"Evropská unie vytvoří humanitární koridor pro 2000 běženců, kteří se nacházejí v táboře (u hranic s Polskem). My se zavážeme pomoci (v rámci možností a pokud si to budou přát) zbývajícím 5000 k návratu do jejich vlastí," popsala mluvčí Natallja Ejsmantová Lukašenkův návrh Merkelové. Šéfka německé vlády podle ní souhlasila, že s představiteli EU návrh projedná. A to včetně "organizace humanitárního koridoru do Německa".
Berlín se zatím k jejím slovům nevyjádřil, poznamenala agentura AFP. Podle agentury Reuters není jasné, zda by tento Lukašenkův plán mohl být pro unijní sedmadvacítku přijatelný. Zejména, pokud je návrat 5000 migrantů podmíněn.

Slova o návrhu z Minsku zazněla den poté, co Lukašenko podruhé během týdne telefonicky jednal s Merkelovou. Západ obviňuje běloruský autoritářský režim, že láká migranty do země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se prý tak mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.
Z Minsku dnes mezitím podle běloruské verze stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) odstartoval první repatriační let migrantů, který zorganizoval Irák. K letu společnosti Iraqi Airways do Bagdádu se podle irácké diplomacie odbavilo 431 lidí. Další let z Minsku do Bagdádu je naplánován na páteční odpoledne, uvedla stanice.
Skupina G7 běloruský přístup odsoudila
Ministři zahraničí ekonomicky rozvinutých zemí sdružených ve skupině G7 přístup Běloruska k migrační krizi na polsko-běloruské hranici odsoudili. Minsk vyzvali k "okamžitému zastavení agresivní a vykořisťovatelské kampaně". Životy migrantů usilujících touto nelegální cestou o vstup do Evropské unie jsou zbytečně ohrožovány, uvedla skupina G7 ve společném prohlášení. Ministři také žádají povolení vstupu do pohraniční oblasti pro humanitární pracovníky a konvoje s pomocí.
Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, již několik dní táboří v mrazivých teplotách na běloruské straně hranic s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. Západ obviňuje autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že láká migranty do země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se prý tak mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

"Jsme jednotní v naší solidaritě s Polskem, stejně jako Litvou a Lotyšskem, které se staly terčem tohoto provokativního využívání nelegální migrace jako hybridní taktiky. (…) Oceňujeme kroky Evropské unie, která úzce spolupracuje se zeměmi původu a tranzitními zeměmi na ukončení akcí Lukašenkova režimu. Budeme i nadále spolupracovat, abychom příslušné osoby pohnali k odpovědnosti a podpořili občanskou společnost a respektování lidských práv v Bělorusku," stojí v prohlášení.
Skupinu G7 tvoří nyní předsedající Británie, dále Francie, Spojené státy, Kanada, Německo, Japonsko a Itálie. K dnešnímu prohlášení se připojila i Evropská unie.