Vrazi se k opakování svých činů vrací z několika důvodů. Například kvůli sexu, aby ukojili své tělesné potřeby. Také zabíjejí kvůli loupežím, nebo aby mohli zamaskovat či uskutečnit jiný trestný čin.

Vraždí i kvůli vztahům s rodinnými příslušníky ve snaze vyvázat se z partnerských pout nebo z majetkových důvodů.

Jedenáct nejbrutálnějších vražd v Česku:

Zdroj: Youtube

Existují také sérioví vrazi z přesvědčení, a to náboženského, politického, eticko–ideologického, ale i materiálního. Nájemní vrazi berou vraždu za službu, vnímají ji prostě jako práci.

Nejsložitější k pochopení jsou však dispoziční sérioví vrazi, u kterých motiv není konkrétní. Vyplývá to z výzkumu Stephana Harborta, německého kriminalisty, odborníka na sériové vraždy a autora řady knih, například Das Hannibal - Syndrom (Piper, 2003), Die Maske des Mörders (Droemer/Knaur 2013) nebo Když vraždí děti (Alpress, 2022) a další.

Zmíněný průzkum Harbort provedl na 58 německých sériových vrazích. Ve své diplomové práci rozebírá jeho poznatky Tomáš Mikula.

Třináctka nejhorších vrahů české historie

Jaroslav a Dana Stodolovi

Manželský pár je podle serveru Kriminalistika zodpovědný za sérii loupežných vražd páchaných na starých lidech. Podle počtu dokázaných obětí se jedná o nejhorší sériové vrahy samostatné České republiky.

V letech 2001 až 2002 spáchala tato manželská dvojice osm vražd, údajně má na svědomí další dvě oběti a minimálně dva lidé jejich smrtící útok přežili. Celkem se dopustili sedmnácti závažných trestných činů, za které byli v dubnu 2004 odsouzeni na doživotí. 

Zřejmě nejbestiálnější americký sériový vrah - Randy Kraft, přezdívaný jako Dálniční zabiják.
Nejbrutálnější vrah USA: Oběti sadisticky mučil, zaměřil se hlavně na genitálie

Petr Zelenka

Známý je jako Heparinový vrah. Zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice vraždil pacienty injekcemi léku heparin. Za období květen až září 2006 mu bylo podle Wikipedie prokázáno sedm vražd a čtrnáct dalších pravděpodobných obětí. Jeho pokusy o vraždu mělo deset lidí přežít.

Zelenka byl zadržen v prosinci 2006. Odhalil jej primář ARO, který srovnal rozpis služeb s daty krvácení pacientů. Podle jeho slov byl ze čtyřiceti případů nevysvětlitelného krvácení ve třiadvaceti podán heparin, z toho měl právě Zelenka 23krát službu v nemocnici. Zelenka se k činům přiznal. Dne 21. února 2008 byl shledán vinným a odsouzen na doživotí.

Václav Mrázek

Sériový vrah Václav Mrázek.Sériový vrah Václav MrázekZdroj: Profimedia

Sexuální vrah, pedofil a nekrofil byl aktivní na Chomutovsku. Za účelem jeho dopadení vznikla vůbec první specializovaná vyšetřovací skupina v Československu. Na svědomí měl v letech 1951 až 1956 sedm zavražděných a snad i několik dalších vražd.

„Podezřelý byl ze tří vražd spáchaných v roce 1951, ty mu ale nebyly prokázány,“ uvádí Viktorín Šulc v knize Panoptikum sexuálních vražd 1 - Když vzlétne děs a nevíra (Epocha 2013). Čtyři oběti jeho útok přežily.

Policejní záběr ze stodoly zachycující provaz, na němž se chtěl masový vrah oběsit.
Zapomenutý český masový vrah: Josef Svoboda vyvraždil svou rodinu sekerou

Mrázek měl na svědomí i čtrnáct případů pohlavního zneužití. Celkem byl obviněn ze 127 různých trestných činů. Byl odhalen až 17. března 1957 při domovní prohlídce. Té předcházelo jeho přistižení při krádeži na dole v Libušíně, kde byl zaměstnán jako šachetní lázeňský pracovník. Jeden z horníků předčasně vyfáral a nachytal Mrázka, jak prohledává oděvy v šatně.

Protože k podobným krádežím docházelo častěji, horník Mrázka zadržel a přivolal policii. Při domovní prohlídce pak byl objeven střihací strojek, ukradený při poslední vraždě, a ve sklepě pistole Walther ráže 7,65 milimetru. Ta odpovídala zbrani, použité při sérii vražd na Chomutovsku.

Ještě v průběhu roku 1957 byl Václav Mrázek odsouzen k trestu smrti a 29. prosince 1957 popraven v pankrácké věznici.

Ludvík Černý

Vykonavatel vražd organizované skupiny známé jako Orličtí vrazi v letech 1991 - 1993. Jak uvádí například Wikipedie, skupina své oběti vkládala do sudů s louhem a ty pak házela do vodní nádrže Orlík. Na jednu vraždu se Černý nechal najmout nezávisle na této skupině. Má na svědomí celkem šest mrtvých, jedna oběť pokus o vraždu přežila.

Soudní proces s členy gangu, kteří byli dopadeni v roce 1995, trval čtyři měsíce. Ludvík Černý dostal doživotní trest. Ten vykonává ve věznici Horní Slavkov, kde se také nechal přejmenovat na Ludvíka Zámečníka.

Americký sériový vrah Henry Howard Holmes. Snímek byl zřejmě pořízen v době jeho zatčení.
První americký sériový vrah H. H. Holmes: Dům si přestavěl na smrtící labyrint

Hubert Pilčík

Působil jako převaděč přes železnou oponu v letech 1948 až 1951. Několik lidí, které měl Hubert Pilčík převést, zabil a okradl. Je možné, že se jedná o vraha s největším počtem obětí v novodobých českých a československých dějinách. Bylo mu dokázáno pět zavražděných, ale pravděpodobně jich bylo daleko víc. Minimálně jedna z jeho obětí přežila.

Byl zatčen 6. září 1951 a obviněn, k procesu ale nedošlo. Dne 9. září 1951 spáchal v cele věznice Plzeň-Bory sebevraždu, když se oběsil na oprátce vyrobené ze dvou kapesníků. 

Ivan Roubal

Ivan Roubal.Ivan RoubalZdroj: ČTK

Vraždil prokazatelně v letech 1992 až 1994, aby se krádežemi obohatil, je však možné, že zabíjel už v roce 1991. Ze tří vražd nakonec nebyl obviněn, protože nebyla nalezena těla. Bylo mu tedy dokázáno pět vražd. Jedna oběť jeho útok přežila. Oběti svazoval do kozelce, aby se udusily. Některé rozřezal a ostatky dal sežrat prasatům.

Soud s Roubalem začal v roce 1996. Provázelo ho mnoho skandálů. V roce 1999 byl odsouzen na doživotí. Zemřel 29. června 2015 ve Věznici Karviná.

Ivana Roubala hraje v minisérii televize Nova Hynek Čermák.
Devadesátky sériového vraha aneb jak zabíjel Ivan Roubal. Dostal doživotní trest

Ladislav Hojer

Sexuální vrah, který vraždy páchal v letech 1978 – 1981 při svých výletech po republice, čímž značně znesnadnil svoje dopadení. Na jedné z obětí se dopustil kanibalismu. Zavraždil pět lidí a možná i tři další. Jedna z obětí přežila.

„Byl odsouzen k trestu smrti a dne 7. srpna 1986 popraven v Praze v pankrácké věznici,“ uvádí web Kriminalistika.

Sériový vrah Fred West
Rodina jako z hororu. Manželé brutálně znásilňovali a vraždili. I vlastní děti

Roman Postl

Narkoman Roman Postl spáchal pět vražd v letech 1998 a 2008. Většinu z nich provedl v září roku 2008, kdy za pouhé tři dny stihl zabít čtyři lidi. Jeho poslední obětí byl jeden z policistů, kteří ho pronásledovali po vražedném běsnění v Chomutově. Při přestřelce byl zraněn i Roman Postl. Následkům zranění podlehl podle oficiálního webu Policie ČR o pět dní později v chomutovské nemocnici. Ještě předtím se pod tíhou důkazů k vraždám přiznal.


Nahrává se anketa ...

Oto Biederman

Plnil v letech 1993 až 1996 roli vraha pro takzvaný Kolínský gang, což je neformální označení skupiny vícenásobných vrahů působících v polovině 90. let (zejména v Praze a okolí, směrem na Kolín – pozn. red.). Na svědomí má pět lidí, jednou z obětí byl i jeho komplic.

Biederman byl zadržen v únoru 1996. Jak uvádí kniha Bratrstvo tajných hrobů (Luboš Valerián, Viktorín Šulc, Epocha, 2012), vyšetřovací spis skupiny obsahoval šestnáct svazků s celkovým počtem čtyři tisíce listů.

Nakonec byl Oto Biederman odsouzen na doživotí. K roku 2022 si odpykával doživotní trest ve Věznici Rýnovice. Jeho žádost o podmínečné propuštění po 25 letech soud zamítl.

Mona Lee Wilsonová byla jednou z oběti masového vraha Roberta Picktona
Děsivý případ Pickton: Farmář vraždil mladé ženy, ostatky házel prasatům

Michael Kutílek a Josef Kott

Dvojice vrahů v roce 1990 zavraždila během pouhých 26 hodin čtyři lidi a jednoho zranila. Zajímavostí je, že tři z těchto vražd byly spáchány v den (2. května 1990), kdy byl Federálním shromážděním v zemi zrušen trest smrti.

První vraždu spáchal Kutílek sám na jaře 1990, když v Praze usmrtil mladého muže nožem. Ve dnech 2. a 3. května 1990 pak společně s Josefem Kottem zavraždili další čtyři lidi. Jedna z obětí jejich společného útoku to přežila. Oba muži byli roku 1995 odsouzeni na doživotí. Michael Kutílek v roce 2017 zemřel ve výkonu trestu.

Jiří Straka

Spartakiádní vrah Jiří Straka v roce 2004Spartakiádní vrah Jiří Straka v roce 2004Zdroj: Profimedia

Straka, který je znám pod přezdívkou Spartakiádní vrah, se dopustil řady přepadení mladých dívek. Jeho zločiny byly motivovány jak sexuálně, tak loupežně. Na území Prahy napadl v období od 17. února do 16. května 1985 celkem jedenáct žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží.

Jako nezletilý unikl téměř jistému trestu smrti. V roce 2004 byl propuštěn na svobodu. „Po propuštění z výkonu trestu žije pod jinou identitou,“ píše se na Wikipedii.