Co se děje v Německu.Co se děje v NěmeckuZdroj: DeníkPokud se v Berlíně vydáte od Braniborské brány na jih, tak po pár stovkách metrů dojdete na dříve slavné předválečné ulici ambasád Wilhelmstrasse k českému velvyslanectví. 

Nemůžete ho minout. Je to nejmohutnější budova široko daleko, a i mezi paneláky z pozdního období Německé demokratické republiky se tato obří stavba z konce sedmdesátých let ve stylu brutalismu, kterého je jeho vrcholnou ukázkou evropského významu, opravdu vyjímá. Je to budova tak obludně ošklivá, že má možná něco do sebe.

 Jde o regulérně nejoblíbenější cyklostezku v Česku i Německu
Labská cyklostezka? Ostuda, rozdíl mezi českou a německou částí bije do očí

To, co z ní dělá dnes Německem chráněnou architektonickou památku, je také skutečnost, že je v ní téměř původní vybavení, které se tu zachovalo ze sedmdesátých let a které budí nadšení při občasných dnech otevřených dveří, jež jsou v Berlíně docela retro hitem.

Jenže pracovně to tu nikdy nebylo nic moc. A dnes už vůbec. Je to asi jako kdyby prezident Petr Pavel stále úřadoval v pracovnách zařízených Gustávem Husákem. Obří stavba je také energeticky hodně nákladná, mizerně vytápěná a klimatizovaná, takže je tu prostě v zimě zima a v létě vedro.

Budova českého velvyslanectví v Berlíně se připravuje na rekonstrukci.Budova českého velvyslanectví v Berlíně se připravuje na rekonstrukciZdroj: Deník/Luboš Palata

Původně se chtěla česká diplomacie domu zbavit a postavit si něco hezčího a menšího mezi novými ambasádami, které kolem parku Tiergarten vyrostly v minulých desetiletích. Z toho však nakonec sešlo, a tak se budova bude rekonstruovat. Původně to mělo být už letos, ale nakonec bude ostrý start až v příštím roce. A jestliže bude hotovo, pod pečlivým dozorem německých památkářů, do pěti let, bude to drobný zázrak.

Bavorské útočiště

Protože nebylo před rokem jasné, zda už v této době nebudou v obří české budově ambasády řemeslníci, dohodlo se už loni české velvyslanectví se zastoupením Svobodného státu Bavorska na zapůjčení hlavního sálu budovy nedaleko slavné třídy Unter den Linden na oslavu vzniku Československa 28. října. Bavoři si možnosti hostit Čechy na své vrcholné půdě v Berlíně považovali, dokonce dodali k českým řízkům a pražské šunce svoje bavorské pivo.

Cestu do Berlína vážila i bavorská státní ministryně pro Evropu Melanie Humlová a mnoho dalších bavorských politiků a vysokých státních úředníků. Česko-německé vztahy pak superlativy vychválila i šéfka evropské sekce Spolkového ministerstva zahraničí Sibylle Sorgová. Jen při slovech, že „Česká republika je pro Německo důležitým spojencem ve středovýchodní Evropě“, mě napadlo, jestli to není trochu málo a jestli chceme, cítíme se být „středovýchodní Evropou“.

Továrna společnosti TSMC. Ilustrační snímek
Německo jako čipová velmoc. Na dohled od českých hranic vyroste obří továrna

V Bavorsku se konaly před několika týdny zemské volby, v nichž už od války vládnoucí křesťanští sociálové (CSU) uhájili vedení země. Byť znovu v čele pro Bavorsko v minulých desetiletích nezvyklé koaliční vlády. O důležitosti Česka pro Bavorsko svědčí, že státní ministryně Melanie Humlová mohla na recepci citovat z před několika hodinami právě podepsané nové bavorské koaliční dohody speciální bod, který se týká důrazu na vztahy s Českem. A jež oznamuje také založení nového přeshraničního česko-německého pohraničního regionu. 

V Bavorsku navíc právě končí velmi úspěšná a velkolepá výstava o společném dědictví baroka, která se v nejbližší době bude přesouvat do Národního muzea v Praze a bude zřejmě českou kulturní událostí příštího roku.

Sudetští Němci 28. října před 105 lety neslavili. Teď ano

„Česko-bavorsko-německých vztahů si ceníme a v těchto nelehkých dobách víme, kde je naše místo. Naše místo je na straně Izraele a chceme Izrael a Ukrajinu ve střední Evropě i ve světě aktivně podporovat,“ zahájil recepci český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Zástupci jak izraelské ambasády, tak Židovské obce v Berlíně byli také mezi hosty českého večera na bavorské půdě.

Budova českého velvyslanectví v Berlíně se připravuje na rekonstrukci.Budova českého velvyslanectví v Berlíně se připravuje na rekonstrukciZdroj: Deník/Luboš Palata

Pro Česko má Bavorsko ještě jednu velkou symboliku, jako spolková země, do které z Česka po válce odešlo nejvíce bývalých českých, moravských a slezských Němců. A jako spolkový stát, který si nad sudetskými Němci vzal patronát. Na recepci byli proto vidět i mnozí představitelé sudetoněmeckých spolků a organizací. Tedy zástupci potomků těch, kteří v roce 1918 tehdejší vznik Československa rozhodně neslavili, právě naopak. Z jejich strany to bylo, po sto pěti letech, vlastně milé přátelské gesto.

Wendland je plný stop po zdejších Slovanech i dnes
V roce 1980 se Německo kvůli jádru na měsíc rozpadlo. Vznikla republika Wendland

Když člověk slyšel na bavorské zastupitelské půdě na zahájení večera českou a německou hymnu, byl vám to takový zvláštní pocit. Jako třetí se pak ale hrála hymna všem společná, hymna Evropské unie. Pokud se budou tyto hymny hrát v tomto pořadí a všechny tři, pak bude náš svět stále v pořádku. Byť za jeho humny zuří už dvě války.

U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Zdroj: DeníkRubrika U sousedů

V dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.