Sbírka byla objevena v roce 2015, když dům úředníci nechali prohledat v souvislosti s ukradenými artefakty z dob nacistické éry. Podle obhajoby byl tank Panther, kterému chyběly pásy, zakoupen jako vrak. S jeho vytažením z útrob domu a následnou přípravou na odvoz zápolilo okolo 20 vojáků téměř 9 hodin.

Ani většina ostatních zbraní prý již nebyla tou dobou funkční, proto obhajoba u soudu žádá pokutu maximálně do výše 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun). Prokurátoři ale namítají, že některé zbraně i munici bylo možné stále použít. Sankce by tak mohla být až desetinásobně vyšší, tedy bezmála 13 milionů korun.

Samohybná houfnice
Zbraňová amnestie končí. Lidé odevzdali i tank či houfnici

Zda sbírka porušila německý zákon o kontrole válečných zbraní, který reguluje jejich výrobu, prodej a transport, se řešilo v pondělí u soudu ve městě Kiel. Další líčení v případu se uskutečnilo ve středu 28. července. BBC píše, že rozhodnutí soudce by mohlo zaznít příští měsíc.

Už teď je ale jasné, že své sbírky se senior bude muset zbavit. O tank mělo projevit zájem muzeum v USA, o další zbraně a předměty sběratelé z Německa.