konfekčních velikostí, pro pondělní událost zůstala zahalená v černém kabátu s výrazným zlatým ornamentem a pozornost si získala jinak. „Pro hosty a fanoušky shromážděné za páskou před červeným kobercem zahrála na zlaté flétně," uvádí agentura AP. O outfit Lizzo se postaral návrhář Thom Browne.

Jared Leto a Alessandro Michele

Alessandro Michele a Jared Leto na Met Gala 2022.Alessandro Michele a Jared Leto na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU, jweeks|HeaderEdit|Filed|5/3/2022 2:42:06 AM

Zahanbit se na červeném koberci nedali ani muži. Byť velká část zůstala u klasiky v podobě dobře padnoucího černého smokingu, nechyběly samozřejmě ani výstřednější kousky. Mezi ně se zařadila kreace herce Jareda Leta (vpravo) a dvorního návrháře značky Gucci Alessandra Micheleho (vlevo). Pro Met Gala 2022 se z nich na chvíli stala dvojčata. „Tím, co se jim povedlo vytvořit, byli zjevně dobře pobaveni a pro novináře tak před fotoaparáty rozdávali úsměvy a dokonce se snažili dělat stejné pózy,“ komentuje magazín People. Magazín Esquire pak Leta a Micheleho zařadil mezi nejlépe oblečené muže večera.

Anna Wintour

Anna Wintour na Met Gala 2022.Anna Wintour na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/DPRF/STAR MAX/IPx

Téma letošního Met Gala - Zlatý věk - od počátku napovídala, že se to na červeném koberci bude třpytit. A tuto předpověď splnila i šéfka americké mutace magazínu Vogue, Anna Wintourová. Ta už klasicky zůstala „při zemi“ a spíše než opulence se držela elegance, jako vždy ale nejpovolanější znalkyně módy a trendů patřila mezi zlaté hřeby večera. Jenže, jak uvádí list The Guardian, Wintourová možná zůstala královnou módy, na ni, na Vogue, který Met Gala spolupořádá i na samotnou akci se ale letos snesla vlna kritiky.

Podle mnohých komentátorů a uživatelů sociálních sítí je totiž celý letošní ročník nanejvýše kontroverzní. Téma Zlatý věk a dress code White Tie (zjednodušeně nejvyšší level společenského oblékání vyžadující opulentní honosné róby) totiž nutně znamenají odkaz na bohatství a prosperitu. „Téma odkazuje na období konce 19. století, které znamenalo industrializaci a s ní související prosperitu,“ připomíná i britská stanice BBC. Právě to mnohé pobouřilo. „Mnozí lidé událost právě za volbu tohoto tématu kritizují. Podle nich je extravagance a luxus, které představuje, do očí bijící, když se stále více amerických rodin potýká se zhoršující se ekonomickou situací,“ upozorňuje list The Guardian.

Janelle Monáe

Janelle Monáe na Met Gala 2022.Janelle Monáe na Met Gala 2022.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini, PM DA MU

V souvislosti s tématem celého večera Met Gala 2022 se třpytky staly pro mnohé hosty povinnou jízdou. Někdo v nich však zazářil méně a někdo více. Do druhé skupiny módní odborníci zařadili zpěvačku Janelle Monáe. „Zářivý look na ní je tím nejlepším, v co jsme mohli doufat. Zdálky může působit róba trochu nezajímavě, stačí se ale podívat blíže a uvidíte, jak se látkou nesou jednotlivé třpytky," komentuje americká Elle, která Monáe zařadila mezi 20 nejlépe oblečených celebrit večera. Třešničkou na dortu byla zajímavá pokrývka hlavy.