Sassoli byl ve vlasti hospitalizován od 26. prosince. Cuillo uvedl, že hospitalizaci si vynutila "závažná komplikace způsobená špatným fungováním imunitního systému".

Politik se potýkal se špatným zdravotním stavem už několik měsíců, přesto zůstal v práci, kde se vyznačoval energičností a lehkým úsměvem, poznamenala agentura AP. Pětašedesátiletý Sassoli už byl v nemocnici loni v září ve Štrasburku. Tehdy trpěl zápalem plic. Test na covid-19 měl negativní.

Jaroslav Kaczyński.
ANALÝZA: Polská vláda hrozí Bruselu, že nesplní Zelenou dohodu

"Jsem hluboce zarmoucena strašlivou ztrátou velkého Evropana a hrdého Itala," reagovala na Sassoliho úmrtí na twitteru předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. "David Sassoli byl soucitný novinář, vynikající předseda Evropského parlamentu a především drahý přítel," poznamenala.

Bývalý italský novinář Sassoli stál v čele Evropského parlamentu od roku 2019. Již dříve uvedl, že nemá zájem kandidovat do čela evropského zákonodárného sboru v druhé polovině volebního období. Zvolen byl do parlamentu třikrát v řadách středolevicové Demokratické strany.

Úmrtí Sassoliho vyvolalo vlnu soustrastných reakcí a kondolencí od politiků z celé Evropské unie. V Sassoliho domovské Itálii jej ocenili současný ministerský předseda Mario Draghi, prezident Sergio Mattarella i bývalí premiéři, kteří hovoří o velkém a oddaném Evropanovi, jenž věřil v hodnoty sjednocené Evropy a bojoval za ně.

"Nečekané a předčasné úmrtí Davida Sassoliho mě hluboce zarmoutilo. Smrt jej vyrvala z řad těch, kdo věřili v mírovou Evropu sloužící občanům, kdo ji pomáhali budovat a kdo za ni bojovali," uvedl v kondolenci prezident Mattarella. "Sassoli byl symbolem rovnováhy, lidskosti a velkorysosti. Tyto přednosti vždy oceňovali kolegové ze všech politických směrů a ze všech evropských zemí," stojí v prohlášení premiéra Draghiho.

Člověk s vášní a přesvědčený Evropan

Bývalý předseda italské vlády Enrico Letta na twitteru označil Sassoliho za "muže, který měl vizi i pevné principy". "Budu na Davida Sassoliho vzpomínat jako na člověka s vášní, přesvědčeného Evropana, služebníka institucí," napsal expremiér Matteo Renzi.

"Budu si vždy pamatovat jeho vůdcovské schopnosti, jeho vášeň i velkorysé přátelství," uvedl další bývalý premiér Paolo Gentiloni, který Renziho v čele vlády nahradil. "Jeho smrt je obrovskou ztrátou pro celou Itálii a pro všechny, kdo stejně jako on věří ve společný evropský domov a zasazují se o něj," napsal expremiér Giuseppe Conte, který italskou vládu vedl v letech 2018-2021.

Nový velvyslanec Polska v České republice Miroslaw Stanislaw Jasiński (vlevo) na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. prosince 2021 na zámku v Lánech na Kladensku.    Varšava - Polský premiér Mateusz Morawiecki se rozhodl zahájit proces odvolání pols
Krajně nezodpovědné výroky. Morawiecki chce odvolat polského velvyslance v ČR

Smutek vyjadřují politici prakticky ze všech zemí sedmadvacítky. "Evropa ztratila angažovaného předsedu parlamentu, Itálie moudrého politika a Německo dobrého přítele. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou," řekl německý kancléř Olaf Scholz. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona unie přišla o člověka, který byl "italským patriotem, velkým Evropanem i neúnavným humanistou".

Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že Sassoli byl politik, který "vždy tvrdě pracoval ku prospěchu Evropy a byl odhodlaným obhájcem jejích hodnot a principů". Španělský premiér Pedro Sánchez ocenil, že italský politik odhodlaně hájil evropskou jednotu i během posledních náročných let poznamenaných pandemií covidu-19.

Vlídná slova od papeže

"Vždy se snažil spojovat a nikoli rozdělovat," napsala na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tento rys zdůraznila i šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. "Jako předsedovi EP se mu opakovaně dařilo překračovat příkopy, a posilovat tak parlament jako celek," napsala na sociální síti.

Soustrast Sassoliho manželce v osobním telegramu vyjádřil i papež František, který podle agentury DPA v kondolenci ocenil politika jako člověka, který se zasazoval o spravedlivější společnost.

Na twitteru kondolovali Sassoliho rodině rovněž rakouský kancléř Karl Nehammer, rumunský prezident Klaus Iohannis, polský premiér Mateusz Morawiecki či prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Vlajky u německého Spolkového sněmu byly staženy na půl žerdi, stejně jako vlajky u unijních institucí v Bruselu.

Sassoli, který stál v čele Evropského parlamentu od roku 2019, zemřel v noci na úterý ve věku 65 let.