Po neděli 14. ledna nebude v Evropě alespoň na nějakou dobu panovat žádná královna. V tento den totiž abdikuje Markéta II., která je v současnosti jedinou evropskou panovnicí - ženou. Své rozhodnutí oznámila již v novoročním projevu, trůnu se vzdá na den přesně po 52 letech vlády. V čele Dánska ji nahradí princ Frederik, který se stane králem Frederikem X. 

Nejdéle vládnoucí panovnice v Evropě, dánská královna Markéta II., poslední den roku 2023 překvapivě oznámila svou abdikaci:

Kdo si výměnu na dánském trůnu představuje podobně jako korunovaci britského krále Karla III. z loňského května, zůstane zklamaný. „Na rozdíl od britské monarchie nebudou král Frederik a jeho žena Mary korunováni, místo toho budou prohlášeni novými panovníky na balkonu paláce Christiansborg,“ shrnuje magazín People.

close Královna Markéta II. info Zdroj: Profimedia zoom_in Královna Markéta II.

Ceremonie má svou podobu již od 19. století. „Tradice prohlašování nástupu nového panovníka na trůn pochází z dávných dob, kdy důvěryhodný státní úředník provolával nástup nového krále do všech světových stran, aby to každý slyšel,“ vysvětluje web dánské královské rodiny.

Na balkoně paláce Christiansborg prohlásí Frederika novým panovníkem dánská premiérka Mette Frederiksenová. Fakticky se ale Frederik stane králem již v momentě, kdy jeho matka abdikuje.

Časový přehled výměny panovníků na dánském trůnu

13:35 budoucí dánský král Frederik a jeho manželka Mary odjedou autem z palácového komplexu Amalienborg do paláce Christiansborg, kde sídlí dánský parlament

13:37 v kočáře stejnou cestu absolvuje ještě stále vládnoucí dánská královna Markéta II.

14:00 Markéta II. podepíše v Christiansborgu prohlášení o abdikaci. Bude to poprvé po zhruba 900 letech, kdy dánský panovník abdikuje

14:15 nyní již bývalá královna Markéta II. odjede autem do Amalienborgu

15:00 na balkon paláce Christiansborg vystoupí nový král Frederik X. a premiérka tam ohlásí jeho nástup na trůn

15:10 v Kodani zazní 3x 27 výstřelů z kanonů

15:30 nový dánský královský pár v kočáře zamíří do Amalienborgu

zdroj: oficiální web dánské královské rodiny

První australská královna

Královská rodina se v Dánsku těší velké popularitě a podle průzkumů monarchistické zřízení podporuje 70 procent Dánů, připomíná agentura Reuters. Oblíbená je jak Markéta II., tak její nástupce Frederik. Nyní pětapadesátiletý princ studoval na prestižních školách v zahraničí, prošel vojenským výcvikem a je znám také jako velmi schopný sportovec. „S vědomím, že povede Dánsko v 21. století, se na to připravil jak akademicky, tak vojensky,“ uvádí oficiální web dánské královské rodiny

Nekonvenční královna Markéta II. panovala v Dánsku přes padesát let. Vždy se těšila velké popularitě:

Populární je i jeho manželka Mary. Z jejího nástupu na trůn je ale nadšený ještě jeden světový národ. Konkrétně Australané, neboť Mary Elizabeth Donaldsonová pochází právě z této země. „14. ledna se změní historie, když se princezna Mary stane jako první rozená Australanka královnou evropské monarchie,“ píše list The Canberra Times

Do královské rodiny se princezna Mary přivdala v roce 2004. „Bývalá marketingová manažerka se setkala s princem Frederikem v baru v australském Sydney. V počátcích vztahu Mary netušila, že její nápadník je princ. V současnosti společně pár vychovává čtyři děti,“ připomíná australská mutace magazínu Vogue

Princ Christian:

| Video: Youtube

Nejstarším z těchto dětí je nyní osmnáctiletý princ Christian, který se nástupem svého otce na trůn stane korunním princem. 

Dánští Harry a Meghan

I nad výměnou na dánském trůnu se ale vznáší opar kontroverze. Mladší syn královny Markéty II. princ Joachim, který trvale žije se svou druhou manželkou v USA, totiž na slavnostní den dorazí sám, bez své rodiny. Královští komentátoři to vnímají jako znak, že Joachimovy vztahy s matkou i bratrem jsou narušené, a jeho rozhodnutí připodobňují k chování britského prince Harryho v den korunovace jeho otce Karla III.

| Video: Youtube

O princi Joachimovi a jeho ženě Marii se celkově mluví jako o dánské obdobě prince Harryho a jeho ženy Meghan. V dánském případě původ sporů není zcela jasný, nejvíce zřejmé ale byly v roce 2022. „Tehdy královna Markéta II. oznámila, že změní tituly čtyř Joachimových dětí z princů a princezen na hraběte a hraběnky. Podle vyjádření paláce měl tento krok zajistit dětem svobodnější život,“ připomíná list Business Insider

Prince Joachima ale rozhodnutí zaskočilo. „Mé děti teď neví, čemu by měly věřit. Proč musejí být takhle trestány?“ vyjádřil se.

Více o odepření titulů pro dánské královské vnuky se dočtete zde:

Spor rozebírala dánská média ve velkém. „Tato krize otřásla veřejným obrazem královny a rodiny,“ řekla tehdy podle webu News.au královská komentátorka Trine Villemannová.

Problematický vztah má princ Joachim i s budoucím králem Frederikem. „Mezi námi je to komplikovanější. Korunní princ musí jednoduše následovat vývoj událostí. Pozice druhorozeného syna a jeho manželky ale není nijak definována, ani písemně ani ústně,“ řekl mladší z bratrů listu Point de Vue v roce 2021.

A komplikované je to údajně i mezi manželkami princů. „Tak jako v britském případě Kate a Meghan dánská média informují, že budoucí královna Mary nikdy se svou švagrovou nenavázala přátelské vztahy. Obě ženy mají zcela odlišné povahy,“ píše News.au.