Neobjasněné zločiny měl na svědomí až do teď neznámý pachatel, který svými činy v minulém století šokoval nejen Paříž. Bývalý armádní policista (francouzsky gendarme) François Vérove se měl dostavit k výslechu tuto středu. Místo toho však v noci před výslechem spáchal sebevraždu.

Následná analýza jeho DNA potvrdila, že se jednalo o dekády hledaného násilníka a vraha, kterému se přezdívalo „vrah se zjizvenou tváří“ (tueur au visage grêlé) či Zjizvený (le Grêlé). Po letitém vyšetřování to 30. září potvrdila pařížská prokuratura, informuje francouzský server France Info.

Bývalý armádní policista je podezřelý ze šesti znásilnění a čtyřech vražd, které měl spáchat mezi lety 1986 a 1994. Mezi obětmi byla například v roce 1986 i jedenáctiletá dívka Cécile Blochová. Tento případ tenkrát otřásl celou Francií.

750 policistů

Podle informací serveru France Info zanechal Vérove dopis, ve kterém se ke všemu detailně přiznal. Údajně v dopise uvedl, že v té době „nebyl v pořádku“, ale že se později „dal dohromady“.

Podle právníka, který zastupuje rodiny poškozených, však jeho sebevražda zanechá mnoho dalších případů neobjasněných – podle něj totiž spáchal „nepochybně mnohem více“ zločinů, píše britský server BBC.

Prokuratura potvrdila, že jeho DNA odpovídá řadě vzorků, které byly odebrány na místech činů. Rovněž potvrdila, že byl muž pozván na výslech, který se měl konat 29. září. Měl také o pět dní později odevzdat vzorek DNA.

O dva dny dříve jeho žena nahlásila jeho zmizení. V den výslechu byl však nalezen mrtvý v pronajatém bytě v Grau-du-Roi na pobřeží Středozemního moře. „V posledních měsících vyzval vyšetřující soudce k výslechu (…) zhruba 750 armádních policistů, kteří v té době v pařížském regionu sloužili,“ dodala prokuratura.

Le Grêlé

Portrét Zjizveného, jak se mu ve Francii léta přezdívalo, visel na stanicích pařížské soudní policie celé dekády. Značný posun však v případu učinilo právě rozhodnutí o předvolání více než sedmi stovek armádních policistů.

Jeho přezdívka vznikla ve spojitosti s případem dívky Blochové. Její nevlastní bratr Luc Richard vypověděl, že v den jejího zmizení viděl muže, jehož obličej byl zjizvený po akné. Zahlédla ho také řada dalších lidí v jejich bytovém domě v Paříži, ve kterém dívku později nalezli.

Její bratr portrét sestavil na policii – s pachatelem, který měl vypadat „velmi sebejistě“, měl údajně jet výtahem. V roce 2015 uvedl v rozhovoru pro noviny Sud Ouest, že celý život žije s „velkým pocitem nespravedlnosti“.

Plod houževnatosti policistů

„Jedná se o bývalého vojenského policistu, který se stal později policistou a až do současnosti byl v důchodu,“ upřesňuje prokuratura. Podle informací France Info s odkazem na zdroj blízký jeho složce šlo o devětapadesátiletého Françoise Vérova. Ten původně působil jako vojenský policista v regionu Île-de-France, následně tento post opustil a stal se policistou v Bouchers-du-Rhône.

Dále byl také šéfem oddílu v Montpelieru, působil rovněž jako odborový delegát a z důvodu nemoci následně odešel do důchodu. Věnoval se také v roce 2019 komunální politice v Prades-le-Lez départementu Hérault.

Vyšetřování trvalo desetiletí. Šlo o obvinění ze znásilnění mladších patnácti let, vražd, ozbrojených loupeží a dalších. Identifikace tzv. zjizveného vraha je „vyvrcholením předlouhého vyšetřování a plodem houževnatosti šéfa vyšetřující skupiny odložených případů,“ kriminálního oddílu a soudní policie, vysvětlil anonymně policista serveru France Info.

DNA propojilo Vérova s dalšími případy, jako je například vražda osmatřicetiletého muže jménem Gilles Politi a jeho německé au-pair Irmgard Müllerové z roku 1987, či vraždy devatenáctileté Karine Leroyové. V případech třech znásilnění, z čehož byly dvě dívky mladší patnácti let, se měl údajně pachatel identifikovat jako policista.

S toto teorií se také pracovalo, nejen z důvodu „brutality kterou vyvíjel vůči obětem“ ale i z důvodu „taktiky, se kterou činy páchal,“ uvedl právník zastupující rodiny obětí pro France Info.