Chorvatsko zdaleka není jen letní destinací, ale dokáže překvapit po celý rok. Velmi oblíbený je například Rijecký karneval, který navazuje na letité veselice v přímořských oblastech země na pobřeží Jaderského moře. „Karnevalovým týdnům se zde přezdívá páté roční období, protože je to čas veselí, v němž mizí všechny starosti. Rijecký karneval začal 17. ledna 2024 a potrvá až do 14. února 2024,“ informoval Luděk Hladiš z Chorvatského turistického sdružení.

Letní destinace? Chorvatsko má co nabídnout i během zimního období:

Gorski Kotar. Ilustrační snímek
S lyžemi na jih? Chorvatsko není jen o moři, lidé si tu oblíbili i zimní zábavu

Karnevalové veselí už tradičně oznamuje zvuk rohu svatého Antonína, který se poté ozývá po celém městě. Mezi nejvyhledávanější akci veselice patří Mezinárodní masopustní průvod, který se koná vždy v neděli před Popeleční středou. Letos připadá na 11. února.

Zdroj: Youtube

Samoborski fašnik

Oblíbené jsou také zimní slavnosti, které se odehrávají v Samoboru, tedy jen pár kilometrů od Záhřebu. Zde se už od roku 1855 pořádá Samoborski fašnik, přezdívaný též Nejbarevnější karneval ve středním Chorvatsku. Na tuto oblíbenou slavnost se sjíždějí lidé z celého regionu. Všichni se těší hlavně na zdejší obdobu českého zvyku vynášení Smrtky. A zatímco v našich končinách má mnoho podob,od Morany přes Mořenu až po Smrtholku, v Chorvatsku je ústředním bodem strašák, zodpovědný za všechna neštěstí uplynulého roku, princ Fašnik.

„Nejdřív s ním je uskutečněn soud a poté je na masopustní úterý symbolicky upálen, aby byla vyhnána zima, její staří démoni a aby byl nový rok přivítán v jasnějším světle,“ přiblížil rej masek zástupce Chorvatského turistického sdružení. Letos je pro Samoborski fašnik vyčleněno období od 2. do 13. února.

Už teď je obrovský zájem o letní dovolenou v Chorvatsku:

Zadar –  brána do Dalmácie. Loni obdrželo město ocenění Nejlepší světová destinace na procházky od New York Times. Je třetím největším na chorvatském jaderském pobřeží.
Chorvatsko až o třetinu levněji? Češi berou kvůli letní dovolené cestovky útokem

Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci Splitu. Ten bude v předvečer svátku svatého Valentýna, 13. února, hostit tradiční Splitski krnjeval. „Je to úžasná podívaná a na pozadí starobylých úzkých dlážděných uliček je atmosféra karnevalu kouzelná. Barevné kostýmy, živé masky a veselé průvody zaplní historická náměstí a vytvoří energii, která se v rytmu tradičních tamburín rozléhá celým městem,“ popsal Hladiš.

Na různých místech východního Chorvatska se v následujících týdnech konají také masopustní jízdy Poklade, které jsou charakteristické pro Slavonii, Baranju a Sriem. Při této akci stovky jezdců v tradičních lidových krojích a maškarních kostýmech procházejí ulicemi, vesele zpívají a zastavují na různých stanovištích, kde jsou pohoštěni skvělými slavonskými jídly a nápoji.