"Herec v důchodu", uvádí u kolonky "povolání" úmrtní list jedné z největších legend světové kinematografie. Devatesátiletý umělec podle něj trpěl zápalem plic, který se rozvinul v potíže s dechem a srdeční arytmii a vedl až k srdečnímu selhání. 

Herec Sean Connery
Zemřel herec Sean Connery, legendární představitel Jamese Bonda

Podle Conneryho pětačtyřicetileté manželky Micheline Roquebruneové odešel slavný umělec pokojně ve spánku, obklopen členy své rodiny. Kromě ní dleli u jeho lůžka v té době i oba hercovi synové, Jason a Stefan.

Connery začal sbírat první filmové zkušenosti již v první polovině 50. let minulého století, proslavila ho však až role neohroženého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda, kterého si zahrál poprvé ve filmu Dr. No z roku 1962. Pro svého legendárního hrdinu nebyl první volbou a Bondův stvořitel, spisovatel Ian Fleming, dokonce dával ze začátku najevo jistou rozladěnost, protože si svého Bonda představoval spíše jako Caryho Granta.

Pohřeb Seana Conneryho

Přesto to byl právě Connery, kdo se v této roli nejvíce zapsal do srdcí diváků, a všichni jeho následovníci již byli poměřováni jeho výkonem. Sám Connery však začal škatulku Jamese Bonda považovat po čase za příliš svazující, a i když se do této role po jejím předání dalším adeptům dvakrát neplánovaně vrátil, nakonec ji definitivně opustil a věnoval se jiným projektům.

Herec Sean Connery
Legendární James Bond i muž, který odmítl Gandalfa. Sean Connery slaví devadesát

V roce 1988 získal Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za své ztvárnění neústupného irského pochůzkáře Jima Maloneho, jenž se postaví proti Al Caponemu a zaplatí za to životem, v retro dramatu Briana de Palmy Neúplatní.

V roce 1999 ho průzkum časopisu New Woman označil za muže s největším sexppealem století. O rok později byl britskou královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu.

Protože Conneryho přáním bylo být pohřben ve Skotsku, chce jeho rodina rozptýlit jeho popel v Conneryho rodišti ve skotském Edinburgu, jakmile se uvolní podmínky pro cestování a mezikontinentální lety. Ve Skotsku s ním chce také uspořádat poslední rozloučení.