Aktivisté v pondělí po letní přestávce obnovili v německé metropoli blokády dopravy, kterými chtějí vládu i veřejnost přinutit k rychlému skoncování se spalovacími motory a k důraznější ochraně životního prostředí. Už v neděli hnutí červenou a oranžovou barvou postříkalo do výšky několika metrů pilíře Braniborské brány, jednoho ze symbolů Berlína.

Dnes aktivisté přikročili k blokádám mimo jiné na velké okružní křižovatce u Vítězného sloupu nedaleko Braniborské brány. Demonstranti zastavili dopravu také na hlavních silnicích spojených s centrem města. Provoz se přerušil mimo jiné u někdejšího letiště Tempelhof, kde se jedna ze silničních tepen napojuje na městskou dálnici A100.

Aktivisté z klimatického hnutí Letzte Generation poničili červenou barvou Braniborskou bránu
Barva na symbolu Berlína. Klimatičtí aktivisté poničili Braniborskou bránu

Ráno policie na sociální síti X napsala, že po celém městě zaznamenala na 21 blokád. „Na některých křižovatkách se zasahujícím policistům podařilo akcím zabránit, na dalších křižovatkách se již lidé přilepili k vozovce,“ uvedla o metodách lepení se k silnicím, které aktivisté používají.

Stovky policistů v akci

Následně upřesnila, že rychlým zásahem se podařilo na sedmi místech aktivistům zabránit, aby se přilepili. Policie rovněž sdělila, že pro dnešek vyčlenila k zásahům proti demonstrantům na 500 policistů.

Po zhruba dvou hodinách policie oznámila, že blokády se podařilo ukončit. Při zásahu v centrální části Berlína utrpěl jeden z policistů lehké zranění ruky, když chtěl jednoho z demonstrantů zadržet. Na některých místech zůstaly po blokádách poškozené silnice. „Ty se musí ještě opravit,“ dodala policie.

Blokády tradičně doprovázel nesouhlasný křik řidičů, kteří se dožadovali volného průjezdu. Jeden z rozzlobených řidičů, který uvízl v koloně ve čtvrti Prenzlauer Berg, proti demonstrantům použil pepřový sprej. Z videa, které hnutí zveřejnilo na sociální síti X, je patrné, že nejméně jednoho z aktivistů zasáhl přímo do tváře a po dalších dvou látku vystříknul.

Jednoho z demonstrantů se muž také pokusil nakopnout. „Z cesty, šupáci,“ zařval na ně. Policie uvedla, že se o útočníka zajímá kvůli ublížení na zdraví.

Ilustrační snímek
Na jeden den do Benátek? Od příštího roku turisté zaplatí vstupné

Blokádu se pokusil rozehnat také jeden z řidičů ve Špandavě (Spandau) na západě metropole, policie ho ale zastavila. „Chápeme, že vás protesty rozčilují, ale prosím nezasahujte a už vůbec nepoužívejte násilí,“ sdělila policie v reakci na incident.

Hnutí ve zveřejněných videích poukazuje na to, že přiměřené nejsou ani některé zásahy policistů, neboť vynášeným demonstrantům způsobují zbytečně bolest.