Natalja Samochinová dorazila do Banska, malebného horského střediska oblíbeného mezi ruskými turisty, v pátek. S kamarádkou tu měla strávit dvoutýdenní dovolenou, teď ale netuší, jak se vrátí domů do Moskvy, napsala agentura Reuters.

"Zaplatily jsme za všechno - za letenky, pobyt, pojištění, přepravu z letiště. A nemůžeme odletět, nebe je zavřené," stěžuje si Samochinová, která dodává, že je kvůli válce na Ukrajině velmi smutná a rozčílená. Chtěla by, aby úřady evropských zemí udělaly výjimku pro turisty. "Koneckonců obyčejní lidé za nic nemohou, jenom si vyjeli na dovolenou," říká Samochinová.

Lidé stojí ve frontě před bankou VTB v Moskvě, aby si vybrali peníze z bankomatu.
Bez dolarů i rublů. Sankce zatím dopadají hlavně na obyčejné Rusy: Jsme zoufalí

I když počty ruských turistů uvázlých v letoviscích jsou v porovnání se zástupy lidí prchajících z ruskou invazí skličované Ukrajiny zanedbatelné, podle zástupů bulharské turistické branže bude pro dovolenkáře, jako je Samochinová, náročné dostat se domů do Ruska. "Hosté byli ponecháni svému osudu. Všechna letiště v Bulharsku pro ně byla uzavřena, takže jedinou možností je pro ně cestovat přes Srbsko nebo Turecko," popsal Georgi Dumanov, majitel jednoho z hotelů.

Zablokované platební karty 

Už v sobotu se někteří ruští turisté vydali na cestu do vlasti objížďkou přes Istanbul a Rusy odpočívající jinde ve světě čeká něco podobného. Podle Asociace ruských cestovních kanceláří uvázlo asi 18 tisíc lidí v Karibiku, z nich 8000 na Kubě. "Letecké společnosti musejí mít po cestě letiště pro nouzová přistání a taková kvůli sankcím Evropské unie a Severní Ameriky skoro nejsou k dispozici," uvedla asociace v pondělí večer.

Válečný kameraman Ján Schürger. Se CNN Prima News a reportérkou Darjou Stomatovou natáčeli v ukrajinském Charkovu
Válečný kameraman v obleženém Charkově: Střílí se dost. Napětí se tu dá krájet

Další problémy ruským turistům v zahraničí způsobily i unijní sankce vůči některým ruským bankám. Mnoho z nich má kvůli tomu zablokované platební karty.

Reuters píše, že letovisko Bansko v pohoří Pirin si mnoho Rusů za cíl své zimní dovolené vybralo nejen díky nižším cenám ve srovnání s alpskými středisky ale i proto, že Bulharsko uznává očkování ruskými vakcínami proti covidu-19.