Sassoliho rakev halila vlajka Evropské unie, pro niž více než deset let pracoval jako člen Evropského parlamentu, jehož byl posledního dva a půl roku předsedou. Do baziliky Panny Marie, andělů a mučedníků rakev přinesli po červeném koberci za doprovodu čestné stráže. Z kostela ji po obřadu opět vynesli s čestnou stráží a přítomní uvnitř i před kostelem se s italským politikem a bývalým novinářem rozloučili dlouhým potleskem.

Církevního obřadu se účastnilo v kostele asi 300 lidí, včetně vysokých představitelů EU a Itálie. Byl mezi nimi italský prezident Sergio Mattarella a premiér Mario Draghi se členy své vlády a řada dalších politiků. Ze zahraničí dorazili mimo jiné španělský premiér Pedro Sánchez či francouzský premiér Jean Castex.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
Zemřel šéf Evropského parlamentu David Sassoli. Odešel velký Evropan, truchlí EU

Sassoli, který byl předsedou Evropského parlamentu od července 2019, zemřel na klinice v italském Avianu v souvislosti s komplikacemi způsobenými vážnou poruchou imunity. Na tamní kliniku dlouhodobě docházel od doby, co mu před několika lety diagnostikovali nádorové onemocnění.

Rodák z Florencie Sassoli vystudoval politologii a kariéru začínal jako novinář v místních médiích. Od roku 1992 pracoval v televizi RAI, v níž se stal populárním moderátorem hlavních zpráv. Do politiky vstoupil v roce 2009, kdy byl jako člen středolevicové Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.