V pátek večer předseda regionální rady Toskánska Eugenio Giani uvedl, že v souvislosti se špatným počasím v regionu dnes zemřelo šest lidí. Nejhorší je situace ve městě Montemurlo na sever od Florencie, kde je několik mrtvých. Největší škody tak dnes hlásila provincie Prato na severu Toskánska, dopady špatného počasí však pocítily i další části regionu.

Čtyři mrtvé v souvislosti s bouří Ciarán hlásí Portugalsko. Na pláži ve městě Santa Cruz, které se nachází na sever od Lisabonu, dnes ztroskotala kvůli špatným povětrnostním podmínkám plachetnice, která plula pod dánskou vlajkou. Všichni čtyři členové posádky zemřeli. Podle místních úřadů nejsou informace, že by byl na lodi někdo další.

Zdroj: Youtube

„Ještě nikdy jsme nezaznamenali během tak mála minut tolik deště,“ napsal na síti X předseda regionální vlády Eugenio Giani, který zároveň v regionu vyhlásil stav nouze.

Při pohledu z ptačí perspektivy vypadá oblast nedaleko Florencie jako jezerní krajina, poznamenala DPA, jejíž přirovnání potvrzují i záběry z dronů. Déšť už sice polevil, ale zásahovým jednotkám při odstraňování následků bouře a pátrání po pohřešovaných komplikuje práci silný vítr.

Část Evropy potrápila bouře Ciarán již ve čtvrtek:

Následky bouře Ciarán v ulicích Londýna
Na Evropu udeřila bouře Ciarán, zemřelo sedm lidí. Výstraha platila i pro Česko

Hasiči v Toskánsku vyrazili k více než tisícovce zásahů. Místní řeka Bisenzio se vylila z břehů a voda zaplavila několik obcí. Na videích na sociálních sítích je vidět, jak v obci Campi Bisenzio masy vody na ulici odnášejí automobily. Podle italských vědců byly deště ve čtvrtek a dnes nejsilnější v Toskánsku za bezmála 50 let. I dnes odpoledne byly bez proudu desítky tisíc domácností.

Části dálnice A11 byly uzavřeny. Doprava byla v Toskánsku narušena také na železnici, uzavřeny byly školy. V Pise, Pratu, Empoli, Pontedeře a Mugellu proudy vody pronikly i do nemocnic. Úřady už ve čtvrtek večer vyzvaly lidi, aby neopouštěli své domovy. V Livornu musely lodě kvůli větru, jehož rychlost dosahovala až 120 kilometrů za hodinu, zůstat v přístavu. Přerušeno bylo i trajektové spojení s ostrovem Elba.

Zasažen byl také region Benátska, odkud je hlášen jeden pohřešovaný hasič. Úřady varují, že bouře nyní míří na jih Itálie.

Bouře potrápila i další země 

Kvůli bouři byly v noci na pátek uzavřeny také mnohé silnice ve spolkové zemi Korutany na jihu Rakouska. Podle agentury APA bylo ráno bylo na 1600 domácností bez elektrického proudu. Ve vesnici Berg im Drautal zasáhl sesuv půdy obytný dům, ale nikdo nebyl zraněn. V obci Feistritz im Rosental nedaleko Klagenfurtu bylo poničeno pět automobilů, když vyvrácené stromy spadly na parkoviště.

Francii zasáhla bouře CiaránFrancii zasáhla bouře CiaránZdroj: ČTK

Ve Francii bylo dnes dopoledne podle údajů vlády bez elektřiny ještě více než půl milionu domácností. Nejhůře zasaženy jsou regiony Bretaně a Normandie, kde ve čtvrtek nárazy větru dosahovaly rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Vyvrácené stromy tu nadále blokují železniční tratě a trolejové vedení. Celkově se zranilo na 47 lidí.

Německým městem Reutlingen se v pátek prohnala bouře s krupobitím. Do ulic musely vyjet sněžné pluhy.
Vánoce v létě. Německý Reutlingen zasypaly kroupy, do ulic vyjely sněžné pluhy

Kvůli silnému větru letiště v Amsterodamu zrušilo v pátek na 200 letů, uvedla agentura AFP. Ve Španělsku pak bouře způsobila silný požár, který vedl k evakuaci 800 lidí.

Ve Francii by podle listu Le Parisien mohly celkové škody vyšplhat na 370 až 480 milionů eur (zhruba devět až 12 miliard korun).