Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečné drama za zdmi pivovaru: Jak na Smíchově ukryli varnu před vojsky

Osm zbrusu nových měděných nádob ladného „kloboukového” tvaru s širokými parníky a vystíracími komíny tyčícími se až do stropu. Tak měla vypadat nová varna Smíchovského pivovaru na konci třicátých let. Jenomže do poklidného vývoje tehdy největšího pivovaru u nás zasáhla - stejně jako do osudu celého Československa - válka.

6.10.2017
SDÍLEJ:

z historie StaropramenuFoto: Staropramen

A válečný průmysl si postupně začal dělat zálusk i na měď z nedokončené chlouby Staropramenu. V té chvíli na scénu vstupuje skupina oddaných zaměstnanců Smíchovského pivovaru a bere věci pevně do svých rukou…

Příběh osobní statečnosti, nadšení a lásky k pivovaru však začal o něco dříve. V roce 1919 nastoupil do Smíchovského pivovaru sládek Josef Paspa, který se do dějin pivovaru zapsal především svou pokrokovostí a otevřeností novým technologiím. Během jeho působení doznal pivovar největší modernizace v historii.

Během působení vrchního sládka Paspy došlo k asanaci starých budov na hlavním dvoře, které byly nahrazeny novými železobetonovými stavbami. V horním patře byly chladicí štoky, o poschodí níže vznikly sprchové chladiče mladiny a moderní propagační stanice na kvasinky. V dalším spodním patře bylo oddělení spilek a pod povrchem labyrint sklepních chodeb s tanky a sudy. Poslední dokončenou investicí byla moderní budova energetiky a chlazení dokončená v roce 1940.

Jen ve své polovině ale zůstala realizace plánů na vybudování nových varen č. 2 a 3, které měly modernizaci završit. Projekt byl vypracován v roce 1939 a strojní zařízení pro dvě nové varny v ceně 2 094 570 Kč bylo u Škodových závodů v Plzni objednáno 17. ledna 1940. Již během roku 1940 ale německá okupační správa nařídila zastavit všechny modernizace v pivovaru. Staropramen už neměl možnost plánované investice dokončit, a to i přesto, že 80 % strojního zařízení už stálo doslova na prahu pivovaru.

Už sládek Paspa říkal, že Staropramen se skládá z vody, trubek a bláznů. A pověstné nadšení pivovarníků a jejich láska k domovskému pivovaru se projevila i v této pohnuté době, když se varnu rozhodli ukrýt před rekvizicí. Kam tuny měděných plátů zmizely? Ve vší tichosti byly přeneseny do budovy dnes již zaniklého Štěpánského mlýna stojícího naproti pivovaru na Nádražní ulici (na tom místě dnes stojí autobusové nádraží Na Knížecí). Tam byly pečlivě zakonzervovány, zazděny a zamaskovány.

Výhodou bylo, že v té době zde byla funkční železniční vlečka, která končila na nádvoří obklopena téměř ze všech stran budovami. Byla to nebezpečná a riskantní operace, při které její aktéři riskovali vězení nebo i smrt a kterou kromě samotných zaměstnanců pomohla maskovat i řada vlasteneckých osobností sedících v té době ve správní radě pivovaru. Každopádně se varna v pořádku dočkala konce války a nakonec byla v roce 1958 uvedena do provozu.

Dnes už bychom slavnou varnu na Smíchově nenašli. Od roku 1997 se ve Staropramenu vaří pivo v nové, sedminádobové, a tento impozantní nerezový kolos zcela nahradil oněch pět menších varních souprav. Pokud byste si ale přeci jen chtěli připomenout „dobu měděnou” i oddanost smíchovských pivovarníků, můžete se na poslední ze zachovaných varen pivovaru podívat v tamním Návštěvnickém centru. Vstup do něj najdete jen pár metrů od hlavní brány Smíchovského pivovaru.

Autor: Redakce

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
1

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení