„Děkuji za mnoho, mnoho a mnoho vyjádření podpory a povzbuzení. Je to neuvěřitelně dojemné,“ napsala premiérka k příspěvku, který doprovodila obrázkem rudého srdce. „Pro jednou teď potřebuji klid pro tělo i duši, být chvíli s rodinou a být sama sebou,“ uvedla.

Útok se uskutečnil dva dny před volbami do Evropského parlamentu (EP) v Dánsku. „Náš současný pracovní předpoklad je, že incident nebyl politicky motivován,“ uvedla policie na sociální síti X, když muže vyslechla.

Muž je nyní ve vazbě a svou vinu popírá. Dánská veřejnoprávní stanice DR s odvoláním na podrobnosti ze soudního jednání uvedla, že útočníkem je Polák, který v Dánsku pobývá od roku 2019. Obviněný je z násilného činu proti veřejnému činiteli.

Podle soudce vše nasvědčuje tomu, že muž věděl, že osoba, kterou napadl, je dánská premiérka. Policie původně dospěla k závěru, že muž mohl k Frederiksenové chovat zášť. Podezřelý však při soudním jednání toto hodnocení popřel a místo toho ji chválil jako „opravdu dobrou premiérku“, uvedla stanice DR.

Zprávu o útoku na předsedkyni dánské vlády odsoudili okamžitě politici napříč politickým spektrem v Dánsku i v zahraničí, včetně českého premiéra Petra Fialy, italské premiérky Giorgii Meloniové, šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze.