Apartmán 3+kk v Krušných horách za 14,5 milionu či luxusní chalupa v Jizerských horách za takřka 14 milionů korun. Podobných nabídek je na inzertním portálu Annonce spousta. Ovšem takřka za poloviční cenu lze i navzdory inflaci nakoupit nemovitost v zahraničí, například v Chorvatsku.

„Středně velký apartmán se dvěma ložnicemi se dá sehnat už za 150 tisíc eur, tedy asi za 3,7 milionu korun. Dům se dvěma apartmány pak začíná na cenovce 350 tisíc eur,“ řekl Deníku Martin Dráb z realitní kanceláře Bydlení v Chorvatsku.

Apartmani Milan (na snímku nejvyšší budova uprostřed), Podgora, Chorvatsko, červen a červenec 2023
Druhý domov, říkají čeští majitelé apartmánů v Chorvatsku. Negativní kampaň? Lži

Podle něj je právě o tyto nemovitosti mezi Čechy největší zájem. „Ale samozřejmě máme klienty, kteří chtějí luxusní vilu v první řadě u moře. To už se ale bavíme o cenách okolo dvou milionů eur,“ poznamenal Dráb a doplnil, že nejvyhledávanější nemovitostí je dům se čtyřmi apartmány.

Důvod je prostý, pronájmem jednoho apartmánu se kupujícímu moc peněz nevrátí. „Zbytek klientů, většinou těch movitějších, si pak koupí nemovitost výhradně pro sebe i svou rodinu, případně si ji nechá postavit,“ dodal realitní agent.

Podgora v Chorvatsku:

Administrativní problémy

I když je z hlediska tuzemských cen pohled na cenovky chorvatských nemovitostí lákavý, jsou tu možná rizika. Upozorňuje na ně Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments.

„Až 60 procent chorvatských nemovitostí má problémy s dokumentací v katastru, což do procesu nákupu vnáší prvek značné nejistoty. Doporučuje se proto využít služeb ověřených realitních kanceláří,“ vysvětlil Chrobák. Připomněl také, že ceny nemovitostí v Chorvatsku v posledních letech rostou. V roce 2022 v důsledku inflace stouply dokonce o 13,6 procenta. „I po odečtení inflace to znamená růst o 1,4 procenta,“ přiblížil Chrobák.

Počet oceňovaných kempů na Jadranu evropskými průvodci roste snad každým rokem. Patří mezi špičku v Evropě.
Čisté, lepší zázemí i pro děti. Kempování v Chorvatsku je super, říká rodina

I přes tato rizika však podle Drába počet lidí, kteří shánějí nemovitosti v Chorvatsku, rok od roku stoupá. „Naši klienti si jako turisté v létě potvrdili, že chtějí mít vlastní nemovitost na Jadranu,“ komentoval Dráb.

Podle Chrobáka roste v poslední době zájem i o sousední Slovensko, které je dle něj na trhu s investičními nemovitostmi nováčkem. „Jedním ze zajímavých míst je turistické a lyžařské středisko Tále nacházející se na jižní straně Nízkých Tater. Slovensko se může časem stát atraktivní destinací pro investory hledající stabilní příjmy a zajímavé investiční příležitosti v oblasti apartmánů. Je však stále potřeba myslet na skutečnost, že tento koncept ještě není zcela prověřen časem, a je proto důležitá pečlivá rešerše,“ doplnil Chrobák.