Symbol Davidovy hvězdy se dle fotografií zveřejněných na sociálních sítích objevil minimálně na čtyřech obytných domech v Berlíně, kde žijí Židé. Německá média o nich informovala o víkendu, dosud ale není jasné, kolik jich celkem vzniklo.

Lidé obývající budovy nyní mají strach, protože netuší, kdo za kresbami stojí a z jakého důvodu vznikly. Odmítají však domněnky některých Němců, že je někdo nakreslil ze solidarity s Izraelem. „Je to odporné,“ uvedla dle Times of Israel s odkazem na list Israel Hayom jedna z místních žen jménem Yael. Podle jejího svědectví našla symbol v pátek, tedy v den, kdy teroristické hnutí Hamás vyhlásilo Den hněvu.

Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Učitel chtěl v Německu zabránit žákům v oslavě Hamásu. Dostal ránu do břicha

Další žena, která si přála zůstat v anonymitě, uvedla pro deník Berliner Morgenpost, že Davidovu hvězdu na svém domě nalezla ve čtvrtek večer. Byla nakreslená na vchodových dveřích bytového domu. Žena si myslí, že to mohl být kdokoliv včetně sousedů, jelikož je v sousedství známá tím, že na sociálních sítích sdílí proizraelské informace.

Německá policie pro deník Bild uvedla, že ve věci zahájila vyšetřování. Taky posílila bezpečnost v okolí míst, kde žije židovská komunita.

Cíl nenávisti

„Nežijeme ve čtvrti, kde bychom dětem říkali, aby nemluvily hebrejsky, ale nyní jsme opatrní,“ vysvětlila Yael pro Israel Hayom. Dodala, že po vypuknutí konfliktu na Blízkém východě došlo v sousedství k několika incidentům, při kterých hebrejsky mluvící lidé čelili výhružkám na ulicích nebo na ně někdo plivnul. Rovněž se kvůli bezpečnosti zavřely některé židovské školy či restaurace.

Následky útoku radikálního hnutí Hamás v izraelském městě Tel Aviv.
Vše o Hamásu: Kdo ho řídí, proč zaútočil na Izrael právě teď, jaké má spojence

Podnikatel v oblasti špičkových technologií Na'aman Hirschfeld žijící v Berlíně jedenáct let uvedl pro Times of Israel, že malby určitě vyvolávají všeobecný pocit pronásledování. Dle jeho výpovědi byli za poslední týden někteří Židé napadeni, protože měli na hlavě jarmulku.

„Dosud v sousedství probíhalo úspěšné soužití Židů a početné muslimské komunity, ale po vypuknutí války se vše změnilo,“ řekl Hirschfeld. Dodal, že lidé se nyní cítí zranitelní a mají strach o své bezpečí.

Německá média uvedla, že současná protižidovská nálada připomíná některým lidem chování nacistů ve 30. letech minulého století.

Rozpolcená společnost

Ačkoliv část Arabů žijících v Německu vyjádřila solidaritu s izraelskými oběťmi po útoku Hamásu, mnoho dalších se účastnilo propalestinských mítinků. V zemi tak panuje nervozita. Německá vláda ale slíbila, že podporu teroristické organizace doma potlačí.

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Svědectví z Izraele: V telefonu slyšela, jak jí Hamás unáší děti. Už je neviděla

Podobně jsou na tom i jiné západní evropské státy, v čele s Francií či Nizozemskem. Zatímco Paříž zakázala a tvrdě potlačila demonstrace podporující Palestinu, v Amsterdamu o víkendu probíhal propalestinský protest, kterého se zúčastnilo přes deset tisíc lidí. Úřady dle Dutch News však uvedly, že nikdo nepodporoval teroristická hnutí.