Co se děje na Slovensku.Zdroj: Deník

Zatímco Maďaři mají dálnici propojující zemi od západu na východ kompletně hotovou již léta a Češi se dokončení rekonstrukce dočkají snad letos, Slováci mají nedostavěnou dálnici a stále živé vzpomínky na to, když na otevírání jednoho krátkého úseku pod Tatrami objednal tehdejší premiér Vladimír Mečiar na konci devadesátých let účast světových celebrit, například top modelky Claudie Schiffer.

Očkování proti covidu v Polsku
Poláci si v očkovací kampani platí vakcinační popírače

Nyní o dálnici D1 vznikla dokonce divadelní hra. Nastudovalo ji divadlo v Martině. „Neschopnost dostavět cestu z Prahy do Košic, která je původně plánovaná až po hranici s Ukrajinou, je nejen politicko-satirický námět, ale v podstatě by mohla být metaforou našeho národního úsilí a neschopnosti dosáhnout cíle, který jsme si stanovili,“ vysvětlil pohnutky pro vznik hry její režisér Lukáš Brutovský. Hra nemá hlavní ani vedlejší role, šestice herců na pódiu přednáší monology, které odrážejí, co vše se za padesát let okolo dálnice odehrálo. Nepřekvapí, že ve hře jsou zaznamenáni výroky všech polistopadových premiérů. Každý z nich totiž hlásil, že dostavba dálnice D1 je jeho prioritou.

Podstata hry se neskrývá pouze v neúspěšné stavbě dálnice ale má být i obrazem slovenské mentality. Divadlo je velmi dobře pochopitelné i pro české diváky. Třešničkou, potvrzující absurditu výstavby hlavní dopravní tepny na Slovensku je, že na premiéru nedorazila delegace z Košic. Kvůli komplikacím v dopravě by ji nestihla a tak se otočila a odjela zpátky na východ.

Autor je šéfredaktorem slovenského ekonomického týdeníku TREND

Nová rubrika U sousedů
U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Co se děje u sousedůZdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy v Česku, Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Tomáš Skřivánek na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata. Přejeme hezké nedělní počtení.