Pondělní incident se odehrál ve věznici v Burgu nedaleko sasko-anhaltského hlavního města Magdeburku. Rukojmí držel asi hodinu.

Frank Meyer, který má na sasko-anhaltském ministerstvu spravedlnosti na starosti i věznici v Burgu, v úterý na tiskové konferenci podle serveru časopisu Der Spiegel řekl, že z Ballietových vyjádření vyplývá, že se chtěl dostat z vězení. Podrobnosti k motivu však nesdělil. Podle Meyera dozorci odsouzence při zásahu zranili, ale nikoli vážně.

Židé oděni v tradičních oděvech jsou eskortování ze synagogy v Halle, kde došlo ke střelbě
Minuty hrůzy. Útočník se do synagogy dobýval zbraní i výbušninou, dveře vydržely

Balliet podle zemského ministerstva spravedlnosti využil čas před uzamčením vězňů do cel kolem 21:00 a jednoho ze zřízenců s pomocí dosud blíže nespecifikovaného předmětu donutil, aby ho vyvedl na venkovní prostor. Jiného zaměstnance věznice se pak pokoušel donutit k otevření dalších dveří. Nakonec ho přemohlo osm vězeňských zřízenců. Sasko-anhaltská ministryně spravedlnosti Franziska Weidingerová dnes ocenila jejich dobrou souhru. Podle ní jednali klidně a rozvážně.

Složitá porucha osobnosti

Balliet se v říjnu 2019 pokusil zaútočit na synagogu, kde tehdy věřící oslavovali největší židovský svátek jom kippur. Dovnitř se díky masivním dveřím nedostal; následně zastřelil náhodnou kolemjdoucí a později ještě jednoho mladého muže v nedalekém rychlém občerstvení. Několik dalších lidí přitom zranil. Balliet přiznal, že jeho motivem byly antisemitské a rasistické spiklenecké teorie. Soud mu za to v roce 2020 uložil doživotí.

U synagogy v německém Halle se střílelo.
Při střelbě v Německu zemřeli dva lidé. Policie zadržela jednoho podezřelého

Soudní psychiatr během procesu poukázal na to, že Balliet trpí složitou poruchou osobnosti se známkami paranoie a autismu, zároveň ale zdůraznil, že to k omezení jeho příčetnosti a schopnosti rozeznat protiprávní jednání nevedlo. Své hodnocení zdůvodnil tím, že na rozdíl od pacientů trpících klamnými představami a bludy obžalovaný svůj čin podrobně plánoval a vyčkával na nejvhodnější okamžik.