Francie začíná sčítat škody po průchodu bouře Ciarán, která dál zuří nad Británií a v okolí Lamanšského průlivu. Úřady hlásí dva mrtvé a šestnáct zraněných, často zasahujících hasičů. Jednou z obětí je řidič, na jehož kamion spadl strom nedaleko města Remeš na severu země. Další je senior, který zemřel u města Le Havre po pádu z výšky, když jej zasáhla okenice jeho domu vytržená prudkým větrem.

Bez proudu zůstává téměř milion domácností. Přístav v anglickém Doveru po několika hodinách obnovil provoz trajektů, u vjezdu ale nadále zůstávají dlouhé fronty a očekávají se zpoždění. Bouře si vyžádala mrtvé i v Německu, Belgii a Nizozemsku.

Německo a Nizozemsko v červenci potrápila bouře Poly: 

Nizozemsko zasáhla letní bouře Poly
Německo a Nizozemsko potrápila Poly. Bouře narušila dopravu, vyžádala si i oběti

Na většině míst doprovázel mohutnou tlakovou níži velmi silný vítr. Poryvy větru v Bretani na severozápadě Francie v noci na čtvrtek místy dosáhly rychlosti až 207 kilometrů v hodině, informují meteorologové. Ministr vnitra Gérald Darmanin varoval, že bouře ještě neskončila.

Hasiči zatím vyrazili k více než 3500 zásahů, vláda povolala na pomoc i 1000 policistů a četníků, dodal Darmanin podle stanice BFM TV.

Ve Francii meteorologové dopoledne snížili výstrahu před silným větrem, třetí stupeň ze čtyř zůstane v platnosti na severozápadním a jihovýchodním pobřeží země a také na Korsice nejméně do čtvrtečních 20:00. Francouzský departement Finistère načas vydal zákaz používat silnice kvůli popadaným stromům a elektrickému a telefonnímu vedení v důsledku silných poryvů větru

Bouře na britských ostrovech Guernsey a Jersey v Lamanšském průlivu poblíž Francie bude podle očekávání nejhorší za posledních 36 let, píše stanice BBC. Na ostrovy nelétají letadla. Na Jersey jsou zavřené přímořské silnice a neotevřely ani školy, zavřené zůstanou i v pátek. Podél jižního pobřeží ostrova je rozmístěných na 200 tunových pytlů s pískem.

Bouře Ciarán udeřila na britské pobřeží: 

Zdroj: Youtube

Úřady na Jersey i na sousedním ostrově Guernsey žádají místní, aby nehromadili potraviny ze supermarketů. Meteorologové naměřili na Jersey poryvy větru o rychlosti až 167 kilometrů za hodinu a 124 kilometrů za hodinu na Guernesey. Podobně silný vítr vane i v okolí Doveru.

Smrti unikl jen o vlásek 

Britská média informují také o příbězích, které bouře přinesla. V Somersetu jeden pošťák čekal hodiny uvázlý mezi proudy vody, než se ho podařilo vyprostit. Obyvatel karavanu v Kentu jen o vlásek unikl smrti, když střechu jeho příbytku prorazila větev stromu a skončila jen pár centimetrů od něj, píše BBC News. Rovněž v Kentu zasahovali hasiči u dvou autobusů, jimž vítr vyrazil čelní skla, píše Sky News.

Množí se i případy lidí, jimž vítr odnesl doslova střechu nad hlavou.

Francii zasáhla bouře CiaránFrancii zasáhla bouře CiaránZdroj: ČTK

Ve Francii bouře Ciarán zasáhla nejsilněji přímořský a nejzápadnější francouzský departement Finistère, kde podle stanice BFMTV u pobřeží zaznamenali vlnu vysokou 21 metrů. Hasiči už mají za sebou stovky zásahů a v oblasti bylo předem evakuováno 43 rodin. V Brestu - největším městě departementu - vítr v noci na čtvrtek porazil jeřáb a s rychlostí 156 kilometrů v hodině překonal 36 let starý rekord.

Na sociálních sítích se objevuje řada videí z noci, na kterých jsou vidět popadané stromy ve městě.

Zatím jednu oběť má Ciarán ve francouzském departementu Aisne, na kamion tam spadl strom a řidič nehodu nepřežil, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče.

Bouře Ciarán zasáhla Velkou Británii i Francii: 

Zdroj: Youtube

V Británii celkem zavřelo nejméně 300 škol, z toho nejvíce v hrabstvích Devon a Cornwall na jihozápadním cípu Anglie, kde je také značně omezena železniční doprava a 7000 domácností jen v Cornwallu je bez proudu. Společnosti Southern, Gatwick Express a Thameslink, které zajišťují vlakovou dopravu jižně od Londýna, cestující požádaly, aby pokud možno pracovali z domova.

„Trampolína nyní přijíždí na kolej číslo čtyři,“ napsala v humorném příspěvku na síti X přepravní společnost Southeastern k fotografii, na níž kolejiště blokuje trampolína unesená větrem z něčí zahrady.

Britská média si všímají i důsledků bouře na přípravu čaje. Po průchodu bouře klesl tlak o 24 milibarů a s hodnotou 952 milibarů byl v Anglii na historickém minimu pro listopad. Takto nízký tlak například znamená, že bod varu se sníží přibližně o jeden stupeň, a proto si lidé mohou všimnout, že voda v konvici se vaří o něco rychleji. „Ale bude váš šálek čaje chutnat stejně dobře?“ ptá se Sky News.

Bouře zasáhla i další země 

Bouře Ciarán zatím v menší míře zasáhla také Belgii, Nizozemsko a sever Španělska. V Belgii platí druhý, nejvyšší stupeň výstrahy ve čtyřech z deseti provincií. Nejsilnější poryvy větru o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu v zemi očekávali mezi polednem a 14:00, píší belgická média.

V Nizozemsku byly podle DPA kvůli blížící se bouři Ciarán zrušeny stovky letů, oznámil podle DPA mluvčí amsterodamského letiště Schiphol. Cestující se musejí připravit i na zpoždění. Kvůli očekávaným prudkým nárazům větru byla zastavena lodní doprava mezi Severním mořem a řekou Westerschelde na jihozápadě Nizozemska. Nevyplouvají ani některé trajekty na ostrovy v pobřežním Waddenském moři.

Následky bouře Ciarán v ulicích LondýnaNásledky bouře Ciarán v ulicích LondýnaZdroj: ČTK

Strom vyvrácený v důsledku bouře Ciarán zabil jednoho člověka ve městě Venray na jihovýchodě Nizozemska, uvedla na síti X místní policie. Na několika dalších místech padající stromy lidi zranily, mimo jiné jednu ženu v Haagu. Jinde zasáhly padající větve a stromy cyklisty.

Také v Belgii se odehrálo podobné neštěstí. Dva lidé včetně pětiletého ukrajinského dítěte dnes podle televize RTBF zemřeli v belgickém městě Gent, když na ně na různých místech spadly větve stromů. Druhou obětí byla čtyřiašedesátiletá návštěvnice z Německa, jejíž dceru pád větve těžce zranil. Další člověk utrpěl vážné zranění u Antverp, když se na něj zřítila opěrná zídka.

Vánoce v létě? I to se může stát:

Německým městem Reutlingen se v pátek prohnala bouře s krupobitím. Do ulic musely vyjet sněžné pluhy.
Vánoce v létě. Německý Reutlingen zasypaly kroupy, do ulic vyjely sněžné pluhy

Silný vítr hlavně na pobřeží vane kvůli bouři také ve španělské Galicii. Sever Španělska se potýká s výpadky proudu, popadané stromy narušily železniční dopravu, píše AFP. V centru Madridu zemřela třiadvacetiletá žena, když na ni u přechodu pro chodce spadl strom, informuje list El País. Agentura ANSA varuje, že večer by mohla bouře dorazit do severní Itálie.

Bouře zabíjela i v Německu

Padající stromy zabíjely podle médií i v obci Rammelsberg v severní části Německa. Jak informovala agentura DPA, která se odvolává na hasičský sbor v dolnosaském Goslaru, vyvrácený strom tam zabil mladou ženu. Ta byla na kopci Rammelsberg, vysokém přes 600 metrů, v doprovodu svých dvou dětí a manžela, když jí padající strom způsobil smrtelná zranění. Záchranáři už ji nedokázali oživit.

Podle německých hasičů je bouře, označovaná v Německu jako Emir, výrazně silnější, než se čekalo. Německá meteorologická služba vydala varování před bouří zejména pro části pobřeží Severního moře.

Počasí v Česku

Závěr týdne bude větrný a deštivý i v České republice. Ve čtvrtek může vítr ve východní polovině území v nárazech dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Slábnout začne až v pátek, uvedli meteorologové. O víkendu už by mělo foukat mírněji.