„Pro film Kvarteto jsme si vybrali Olomouc, kterou dobře známe. Znamená pro nás nějakou atmosféru či odér, který obaluje příběh, jenž vyprávíme," řekl o hanácké metropoli scenárista a psycholog Lubomír Smékal v rozhovoru pro regionální Deník.

S Miroslavem Krobotem jste napsal již druhý scénář. Kdy vaše spolupráce začala?
Spolupracujeme spolu již od školních let. Známe se od základní školy a už tam jsme začínali psát různé dramatizace. Myslím, že jsme i někde povídali, že jsme dramatizovali Tři mušketýry. Do spousty věcí jsme se radostně vrhli, ale nic se nám většinou nepodařilo dotáhnout do konce. Snímek Díra u Hanušovic byl tak prvním dílem, které se nám povedlo dokončit. Velkou zásluhu na tom měl i producent Ondřej Zima, který se chopil realizace filmu. U Kvarteta jsme si řekli, že bychom chtěli ve spolupráci pokračovat, protože ta předešlá se vydařila.

Natáčíte celý film v Olomouci. Je pouhou kulisou, nebo jste do ní příběh přímo zasadili?
My se snažíme využívat prostředí skutečně jako kulisy, ale v tom dobrém slova smyslu. Jsou to lokace, ke kterým máme nějaký vztah. U Díry u Hanušovic to byly Jeseníky. Pro film Kvarteto jsme si vybrali Olomouc, kterou dobře známe. Znamená pro nás nějakou atmosféru či odér, který obaluje příběh, jenž vyprávíme.

Avizovali jste, že Kvarteto bude snímkem o hledání štěstí. Je tomu skutečně tak?
Asi ano. Myslím, že je možné nazvat to takhle jednoduše. V podstatě pro každého z nás je štěstí úplně něco jiného a hledáme ho jiným způsobem, a to mě na hledání štěstí fascinuje asi nejvíce. Také je důležité všimnout si, že jsme to štěstí našli. Dalším tématem našeho filmu je hudba.

Režisér Miroslav Krobot a spoluautor scénáře Lubomír Smékal. Natáčení filmu Kvarteto v OlomouciZdroj: Archiv filmařů

Režisér Miroslav Krobot a spoluautor scénáře Lubomír Smékal. Natáčení filmu Kvarteto v Olomouci. Autor: Archiv filmařů

Díra byla s nadšením a zábavou

Jak jste přišli na nápad natočit film právě o hudbě?
Zajímavostí je, že to původně nebyl snímek o hudbě, ale o přátelích. Měli být jenom tři, a to Robert, Tomáš a Simona. Teprve později bylo trio doplněno o postavu Funése. A tím vzniklo kvarteto. V tom momentě nás napadlo, že bychom mohli vzdát poctu brněnskému hudebnímu skladateli Aloisu Piňosovi, jenž byl ve své době avantgardním skladatelem a věnoval se takzvané soudobé hudbě. Sice netvořil na první poslech líbivou muziku, ale mám pocit, že jeho hudba byla velmi sdílná.

Jak dlouho jste na scénáři Kvarteta pracovali a kde nejčastěji?
Přesně si to nepamatuji, ale přibližně dva roky. Nejčastěji jsme ho psali buď v Olomouci nebo Praze, protože jsou to naše současná bydliště. Ale jeden měsíc byl pro nás kuriózní. Mirek Krobot pobýval ve Finsku a já v jihovýchodní Asii, takže jsme museli scénář tvořit takhle na dálku.

Měli jste při psaní obou scénářů podobný přístup?
Když jsme pracovali na Díře u Hanušovic, bylo to spíše doprovázeno nadšením, ještě jsme o tom příliš mnoho nevěděli. Docela jsme se u toho bavili, i když ten film není moc veselý. Oproti tomu mám pocit, že ke Kvartetu jsme začali přistupovat trochu zodpovědněji, takže doufám, že to půjde poznat. Zároveň se toho ale i trošku bojím.

Autoři scénáře psycholog Lubomír Smékal a režisér Miroslav Krobot. Tiskovka k natáčení filmu Kvarteto v olomouckém Arcidiecézním muzeuZdroj: DENÍK/Petra Pášová

Autoři scénáře psycholog Lubomír Smékal a režisér Miroslav Krobot. Tiskovka k natáčení filmu Kvarteto v olomouckém Arcidiecézním muzeu
Autor: DENÍK/Petra Pášová

Chceme pracovat na dalších projektech

Pracujete jako psycholog. Pronikla vaše profese do tohoto filmu?
Člověk se nikdy nezbaví profese, kterou vykonává. Každý psycholog je trošičku poznamenaný svým povoláním a také malinko blázen. (úsměv) Není možné se od profese úplně odpoutat. Úhel pohledu, kterým se člověk dívá na svět, je pak do určité míry povoláním ovlivněn. Ale snažil jsem se, aby toho nebylo moc.

Napsal jste ještě něco kromě scénářů k filmům?
Dříve jsem docela dlouho spolupracoval s olomouckým rádiem, vytvářel jsem takové mini fejetony, a to až do úplného vyhoření. Napsal jsem i další jednorázové věci, ale nic tak velkého jako scénář k filmu.

A momentálně na něčem pracujete?'
V tuto chvíli ne, ale samozřejmě mám nějaké představy a vize, které bych docela rád sledoval. S Miroslavem Krobotem chceme v budoucnosti spolupracovat na dalších projektech. Je ale předčasné o nich teď mluvit. (úsměv).

Kristýna Nezhybová
Autorka je studentkou Masarykovy univerzity v Brně