Jak oproti loňsku kvůli inflaci a přijetí eura v Chorvatsku vzrostly ceny?
Inflace se týká celé Evropy, bohužel tedy také Chorvatska. Nahoru šla zejména cena potravin, nafty i benzinu a také energií, podobně jako v České republice. Něco je tedy dražší v České republice, něco zase v Chorvatsku, ale myslím, že to obecně v obou zemích vychází nastejno.

Moře skrývají mnohé poklady. Nejen vraky, ale i sochy, zbytky mostů či starověkých cest. Ilustrační foto
Na dně moře v Chorvatsku se ukrýval poklad. Tisíce let o něm nikdo nevěděl

Chorvatský deník. Vše, co je potřeba vědět o dovolené u Jadranu.Chorvatský deník. Vše, co je potřeba vědět o dovolené u Jadranu.Zdroj: DeníkCo byste tedy turistům doporučil, aby ušetřili?
Do restaurací se vyplatí zamířit dál od center, od největších náměstí. Tam je jídlo samozřejmě výrazně dražší. Bydlím v Praze a také na obědy nebo večeře nechodím na místa, která turisty lákají nejvíc. Tam, kde je velký turistický ruch, jsou vyšší ceny. A stejné je to i v Chorvatsku. Stočí však zajít do restaurací ležících o 100 či 150 metrů dále a tam mohou být ceny o čtvrtinu nebo i třetinu nižší.

Výrazně ale zdražilo také ubytování v hotelech a kempech…
Zdražilo zhruba o desetinu. Kdo si je ale zarezervoval už dříve, v době od ledna do března, výrazně ušetřil. Problém ovšem budou mít hosté, kteří do Chorvatska přijedou naslepo a budou zkoušet shánět ubytování až na místě někdy v červenci nebo srpnu. Ti to budou mít drahé.

Ubytovací služby jenom zdražily, nebo se také přiměřeně zkvalitnily?
Určitě jsou lepší, protože se v Chorvatsku zejména v poslední době hodně investovalo do zkvalitnění ubytování. Nejen do nových hotelů, pětihvězdičkových i čtyřhvězdičkových, ale také do kempů.

Pláž je z jemných oblázků. Jsou většinou bílé a odrážejí sluneční paprsky.Pláž je z jemných oblázků. Jsou většinou bílé a odrážejí sluneční paprsky.Zdroj: Wikimedia Commons, Alex Proimos, CC BY 2.0

Která zlepšení letos můžete českým turistům ještě nabídnout?
To největší jistě přinesl zejména vstup Chorvatska do Schengenského prostoru, cestování se zjednoduší a zrychlí. Na hranici odpadly fronty aut, takže nikdo nemusí čekat, až ho zkontrolují na kontrolních bodech. Cesta se proto velice zrychlila, tudíž také Češi přijedou do cíle na jadranském pobřeží nebo i ve vnitrozemí o hodinu dvě dříve.

Čeští turisté rádi míří na Istrii nebo do měst jako Split a Dubrovník. Jaká méně známá místa své vlasti byste jim rovněž doporučil?
Zajímavé je i chorvatské vnitrozemí. Nejen hlavní město Záhřeb, ale také kupříkladu Slavonie nebo města jako Vukovar. Doporučit mohu také krásnou přírodu v chorvatských národních parcích.

Chorvatsko se může pochlubit osmi národními parky. Na snímku Plitvická jezera
KVÍZ: Chorvatsko Češi milují. Jste si jistí, že tuto zemi plnou unikátů znáte?

Chorvatský deníkChorvatský deníkZdroj: DeníkNyní se často píše o různých zákazech, které turisty v Chorvatsku čekají. Zákaz kufrů na kolečkách v Dubrovníku nebo omezení ohledně nošení plavek. Jak vážné to s nimi letos bude?
Co se týká zákazu kufrů na hlavním náměstí v Dubrovníku, o tom se sice hovořilo, ale jen jako o nápadu. Jenže další den psaly chorvatské noviny: Kufry musíme nosit, nemůžeme je vozit. Ale tak to nebude. Něco takového sice možná zavedou, ale letos to určitě ne, nejdřív v příštím roce nebo někdy později. A co se týče zákazů, třeba ohledně nošení plavek nebo pití alkoholu – to je spíš varování pro některé mladé lidi. Všichni jsme byli mladí, ale některé věci, které teď mládež dělá, už mohou být nebezpečné. Některým z nich nestačí říkat, co nemají dělat, ale když budou muset zaplatit pokutu, už na to budou příště myslet. Třeba dívky, které si v Dubrovníku nebo Splitu popíjejí kávičku a nemají horní díl plavek. V Praze na Václavském náměstí by je takhle policie také nenechala.