Tenkrát v Klosters

Členové britské královské rodiny jsou vyhlášenými lyžníky. Na zimní dovolené jezdí s železnou pravidelností na svá oblíbená a léty prověřená místa. K srdci jim přirostl Courchevel ve Francii a švýcarská střediska Verbier a Klosters. Právě Klosters je jejich zřejmě nejmilejším útočištěm s luxusními apartmány v kombinaci s klidnou, diskrétní atmosférou a úchvatnou alpskou krajinou.

Karel III. sem často bral zesnulou princeznu Dianu a své syny, prince Williama a Harryho, když byli ještě děti. Právě tady se oba údajně naučili prvním lyžařským obloukům a možná i to je jeden z důvodů, proč se sem tak rádi a často vracejí. Starší z bratrů se právě v Klosters poprvé před osmnácti lety objevil na veřejnosti s Kate a načapali je při tom bulvární fotografové.

Při své poslední návštěvě si už ale manželský pár fotografy naopak pozval. S chutí zapózoval a nechal se zvěčnit při vzájemném sněhovém škádlení. Do Klosters rády vyrážejí i princezny Beatrice a Eugenie.

Karel III. tu byl dokonce tak častým hostem, že je zde po něm pojmenovaná kabinová lanovka. Doposud nesla název Prince of Wales, nyní by se ale lyžaři měli vozit spíš královskou kabinou. Zatímco britský panovník dával v Klosters přednost ubytování v pětihvězdičkovém hotelu Walserhof, jeho mladší bratr princ Andrew bydlel naopak v soukromí. Vždy se se svou rodinou ubytoval v luxusním chaletu, který nese stejný název, jako je jméno jeho dcery, tedy Eugenie.

Švédský únik

Severská královská rodina stejně jako většina Švédů miluje zimní sporty, a lyžování především. Užívají si jak na místních svazích, tak v těch nejlepších alpských střediscích. Nejčastěji si vybírají středisko Svatý Mořic, konkrétně hotel Suvretta House.

Ředitel lyžařské hotelové školy, který disponuje těmi nejlepšími lyžařskými průvodci, dodnes vzpomíná, jak se švédským králem Karlem Gustavem lyžovali v hlubokém prašanu v údolí Suvretta, ale radovánky si nemohli užívat dle libosti. Stále je totiž zdržovali královi bodyguardi.

Oba lyžařští bardové přemýšleli, zda by nebylo lepší pomalým strážcům ujet, nakonec se však k plánovanému úniku neodhodlali. Nyní už se po sněhových pláních prohání nová, nastupující královská generace. Na lyžích je jako doma desetiletá princezna Estelle, nejstarší potomek a jediná dcera švédské korunní princezny Viktorie a jejího manžela prince Daniela. Estelle je zároveň nejstarším vnoučetem krále Karla XVI. Gustava a je druhá v pořadí v následnictví na švédský trůn.

Lyžaři tělem i duší

V norské královské rodině není nikdo, kdo by neměl lásku k zimním sportům v krvi. Všichni jsou nadšení lyžaři, zejména běžkaři. Co však celou rodinu baví nejvíc, jsou skoky na lyžích, závody v běhu na lyžích a biatlonu na velkolepém stadionu Holmenkollen nad Oslem. Toto lyžařské centrum je totiž v dosahu, od královského paláce je vzdálené jen dvacet minut jízdy autem.

Dánská jízda

Dánská královská rodina si stejně jako ta britská občas vyrazí na svahy do švýcarského Verbier, kde si pronajímají luxusní chalet. Korunní princ Frederik a jeho manželka princezna Mary obvykle lyžují se svými čtyřmi dětmi. Budoucí královský pár patří mezi opravdu velmi dobré lyžaře, loni se však korunnímu princi Frederikovi nevyhnulo zranění. Po pádu na lyžích musel s ramenem na operaci.

Alberto Tomba?

Nikoli, takhle to mezi slalomovými tyčemi mrská jiný Albert, kníže monacký. Jeho rodina vlastní exkluzivní chalet ve středisku Zürs u Lechu v rakouském Arlbergu, kam každoročně jezdí na výlety. Kromě Alberta a jeho manželky Charlene, která je také vášnivou lyžařkou, využívá chalupu i starší sestra knížete Caroline se svou nejmladší dcerou.

Nizozemské pózování

Král Willem-Alexander, královna Maxima, bývalá královna Beatrix a další nejvýznamnější členové nizozemské královské rodiny se pravidelně rok co rok objevují na svazích rakouského střediska Lech. Velká rodina se vždy v únoru vydává dovolenou do Alp, kde se nechává dobrovolně fotografovat. Willem-Alexander má s tiskem dohodu, že jim bez reptání dle potřeb ochotně zapózují, výměnou za klid po celou dobu dovolené.