Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.

Italské Benátky zavedly vstupné do města, španělská Sevilla o něčem podobném uvažuje, nizozemský Amsterdam zakázal stavbu dalších hotelů, japonský region, v němž se nachází hora Fuji, omezuje počet turistů, kteří na vrchol denně vystoupí.

Turisticky přetížené destinace sahají k stále radikálnějším krokům, jak zmírnit už neúnosný počet návštěvníků. Turisté přitom přehlížejí množství stejně krásných míst, kde si užijí nejen širokou nabídku památek, krásnou přírodu či bohatou gastronomii, ale také si je vychutnají bez davů.

Na Jadranu lze nakupovat v Kauflandu, Lidlu nebo Sparu, populární jsou ale i místní potravinové obchody. Kromě Konzumu a Plodine jsou to Studenac nebo Tommy
Akční letáky lákají i na dovolené v Chorvatsku. Za euro lze koupit mléko i chléb

Tipy na taková místa v uplynulých týdnech přineslo hned několik prestižních zahraničních médií. „Začátek léta znamená dovolenkový nával Američanů do Evropy. Přicházejí v milionech. Vzhledem k tomu, že některé lokality, jako je Dubrovník a Santorini, se pod tíhou masové turistiky bortí, je na čase, abychom mysleli i na jiná místa než největší hity kontinentu,“ zmiňuje třeba list The Wall Street Journal.

Perla Dalmácie

Konkrétně redaktoři listu doporučili udělat si výlet do Šibeniku nacházejícího se ve střední Dalmácii. Město láká chrámem zapsaným na seznam světového kulturního dědictví UNESCO - katedrálou svatého Jakuba či dvěma zrekonstruovanými starobylými pevnostmi. Příjemná promenáda při moři či typické úzké uličky plné restaurací a zmrzlináren samozřejmě také nechybí.

Šibenik loni jako málo známý výletní cíl doporučil také známý magazín National Geographic.

„Leží daleko od letního ruchu Dubrovníku a Splitu a jedná se o méně známé hlavní město chorvatské kultury, v němž se cestovatelé mísí s místními obyvateli, kde se staleté pevnosti staly kulisami Hry o trůny a kde se návštěvníci ponoří do místní historie (ve městě a jeho okolí je celkem asi 600 archeologických nalezišť, 11 středověkých pevností, 24 kostelů a 230 kulturních památek),“ zmiňuje National Geographic.

Chorvatsko se dá objevovat i na kole
Loni Češi do Chorvatska jezdili míň. I tak pro ně zůstává jedničkou

Z dalších evropských měst list Wall Street Journal doporučil aténskou riviéru v Řecku, jezero Orta v Itálii místo slavných Comského a Gardského jezera a jako alternativu k davům, které směřují podívat se na britský Stonehenge zase anglické Avebury, kde se rovněž nachází obří neolitické kameny. „Je to jedna z největších prehistorických památek v Británii. Vznikla mezi lety 2 850 až 2 200 před Kristem,“ zmínila už dříve stanice BBC.

Z metropolí jako nejlepší tip na výlet či dovolenou vyhodnotili redaktoři deníku The Wall Street Journal hlavní město Lotyšska, Rigu.

Vesnička, kde se ženil Tom Cruise

List The Washington Post ve svém výběru málo známých, ale přitom zajímavých míst, nabídl tipů až dvanáct. Redaktoři listu se obrátili na experty na cestovní ruch, kteří poradili destinace z celého světa.

Místo přeplněného Říma, Florencie, Benátek, Comského jezera či pobřeží Amalfi se lidé v Itálii podle jejich rad mohou vypravit třeba do malebné vesnice Bracciano u stejnojmenného jezera, která se nachází zhruba 30 kilometrů od Říma. V roce 2006 se zde ženil Tom Cruise s herečkou Katie Holmesovou. „Najdete zde skutečně bohatou středověkou a renesanční historii, ale nikdo sem nechodí,“ poznamenala pro The Washington Post cestovní průvodkyně Katie Parlaová, která žije v Římě.

Tipy na neokoukaná místa

(podle listu The Washington Post)

 • vesnice a jezero Bracciano, Itálie - středověké město
 • město Fukui, Japonsko - nabízí starobylé chrámy či termální prameny
 • město Asheville, Severní Karolína, USA - skvělá gastronomie, proslulé jsou místní pivovary
 • vesnice Dhërmi, Albánie - nedotčené přímořské pláže a levné ubytování
 • město Popayán, Kolumbie - UNESCO ocenilo město pro jeho gastro scénu
 • souostroví Orkneje, Skotsko - nedotčená příroda, množství zvířat, pravěké památky
 • ostrov Holbox, Mexiko - zachovalá příroda (na ostrov nesmí auta), krásné pláže
 • Břidlicové vesnice (Schist villages), Portugalsko - 27 vesnic vystavěných ve 12. století za využití břidlice, unikátní atmosféra
 • město Fredericksburg, Texas, USA - pravá texaská atmosféra, netradiční butiky
 • oblast Toledo, Belize - vodopády, jeskyně, pralesní rezervace
 • město Gisborne, Nový Zéland - surfařský ráj
 • ostrov Sumba, Indonésie - dostupnější a méně turisty přeplněná alternativa k Bali

Jako alternativu k nejen českými turisty „okupovanému“ Chorvatsku prestižní americký list doporučil zamířit do Albánie. Albánská riviéra je zatím podstatně levnější a nedotčená, přesto krásná.

„V posledních pár letech se Albánie potichu připravuje na to, aby se stalo dalším evropským plážovým rájem. Čistá voda, členité pobřeží a cenově dostupné ubytování, to vše vábí turisty,“ píše The Washington Post.