Babiš a Macron se v úterý setkali na zhruba 40 minut v Elysejském paláci. Francouzská strana sice uvedla, že schůzka není vyjádřením podpory Babišovy kandidatury, ale šéf hnutí ANO promptně zveřejnil na twitteru fotografii s Macronem a hovořil o něm jako o příteli, píše Le Monde.

„Bez ohledu na prohlášení francouzských úřadů přichází setkání ve velmi příhodnou dobu pro zakladatele strany ANO, centristického a zároveň populistického hnutí, které v říjnu 2021 těsně prohrálo ve volbách,“ píše Le Monde. Dodává, že v posledních měsících se Macron intenzivně setkával zejména s aktuálním českým premiérem Petrem Fialou a spolupracoval také na předsednictví Rady Evropské unie, které Praha v polovině roku převzala právě od Paříže.

Macron s Babišem v úterý hovořili i o válce na Ukrajině. „Česká republika patří k zemím, které se nejvíce angažují proti Moskvě; a to navzdory proruskému postoji dosluhující hlavy státu Miloše Zemana,“ poznamenává Le Monde. „Český prezident, který je v úřadu již deset let, je svými odpůrci dlouhodobě považován za ‚loutku‘ Vladimira Putina, s nímž se po invazi na Ukrajinu rozešel,“ dodává list.

Setkání s Macronem mezi čtyřma očima je pro Babiše o to významnější, že k němu došlo pouhý den po verdiktu pražského soudu, který expremiéra zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, píše Le Monde a popisuje podrobnosti soudu s pátým nejbohatším Čechem, podle něhož šlo o „politickou kauzu“.

Osvobozující verdikt v Česku ale nemá vliv na pokračující předběžné vyšetřování francouzského Soudu pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků, které se týká Babiše, uvádí Le Monde. Úřady řeší okolnosti nabytí vily v Mougins na jihu Francie prostřednictvím řetězce offshorových společností se sídlem v Monaku a na Britských Panenských ostrovech.