Nořit se do arktických vod? Šplhat po laně zavěšeném z lanovky vysoko nad kaňonem, čtyři dny hladovět a připravovat se na smrt? To nejsou jednotlivé obrazy z filmového scénáře, ale realita, které se v šestidílném dokumentárním seriálu National Geographic Tělo nezná hranic postavil tváří v tvář Chris Hemsworth. Ptáte se, proč ze sebe udělal pokusného králíka? Proto, aby žil déle.

Oblíbený herec se v seriálu Tělo nezná hranic nespoléhá jen na své fyzické schopnosti, které zdokonaloval v průběhu posledního desetiletí, kdy hrál ve filmech postavu Thora, ale zkouší také svou mysl i tělo. A to proto, že jejich dokonalé ovládnutí dokáže prodloužit život. Jak Chrisův, tak i náš. 

Hemswortha vedli během natáčení odborníci, jejichž rady pro zdravý život – méně jíst a více cvičit – všichni známe. Díky zmíněnému dokumentárnímu seriálu navíc zjistíme, že pro dlouhý život je také důležité umět přijmout realitu a zvládnout stres. 

| Video: Youtube

Filmový představitel Thora plní v dokumentu Tělo nezná hranic náročné úkoly, z nichž se poučí nejen on, ale jistě i diváci u obrazovek. Výkonná producentka Jane Rootová ze společnosti Nutopia vysvětluje, že tento seriál nemá být sci-fi pohledem na prodloužení života, jde o realitu. 

Díky tomu, že se Chris Hemsworth pohybuje na samé hranici nemožného, zjistíme, že naději na dlouhý, naplněný, šťastný a aktivní život můžeme svým přístupem rozhodně zvýšit i my. Ne o tom jen snít.

V seriálu Tělo nezná hranic hraje Chris Hemsworth - v rámci měření možného přínosu hladovění -  během čtyřdenního půstu hokej pod vodou. Herec se snaží, udržovat bezstarostnou náladu a dělá si legraci z toho, že má hlad. 

Riziko Alzheimera? Příležitost žít lepší život

Přišly však i vážné okamžiky, kdy mu do smíchu nebylo. To když lékař Peter Attia, specialista na preventivní péči, sdělil tehdy sedmatřicetiletému Hemsworthovi, že podle výsledků krevních testů má desetinásobek průměrné hodnoty faktoru, který na základě genetických znaků naznačuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. 

Doktor Attia ale rychle přispěchal se sdělením, že každodenní cvičení, dobrý spánek a snížení stresu může pomoci onu inklinaci k tomuto onemocnění zmírnit. „Nejdřív jsem se docela vylekal,“ uvedl Hemsworth. „Ale teď mám díky této informaci příležitost žít ještě lepší život.“

Proč vlastně toužíme po tom, abychom žili déle, ukazují jednoduché scény v závěru seriálu – v dílu o přijetí reality a smrti. Hemsworth zažívá krůček po krůčku, jaké je být starý. 

close Chris Hemsworth info Zdroj: Profimedia zoom_in Chris Hemsworth

Nosí oblek navržený odborníky z Massachusettského technologického institutu, který mu přidává na hmotnosti, omezuje jeho pohyblivost, zhoršuje sluch i zrak a naznačuje, jak by se mohl cítit, až mu bude téměř devadesát let. Naslouchá lidem, jejichž smrt se blíží, a přemýšlí, na čem vlastně záleží. Potom herce dovedou ke starší ženě, sedící zády k němu, jakmile se však dotkne jejího ramene, poznává svou manželku Elsu Patakyovou, nalíčenou tak, aby vypadala jako stará. 

Hemsworth o setkání s lékařem předem nevěděl, produkce chtěla zaznamenat jeho přirozenou reakci. „Jedny z prvních otázek, které mi Peter Attia položil, zněly: ‚Jak si představujete svůj život za dvacet třicet let? A jak si myslíte, že bude vypadat vaše smrt?‘“ Hems­worth se na chvíli odmlčel a potom si sám odpověděl: „Dobrá smrt by pro mne byla, kdybych žil dobrý život.“