Nejde to jinak, je to v základních smlouvách Evropské unie, tak byly v minulých letech odráženy všechny námitky proti tomu, že Evropský parlament dvanáctkrát ročně zasedal ve francouzském Štrasburku. To dvanáctkrát ročně znamenalo stěhování stovek europoslanců a tisícovek úředníků a dalších zaměstnanců europarlamentu, včetně části vozového parku a řidičů.

Účetní dvůr EU v roce 2014 vypracoval analýzu a vypočítal celkové výdaje na štrasburské sídlo na 109 mi-lionů eur ročně (asi tři miliardy korun). Dalších pět milionů eur úspor by mohlo přinést snížení cestovních výdajů.

Teď se ale k ekonomickým argumentům přidaly i ekologické. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu vyzval k opuštění Štrasburku, aby mohl europarlament dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Podle výboru musí Evropský parlament „racionalizovat“ přemístěním do jednoho sídla svoji práci a mít jen jedno sídlo.

Sídlo ve Štrasburku

Otázkou však je, zda by nemělo být spíše zrušeno sídlo europarlamentu v Bruselu. Podle „Smlouvy o EU“ z roku 1992 je „sídlem“ Evropského parlamentu právě Štrasburk, nikoli Brusel. Štrasburk, město s německou i francouzskou historií, má velkou symboliku.

Navíc další část kanceláří má parlament i v Lucemburku. Tam také podle smluv sídlí Evropský soud. O jeho přemístění do Bruselu se ale veřejně neuvažuje.

Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkZelená změna u vás: Každá třetí koruna, kterou v příštích letech získá Česko z evropských fondů, by měla jít na změnu naší země v ekologicky šetrnější stát. Jde o mnoho desítek miliard, které by měly pomoci omezit změny klimatu. Deník vám pod logem „Zelená pro Evropu“ přináší ve spolupráci s EURACTIV.cz příběhy z oblasti ekologie a zkoumá, koho a jak se může tato změna dotknout a jak ji dobře využít.